Wokół Szopki – spacerem po Krakowie

wokol szopki krakow - Wokół Szopki – spacerem po Krakowie
Read Time:1 Minute, 32 Second

wokol szopki krakow 300x156 - Wokół Szopki – spacerem po KrakowieJuż po raz czwarty krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad czterdzieści najpiękniejszych szopek.

Ten rok jest wyjątkowy dla krakowskich szopkarzy i tych wszystkich, którzy dbają, aby ta wyjątkowa tradycja nie zaginęła, a szopki cieszyły oczy kolejnych pokoleń. 29 listopada Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas swojego 13. posiedzenia na dalekim Mauritiusie ogłosił, że szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. To pierwszy wpis dla Polski na tej prestiżowej liście.

Wpisanie krakowskiego szopkarstwa na listę UNESCO jest wielkim wydarzeniem również w życiu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które od lat jest organizatorem corocznego konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. To późniejszy wieloletni dyrektor muzeum Jerzy Dobrzycki zorganizował w roku 1937 pierwszy taki konkurs. I być może to właśnie on najbardziej przyczynił się do tego, że zanikająca już wówczas tradycja rozkwitła na nowo i dziś możemy wspólnie cieszyć się z wpisu na listę UNESCO.

Serdecznie zapraszamy na spacer Wokół Szopki. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Wszak ich najważniejszą cechą jest dawna architektura Krakowa.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Natomiast szopki zgłoszone do 76. Konkursu Szopek Krakowskich zostaną zgodnie z tradycją pokazane szerokiej publiczności na pokonkursowej wystawie, która będzie prezentowana w Celestacie (oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), ul. Lubicz 16, od 10 grudnia 2018 r. do 24 lutego 2019 r.

Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2019 r. o godz. 14.00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. Spacerować będziemy szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wstawione są szopki ze zbiorów muzeum. Spotykamy się przed siedzibą Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16.

thumbs up - Wokół Szopki – spacerem po Krakowie 0 thumbs down - Wokół Szopki – spacerem po Krakowie 0
happy - Wokół Szopki – spacerem po Krakowie
Happy
0 %
sad - Wokół Szopki – spacerem po Krakowie
Sad
0 %
excited - Wokół Szopki – spacerem po Krakowie
Excited
0 %
sleepy - Wokół Szopki – spacerem po Krakowie
Sleppy
0 %
angry - Wokół Szopki – spacerem po Krakowie
Angry
0 %
surprise - Wokół Szopki – spacerem po Krakowie
Surprise
0 %

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Sierpień 2020
Wrzesień 2020
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej