Connect with us
uliczne granie - Wianki - uliczne granie. Ulice pełne muzyki i trzy dni z Wesołą

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Wianki – uliczne granie. Ulice pełne muzyki i trzy dni z Wesołą

uliczne granie harmonogram 300x225 - Wianki - uliczne granie. Ulice pełne muzyki i trzy dni z WesołąWianki – Uliczne granie, czyli krakowscy muzycy opanowują miasto. Już 26 czerwca ulice Powiśle i Nadwiślańska przy kładce Ojca Bernatka, plac Szczepański oraz nowohucka aleja Róż wypełnią się muzyką. W ten sam weekend (25-27 czerwca) pod hasłem „Jestem Wesoła” nastąpi inauguracja nowej kulturalnej przestrzeni na mapie miasta. Uświetnią ją występy najważniejszych artystów polskiej alternatywy, takich jak Baasch, Błoto, Kacha Kowalczyk czy Bastarda & João de Sousa. Będzie różnorodnie i zaskakująco.

Koncerty Wianków – Święta Muzyki odbędą się w sierpniu w ramach Kraków Culture Summer, a czerwcowe WiankiUliczne granie będzie naturalnym preludium do tego wydarzenia. W czterech charakterystycznych punktach Krakowa zabrzmi muzyka na żywo, którą zaprezentują lokalni twórcy.

Na placu Szczepańskim rozgości się Scena Rozrywkowa, a zaprezentują się na niej trzy zespoły. Pierwszy z nich, YOY [Why Oh Why?!], to oniryczny duet Joanny Markowskiej i Szymona Wyrembaka, który wokalne harmonie i surowy dźwięk gitary przyprawia elektronicznymi samplami. Po YOY przyjdzie czas na Ethana Smitha i Mojżesza Tworzydłę, którzy łączą brzmienie gitary z instrumentami dętymi, sięgając do popowych i jazzowych klasyków. WiankiUliczne granie na placu Szczepańskim zakończą Julia Mii i Witold Niedojadło – akustyczny duet z Krakowa znany m.in z programu „Must Be the Music” i debiutanckiej płyty „To ja, księżyc”, prezentujący mieszankę alternatywy, popu i elektroniki. Z kolei na Powiśle zapraszamy wszystkich fanów tanecznej elektroniki. Tamtejszą sceną rządzić będzie Charlie i Kinzo Chrome – didżejski duet specjalizujący się m.in. w italo disco, klasycznym electro czy brzmieniach acidu. W strefie przy Powiślu 11 nie zabraknie także tradycyjnego konkursu na Najpiękniejszy Wianek oraz warsztatów z plecenia wianków.

Na ulicy Nadwiślańskiej, tuż przy kładce Ojca Bernatka, rytm wybiją znakomici perkusiści. Pierwszym z nich będzie przedstawiciel młodego pokolenia Ziemowit Gołojuch, który zagra na wibrafonie i hangu. Oprócz niego w Podgórzu wystąpią również Benjamin Mbeda Ndege, dla którego punktem wyjścia do improwizacji na zestawie perkusyjnym będzie… obserwacja otoczenia, a także Filip Krzysztoporski, ceniony na polskiej i europejskiej scenie perkusjonalista specjalizujący się w muzyce brazylijskiej.

Uliczne granie zagości również w sercu Nowej Huty. Na Scenie Folkowej w alei Róż zagrają duet WSPAK, Kapela ŁemkowskaMuzyka Karpat oraz polsko-słowackie trio Folklezz wykonujące tradycyjne pieśni z różnych regionów Słowacji oraz melodie żydowskie w autorskich opracowaniach.

Ostatni weekend czerwca to także inauguracja nowej przestrzeni rozrywkowej na mapie Krakowa. Od 25 do 27 czerwca na Wesołej odbędzie się wydarzenie muzyczne wpisujące się w Uliczne granie. W piątek zagrają Daniel Szlajnda & Katarina Gryvul, Bastarda & João de Sousa oraz jazzowa formacja Błoto. Sobotni wieczór nawiąże do oryginalnej koncepcji Wianków – nad Wisłą odbędzie się konkurs na Najpiękniejszy Wianek, a artyści na Wesołej odwołają się do rytuałów, słowiańskości oraz feminizmu. Wieczór otworzy queerowa artystka Mala Herba, po niej zagra legenda rodzimego folku, czyli grupa Księżyc, a granie zwieńczy Baasch, piosenkarz i producent, który powoli wyrasta na jedną z najbardziej kreatywnych postaci w polskiej muzyce alternatywnej.

W niedzielę do powitania Wesołej dołączy koalicja lokalnych festiwali: Najedzeni Fest, Targi Dizajnu KUP SE, Hau Hau moda dla psów, festiwal Targi Vintage i Retro Kogel Mogel, targi roślinne i wnętrzarskie. Jeszcze przed południem wydarzenie otworzy Young Majli, czyli Marta Malinowska z Radia 357, tajna broń tej stacji, która ma przyciągać młodszych słuchaczy i budować nową trójkową legendę. Po niej wystąpią: jedna z młodzieżowych idolek, Kacha Kowalczyk, wokalistka popularnego zespołu Coals, która znakomicie radzi sobie również za konsoletą, oraz Semprey – młody producent muzyki elektronicznej, który łączy południowoamerykańskie naleciałości z brzmieniami… kaszubskiego burczybasu. Gwiazdą wieczoru będzie duet Lua Preta, który w formule hybrydowej (połączenie setu didżejskiego i koncertu) zaprezentuje rytmy Angoli, skąd pochodzi wokalistka Luzia Avelino.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji na http://wianki.krakow.pl/ oraz na profilu Wianków na Facebooku.

Na Wianki – Uliczne granie oraz wydarzenie „Jestem Wesoła” zapraszają

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

czerwiec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top