Wernisaż wystawy czasowej „Enklawy wolności. Rzeczpospolite Partyzanckie” w Muzeum AK

W czwartek 5 grudnia w Muzeum Armii Krajowej odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Enklawy wolności. Rzeczpospolite Partyzanckie”.

W czwartkowe południe Muzeum AK wypełniło się ludźmi. Placówka gościła przedstawicieli władz, instytucji państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich, wojsko, Związek Strzelecki, młodzież oraz wójtów i burmistrzów z tych gmin Małopolski i Świętokrzyskiego, w których podczas wojny funkcjonowały republiki partyzanckie.

Na wernisaż przybyli m.in. wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń, prezes Rady Uczelnianej ZNP w AGH dr inż. Dariusz Sala, zastępczyni komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP hm. Anna Nowak, dyrektor Muzeum w Niepodległości w Myślenicach dr Łukasz Malinowski, Arkadiusz Wingert z Centralnej Biblioteki Wojskowej, kpt. Bartłomiej Czech-Kosiński z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wspomniani liczni samorządowcy z województw małopolskiego i świętokrzyskiego.

Bardzo cieszy nas, że jest tu tak liczna reprezentacja samorządów gmin, gdzie trwały te rzeczpospolite. To znaczy, że międzypokoleniowa więź trwa nadal. Bo to jest wasza historia, waszych przodków i waszych rodzin, które osiemdziesiąt lat temu tę walkę prowadziły. Dziękuję za pamięć. Oni tworzyli wolną rzeczpospolitą, my dzisiaj razem tworzymy rzeczpospolitą pamięci. I tworzymy ją na dobrym fundamencie, fundamencie, który przyświecał pokoleniom Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i innych formacji walczących – powiedział do gości dyrektor MAK dr Jarosław Szarek.

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis przekazał przy tej okazji do zbiorów MAK pamiątki po swoim ojcu, żołnierzu AK z Rzeszowszczyzny mjr. Józefie Lisie ps. „Tajfun”. Podzielił się też wzruszającym wspomnieniem o nim.

Czuję się tutaj kurierem przekazującym przesłanie od bardzo biskiej mi postaci – od mojego ojca. Kurierem Rzeczpospolitej Wolności. Nasza wolność rodziła się długo. W pewnym momencie wydawało się, że już nie ma szans, bo zapadła żelazna kurtyna, a nas przydzielono do tej gorszej, trudnej części Europy. Dziełem Armii Krajowej było pewne przesłanie i misja walki o wolność. Jestem tutaj tylko jako ten, kto przekazuje to przesłanie od Józefa Lisa pseudonim „Tajfun” z Podokręgu Rzeszów – powiedział rektor.

Wśród gości był 96-letni por. Ryszard Sługocki, ostatni żyjący partyzant Rzeczypospolitej Iwonickiej. Kombatant ciekawie opowiedział o swoich losach podczas wojny i okolicznościach wyzwolenia Iwonicza-Zdroju przez partyzantów w 1944 r.

O pracy nad ekspozycją opowiedział jej kurator dr Piotr Wierzbicki z MuzeumAK. Podziękował wszystkim, którzy współpracowali przy tworzeniu wystawy, w tym nieobecnej współkurator Annie Radeckiej, a także instytucjom, które udostępniły swoje zbiory, przede wszystkim Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Po części oficjalnej odbyło się oprowadzanie po ekspozycji, a w roli przewodnika wystąpił dr Wierzbicki.

Wystawa „Rzeczpospolite Partyzanckie. Enklawy wolności” prezentuje tzw. republiki partyzanckie, czyli obszary wyzwolone samodzielnie przez Armię Krajową i inne formacje zbrojnego podziemia podczas Akcji „Burza” w 1944 r. Była to wyjątkowa sytuacja w okupowanej Europie. Polscy partyzanci własnymi silami oswobodzili od Niemców obszary liczące kilka tysięcy kilometrów kwadratowych.

enklawy wolnosci 1 - Wernisaż wystawy czasowej „Enklawy wolności. Rzeczpospolite Partyzanckie” w Muzeum AK

Na wystawie zobaczyć można archiwalne fotografie, dokumenty, sztandary i broń. Na kilkudziesięciu planszach przedstawiono natomiast historię poszczególnych republik partyzanckich. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca 2025 r.

Fot. Muzeum AK

Patronat medialny

“Walka Modlitwy Modlitwa jako wyzwanie” Już 15 stycznia spotkanie Mężczyzn Świętego Józefa. Zapraszamy!

“…sługa Chrystusa Jezusa zawsze walczący za was w modlitwach...

Z sercem na dłoni – razem w walce z chorobami układu krwionośnego

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (PTSF...

W oczekiwaniu: Podsumowanie Spotkania Mężczyzn Świętego Józefa

To nauczanie przenosi nas w głębię chrześcijańskiej nadziei i...

Charyzmat męskości jako dar tożsamości mężczyzny – refleksja ks. prof. Witolda Ostafińskiego

Charyzmat męskości i dar męskiej tożsamości to jeden z...

Kandydat na Prezydenta RP Karol Nawrocki w Krakowie: Polska potrzebuje wizjonerów i wielkich projektów

Karol Nawrocki, podczas konwencji w Krakowie, podkreślił, że Polska...

Czytaj również

Popularne kategorie