Wakacje 2019: literacki Kraków w podróży po Polsce

by admin
0 comment

Jeśli twój wakacyjny rytm wyznaczają letnie festiwale literackie i muzyczne, a zwłaszcza wydarzenia z krakowskim znakiem jakości, ten krótki przewodnik jest właśnie dla ciebie! Sprawdź, gdzie spotkania organizuje Kraków Miasto Literatury UNESCO i zaplanuj literackie lato!

Po 29. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, na którym KMLU – Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprogramowało kmlu na wakacjach obszar roboczy 1 kopia 150x150 - Wakacje 2019: literacki Kraków w podróży po Polscepasmo literackie, a także po podróży na Halfway Festival do Białegostoku, gdzie spotkaliśmy się m.in. z Łukaszem Orbitowskim i Olgą Hund, pora na ponowny przystanek w podwawelskim grodzie. W najbliższy weekend, między 5 a 7 lipca w kompleksie Tytano przy ul. Dolnych Młynów 10, zapraszamy na Festiwal Reportażu Non-Fiction, interdyscyplinarne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Re-Prezentacje, w którym literatura faktu przenika się m.in. z reportażami fotograficznym czy radiowym. Podczas wieczoru otwarcia odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Rejmer, laureatką literackiego Paszportu „Polityki” (partnerem kategorii Literatura jest KMLU), za książkę Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii. Start rozmowy zatytułowanej Rezonans niewoli o godz. 20.00. W niedzielę spotkamy się z Grzegorzem Jankowiczem, który opowie o wszystkim, co chcielibyście wiedzieć o krakowskim środowisku literackim, ale… baliście się zapytać. Głównym tematem spotkania będzie powstały na zlecenie KMLU raport Dramat i życie, wnikliwie przyglądający się regułom gry panującym na krakowskim polu literackim. 7 lipca o godz. 14.00 dowiecie się, co jest stawką w tej grze, kim jest dziś pisarka/pisarz w kontekście pracy twórczej i uwikłania w mechanizmy rynku książki, a także z jakimi problemami borykają się twórcy. Zapraszamy wszystkich związanych z życiem literackim w Krakowie: reporterów, pisarzy, wydawców, księgarzy, antykwariuszy, krytyków, blogerów i oczywiście czytelników.

KMLU literacko i wyraziście zaznaczy swoją obecność w Katowicach na OFF Festivalu między 2 a 4 sierpnia. Tego święta muzyki alternatywnej nie trzeba nikomu przedstawiać! Jakie wydarzenia przygotowało KMLU w Kawiarni literackiej? Drugiego dnia festiwalu będzie tam naprawdę głośno za sprawą performansu poetycko-muzycznego, na którym poezję gadaną, wykrzyczaną i freestyle’owaną przedstawią Jakub Kornhauser, Agata Jabłońska i Paweł Harlender. Podczas tego spotkania Jacek Świdziński, jeden z najciekawszych polskich komiksiarzy, za pomocą farb, intelektu i talentu skomentuje na żywo poetycką rzeczywistość naszego kraju, posługując się najszlachetniejszym gatunkiem literackim, jakim jest pasek komiksowy. Na wydarzenie Dlaczego głośno? zapraszamy o godz. 16.00.

Zaraz po OFF Festivalu wybierzemy się na Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, gdzie odbędą się miedzy innymi firmowane przez KMLU warsztaty Literatura w wielkim i małym mieście. To otwarte spotkanie dla osób z branży literackiej, ale także czytelniczek i czytelników, poświęcone będzie badaniom krakowskiego życia literackiego. 9 lipca o godz. 11.00 w miasteczku festiwalowym Grzegorz Jankowicz przedstawi wspomniany raport Dramat i życie w praktycznej i interaktywnej formie.

W połowie sierpnia wracamy do grodu Kraka, gdzie na terenie EXPO Kraków odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Popkultury Confiction. „Autorzy książek, scenarzyści filmowi, mistrzowie gry, wydawcy gier planszowych, dziennikarze i przede wszystkim wy – fani. Wszyscy zgromadzeni w jednym miejscu, aby wspólnie bawić się, poznawać nowe seriale, gry i książki” – piszą organizatorzy festiwalu. KMLU jest partnerem wydarzeń literackich i organizowanego w ramach wydarzenia konwentu LemCon, przybliżającemu twórczość Stanisława Lema. Wśród gości, z którymi spotkamy między 16 a 18 sierpnia, są Tomasz Pindel, Wit Szostak i Aleksandra Zielińska.

Na koniec wakacji KMLU wybierze się w podróż nad morze na Festiwal Miasto Słowa i wydarzenia organizowane wokół Nagrody Literackiej Gdynia. Od 26 sierpnia do 1 września spotkamy się z autorami książek nominowanych do tegorocznej nagrody, wśród których znajdują się tytuły wydane pod patronatem KMLU: Psy ras drobnych Olgi Hund i Tajny agent Josepha Conrada w nowym tłumaczeniu Maciej Świerkockiego. Festiwal otworzy premiera Historii fandomowych Tomasza Pindla. Posłuchamy o alterkulturze, o trzecim obiegu wytworów ludzkiej wyobraźni, o osobach, którym się chciało i nadal chce, które tworzą środowisko dynamiczne i twórcze.

Będziemy wszędzie tam, gdzie temperatury literackich wydarzeń sięgają końca skali. Do zobaczenia na wakacyjnych festiwalach!

Więcej o programie Kraków Miasto Literatury UNESCO: www.miastoliteratury.pl

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej