W Muzeum Armii Krajowej dobiegły końca Plenerowe Warsztaty Historyczne

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zakończyło realizację projektu Plenerowe Warsztaty Historyczne „80. rocznica Akcji >>Burza<< w Małopolsce”. Od 27 sierpnia do 26 września br. placówka zorganizowała sześć rajdów terenowych połączonych z praktycznymi zajęciami. Wzięło w nich udział ponad 200 osób.

Pomysł skierowany był do młodzieży z terenu Małopolski, szczególnie tej, która mieszka w mniejszych ośrodkach. Muzeum zaprosiło do udziału uczniów szkół podstawowych i średnich z Liszek, Morawicy, Lipnika, Czermnej, Słopnic, Paleśnicy, Zakliczyna oraz Krakowa. Udział wzięli także harcerze i członkowie Związku Strzeleckiego.

Projekt przewidywał organizację sześciu rajdów terenowych po Małopolsce śladami oddziałów Armii Krajowej z okresu Akcji „Burza”, czyli lata i jesieni 1944 r. Rajdy połączone miały być z poznawaniem historii lokalnych oddziałów partyzanckich (i lokalnej historii w ogóle) oraz z praktycznymi zajęciami przygotowanymi przez pracowników Muzeum AK, regionalistów, rekonstruktorów oraz żołnierzy WP.

I tak młodzi uczestnicy wędrowali śladami szlakami m.in. oddziałów Zgrupowania „Żelbet”, Zgrupowania Partyzanckiego „Łysina”-„Kamiennik” z myślenickiego Obwodu AK „Murawa”, 1. i 5. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, Oddziału Partyzanckiego „Wilk” i I batalionu 16. Pułku Piechoty AK. Rajdy odbyły się w różnych miejscach Małopolski – od jej zachodniej części (Myślenice) po krańce wschodnie (Czermna), z zahaczeniem o województwo podkarpackie (szczyt Liwocz).

Młodzież poznawała historię bitew, starć i potyczek stoczonych przez akowców podczas Akcji „Burza”, historię lokalnej konspiracji i związanych z nią postaci, a także – jakże częstych – niemieckich odwetowych akcji pacyfikacyjnych przeprowadzanych w okolicznych miejscowościach. Prelekcje wygłaszali dla niej znawcy lokalnej historii oraz pracownicy Muzeum Armii Krajowej. W ten sposób organizatorzy propagowali lokalną historię oraz podtrzymywali pamięć o lokalnych wydarzeniach i postaciach.

Zgodnie z założeniami projektu młodzi uczestnicy nabywali też umiejętności praktycznych, m.in. posługiwania się mapą i kompasem, udzielania pierwszej pomocy (warsztaty prowadzone przez żołnierzy WP), konspiracyjnego szyfrowania (warsztaty prowadzone przez pracowników Muzeum AK). Warsztaty stały się też okazją do poznania partyzanckiego życia, uzbrojenia i wyposażenia prezentowanego przez rekonstruktorów oraz sprzętu ratowniczego demonstrowanego przez strażaków. Były wreszcie okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc w rodzinnej okolicy.

Pomocy przy organizacji projektu udzieli miejscowi regionaliści, Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy z OSP, żołnierze z 11. Małopolskiej Brygady WOT i Jednostki Wojskowej NIL, grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające lokalne jednostki AK, dyrekcje miejscowych szkół oraz władze samorządowe.

Łącznie w sześciu warsztatach uczestniczyło ponad 200 osób – uczniów, opiekunów i organizatorów. Według zgodnego zdania uczestników, było to dla nich wyjątkowe przeżycie i chętnie wzięliby w nim udział po raz kolejny,

Projekt Plenerowe Warsztaty Historyczne „80. rocznica Akcji >>Burza<< w Małopolsce” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Znalazł się on wśród zaledwie 10 proc. zgłoszonych do NCK wniosków, które otrzymały dofinansowanie.

Fot. Muzeum AK

Patronat medialny

Zaproszenie na wydarzenie stacjonarne – Cloud and Data Meetup Kraków

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Cloud and Data Meetup Kraków,...

Jak technologia cyfrowa wpływa na dzieci i młodzież – wyzwania i rozwiązania w rodzinach

Artykuł oparty na wystąpieniu Janusza Wardaka W dobie technologii cyfrowej...

Inwestycja w relacje rodzinne!!!

Warto zainwestować czas i pogłębić wiedzę na temat budowania...

Ósme Męskie Oblężenie Jasnej Góry: „Mężczyzna Modlitwy” – 28 września 2024

Zapowiadające się VIII Męskie Oblężenie na Jasnej Górze w...

Czytaj również

Popularne kategorie