W Krakowie odbył się pokaz filmów na rzecz dzieci dotkniętych wojną na Ukrainie

1200720 800x500 - W Krakowie odbył się pokaz filmów na rzecz dzieci dotkniętych wojną na Ukrainie

14 kwietnia w  Krakowskie Forum Kultury odbył się charytatywny pokaz ukraińskich filmów krótkometrażowych. Organizatorem pokazu była firma informatyczna Intellias we współpracy z Lwowskim Międzynarodowym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych Wiz-Art.

1200720 300x180 - W Krakowie odbył się pokaz filmów na rzecz dzieci dotkniętych wojną na UkrainieGłównym celem wydarzenia było zjednoczenie społeczności Krakowa w celu wsparcia dzieci dotkniętych wojną na Ukrainie, przez wniesienie datku charytatywnego na rzecz organizacji charytatywnej Voices of Children.

W programie pokazu filmowego znalazły się takie filmy krótkometrażowe jak „Face” w reż. Nikona Romanchenko, „Red carpet” w reż. Natalyi Kyselovej, „Enter Through The Balcony” w reż. Romana Blazhana, „With one eye” w reż. Darii Tvoronovich, „Leninopad” w reż. Svitlany Shymko.

„Obejrzeliśmy twórczość ukraińskich reżyserów, którzy pokazali swoją wizję Ukrainy. To filmy o tym, jak wyglądała Ukraina przed wojną. Teraz cały świat podziwia odwagę Ukraińców. Ale nie wszyscy rozumieją, skąd bierze się ta odwaga. Pokazaliśmy małą część ukraińskiej kultury. Jednocześnie zorganizowaliśmy to wydarzenie nie tylko po to, aby oglądać filmy, ale także, aby zrobić dobry uczynek – zebrać datki na wsparcie ukraińskich dzieci dotkniętych wojną. Ewakuowaliśmy naszych specjalistów i specjalistek a ich rodziny z niebezpiecznych rejonów i doskonale zdajemy sobie sprawę na jakie trudności napotykają się ci osoby,, którzy opuścili swoje domy.”” – mówi Oleg Piskozub, Delivery Director w firmie Intellias.

Film krótkometrażowy „Leninopad” został nakręcony przez reżyserkę i jednoczesnej programistkę Intellias Svitlanę Shymko. Wojna z Rosją zastała ją w Kijowie, skąd ewakuowała do Polski.

„Spotkałam wojnę w Kijowie i, podobnie jak miliony innych Ukraińców, zostałam zmuszona do opuszczenia mojego domu. Teraz jestem w Polsce. Przekraczają polską granicę, byłam pod wrażeniem solidarności Polaków, ich wsparcia i szczerej chęci pomocy. „Leninopad” to ironiczny dokument o pożegnaniu Ukrainy ze swoim sowieckim dziedzictwem. Pomniki Lenina stały na wielu placach ukraińskich miast do 2016 roku. Zaczęto je usuwać dopiero po przyjęciu ustawy potępiającej komunistyczny reżim totalitarny. Ten film jest bardzo w zgodzie z tym, co dzieje się dziś na Ukrainie, bo Rosja po raz kolejny próbuje narzucić Ukraińcom swoją wizję przyszłości, która jest zupełnie inna niż nasza” – powiedziała reżyserka.

Intellias planuje nadal wspierać osób, dotkniętych wojną na Ukrainie. Specjaliści i specjalistki firmy na co dzień pracują na wolontariacie, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, wspierając armię ukraińską i udzielając pomocy osobom, ewakuowanym ludziom z niebezpiecznych rejonów kraju.

O Intellias 

Intellias to globalna firma informatyczna z ponad 2500 pracownikami. Firma tworzy kompleksowe rozwiązania programistyczne i świadczy profesjonalne usługi, specjalizując się w branży automotive, systemach nawigacyjnych, technologiach finansowych i telekomunikacyjnych. Ponad 2 miliardy ludzi na świecie korzysta z produktów technologicznych opracowanych przez inżynierów i inżynierek Intellias. Firma znalazła się na liście Global Outsourcing 100 według IAOP, uznana przez Inc. 5000 i wyróżniona przez Forbes i GSA UK Awards.

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!