Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

W intencji polskiego świata akademickiego

lagiewniki2 225x300 - W intencji polskiego świata akademickiegoKs. dr hab. Robert Tyrała, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie sprawował dziś Mszę św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia za wszystkich, którzy tworzą polski świat akademicki: profesorów, nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów, a także wszystkich pracowników wyższych uczelni, prosząc Boga o nadzieję dla nich, o zaufanie do końca, o wypełnienie ich odważnej misji.

Ks. Tyrała przypomniał, że „trwamy w radosnym tygodniu okresu Wielkanocnego, gdy doświadczamy szczególnej obecności Dobrego Pasterza – Jezusa Chrystusa – w naszym życiu”. – On nas prowadzi i idziemy za nim jak owce. Wiemy, że Pan naszym Pasterzem, dlatego nie brak nam niczego. On zna nas po imieniu i pochyla się nad każdą i każdym z nas. My zaś, jako wybrani i przeznaczeni do nieba, słuchamy głosu naszego Pasterza. Z wielką nadzieją przyjmujemy słowa Jezusa, że moje owce… nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki – mówił.

Jak zauważył prorektor UPJPII, prawda o pasterskiej opiece naszego Zbawiciela dociera do nas tym głośniej i czytelniej właśnie teraz, gdy doświadczamy: niepewności, lęku i strachu. – Gdy widzimy same trudności. Gdy pandemia ogarnia nas z każdej strony. Ale właśnie teraz – my chrześcijanie – jeszcze wytrwalej idziemy za Dobrym Pasterzem. On nas bezpiecznie prowadzi i z tym większą nadzieją powtarzamy: Jezu ufamy Tobie! – powiedział.

Kaznodzieja przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane do pracowników polskich uczelni w 1997 roku w Krakowie. – Papież przypomniał nam wówczas, że na uczelniach ważne jest poszukiwanie prawdy, otwarcie się na tajemnicę Boga, zwłaszcza gdy po ludzku kończy się nasze ziemskie myślenie: jakże ważne jest, by ludzka myśl nie zamykała się na rzeczywistość Tajemnicy, by nie brakowało wrażliwości na Tajemnicę, by nie brakowało odwagi pójścia w głąb. Dalej Apostoł miłosierdzia mówił, że posługa myślenia zobowiązuje do szczególnej troski o rozwój własnego człowieczeństwa. I że ważna jest także wrażliwość etyczna, bowiem zasady wolności badań naukowych nie wolno oddzielać od odpowiedzialności etycznej każdego uczonego. Ale w końcu także dowodził, że ważne jest formowanie ludzi autentycznie mądrych, bo oni wezmą na swe barki odpowiedzialność za przyszłość Polski, Europy i świata – podkreślił i dodał, że słowa te nic nie straciły na aktualności. – A teraz właśnie – im dalej jesteśmy od siebie w sensie fizycznym, tym lepiej się słuchamy – są dla nas znowu wyzwaniem. Byśmy tym bardziej – w naszych środowiskach akademickich – poszukiwali autentycznej mądrości, słuchali swojego sumienia, i usłyszeli głos Dobrego Pasterza i szli za nim wytrwale – zauważył.

Kończąc homilię ks. Tyrała zachęcał: – Niech więc nie braknie nam nadziei opartej na Bogu. Niech nieustannie, zwłaszcza w tych po ludzku sytuacjach bez wyjścia, dociera do nas przesłanie Miłosiernego Jezusa, a nasza ufność w trudnej codzienności niech będzie bardziej doświadczeniem prawdy, że cali jesteśmy w rękach Boga.

Małgorzata Pabis

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top