W jednym z najbardziej uczęszczanych punktów Krakowa zrealizowano wyjątkową inicjatywę – artystyczny projekt graficzny na schodach w Hali Europejskiej w Galerii Krakowskiej. Mural zdobiący przestrzeń popularnego centrum handlowego to jeden z kluczowych elementów ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Tegoroczna edycja kampanii odbywa się pod hasłem „Słuchaj serca. Lecz otyłość”, które ma podwójne znaczenie. Z jednej strony zachęca do wsłuchania się w siebie – swoje potrzeby i zdrowie. Z drugiej, edukuje na temat powikłań otyłości, z których najczęstszymi są choroby sercowo-naczyniowe.
Nieprzypadkowo wybrano schody w Galerii Krakowskiej – to miejsce o dużym natężeniu ruchu, zlokalizowane tuż przy Dworcu Głównym i jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Krakowa. Codziennie przemieszczają się tędy tysiące mieszkańców i turystów. Dzięki temu mural przez miesiąc stanie się częścią miejskiego krajobrazu, akcentując istotny społecznie temat i docierając do dużego grona odbiorców.
Unikalna instalacja artystyczna pełni funkcję estetycznego elementu przestrzeni miejskiej oraz symbolu społecznej refleksji nad zdrowiem. Przypomina, że dbanie o siebie to wieloetapowy proces, a otwarta rozmowa na temat otyłości jest pierwszym krokiem do zrozumienia jej jako choroby przewlekłej oraz podejmowania skutecznych działań w zakresie profilaktyki i kompleksowego leczenia. Połączenie sztuki i edukacji w tak eksponowanym miejscu to innowacyjny sposób na dotarcie do szerokiej publiczności.
Za koncepcję wizualną instalacji odpowiada Martyna Wędzicka-Obuchowicz* – ceniona projektantka graficzna i wykładowczyni akademicka. Jej twórczość wyróżnia się oryginalnym podejściem do identyfikacji wizualnych, śmiałym operowaniem kontrastami oraz dynamicznymi zestawieniami kolorów, które nadają jej pracom unikalny charakter. Najnowsze dzieło artystki nawiązuje do rytmu bijącego serca – uniwersalnego symbolu życia, troski i zdrowia. Wyrazisty motyw graficzny podkreśla główny przekaz kampanii.
„Czuję wielką satysfakcję, że moja praca daje mi możliwości realizacji tego wyjątkowego projektu, pozwalając mi stać się częścią tak istotnej inicjatywy. Dbałość o zdrowie i świadomość własnego ciała to dla mnie niezwykle ważne wartości. Projektując mural, zależało mi na przekazaniu istotnego przesłania, w taki sposób, aby wyróżniał się w przestrzeni miejskiej, przyciągając uwagę swoją oryginalnością i wyrazistą kolorystyką” – mówi Martyna Wędzicka-Obuchowicz.
Mural w Krakowie można zobaczyć od 5 maja do 4 czerwca 2025 roku.
Źródło: Materiały prasowe