Udało się uzyskać obustronne połączenie radiowe z KRAKsatem, pierwszym krakowskim satelitą

Udało się uzyskać obustronne połączenie radiowe z KRAKsatem! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca zespołów KRAKsat Space Systems i SatRevolution z Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP razem z grupą doświadczonych krótkofalowców radioamatorów. ŁUKASIEWICZ-PIAP udostępnił swoje zaplecze techniczne wraz z dużą anteną paraboliczną i jej obsługą, a radioamatorzy swoje doświadczenie w łączności kosmicznej.
W roku 2015 ten sam zespół za pomocą tej samej anteny wspomagał japońskich operatorów dwóch sond kosmicznych, uzyskując potwierdzone odbioru danych z odległości mierzonych w milionach kilometrów.
W niedzielę 14 lipca nastąpił montaż tymczasowej satelitarnej stacji naziemnej w ŁUKASIEWICZ-PIAP. W nocy z niedzieli na poniedziałek w czasie trzech sesji komunikacyjnych nadano w kierunku KRAKsata mocne sygnały z komendami wykonania resetu i rozłożenia anten. Dzięki temu poprawnie uruchomiono uśpione systemy pokładowe satelity. Wkrótce potem KRAKsat się odezwał!
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę nietypową i zakończoną sukcesem akcję. Połączenie wszystkich wyżej wymienionych jednostek oraz twórców KRAKsata – Kraksat Space Systems i SatRevolution dało solidne podłoże do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu! Odzew KRAKsata jest dowodem na to, że warto pielęgnować współpracę pomiędzy różnymi podmiotami, działającymi w branży kosmicznej!

Więcej poczytacie na profilu SatRevolution – https://www.facebook.com/satrevolutionSA/

By Kraków Wydarzenia - okrakow.pl

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!