Uczennice z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie zwyciężyły w wojewódzkim etapie olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Ta szkoła będzie reprezentować Małopolskę w ogólnopolskim finale. Dwa kolejne miejsce na podium zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie.
Tym razem etap wojewódzki olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych odbył się w murach Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Wzięło w nim udział 21 zespołów z całego województwa małopolskiego.
Zespoły rozwiązywały test 25 pytań wielokrotnego wyboru, miały na to 30 minut. Pytania dotyczyły całego obszaru ubezpieczeń społecznych. Prócz wiedzy i poprawnych odpowiedzi w klasyfikacji liczył się również czas.
Zwycięska drużyna z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie to: Milena Dudzińska, Julia Trąbka-Zawicka i Julia Rogowska. Opiekunką grupy jest nauczycielka – Monika Palonek. W półfinale olimpiady uczennice zdobyły najwyższą liczbę punktów: 22 na 25 możliwych, w czasie 18 minut i 49 sekund. I to one wezmą udział w finale, który odbędzie się w Warszawie, już w kwietniu.
Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie: Maksymilian Gruca, Natalia Jamro i Patrycja Gruca. Zdobyli 19 punktów i potrzebowali na to 24 minut i 23 sekund.
Trzecia najlepsza drużyna to uczennice z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie, w składzie: Agnieszka Chmiel, Anna Borak i Anna Niemczyk. Dziewczyny zdobyły 18 punktów, a ich czas to 25 minut i 41 sekund.
Warto wspomnieć również o drużynie z Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej, która znalazła się tuż za podium i również zdobyła 18 punktów, lecz w nieco dłuższym czasie 28 minut i 13 sekund. W rywalizacji wzięli udział uczniowie: Weronika Frys, Klaudia Puto i Oskar Martas.
Warto zdobywać praktyczną wiedzę o ubezpieczeniach społecznych
Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” jest elementem Lekcji z ZUS. Jest to autorski projekt edukacyjny, który już od 11 lat realizują szkoły średnie w Polsce. Liczba uczestników „Lekcji z ZUS” stale rośnie. Tylko w 2024 r. w projekcie wzięło udział 122,5 tys. uczniów z 1720 szkół z całej Polski. Nauczyciele i uczniowie podkreślają praktyczny wymiar wiedzy przekazywanej w czasie czterech lekcji przygotowanych przez ekspertów. Uczniowie poznają podstawy wiedzy z zakresu finansów – od funkcjonowania państwowych instytucji, poprzez tematykę ściśle związaną z ZUS-em – zasiłki, renty, emerytury, zasady rozliczeń.
Olimpiada kluczem do zdanego egzaminu zawodowego i przepustką na studia
Rangę Olimpiady docenia Ministerstwo Edukacji Narodowej i od lat umieszcza ją na liście konkursów przedmiotowych. Oznacza to, że laureaci i finaliści są zwolnieni z części pisemnego egzaminu zawodowego na technika rachunkowości i technika ekonomistę w zakresie kwalifikacji EKA.04 i EKA.05. Warto zauważyć, że ZUS zawarł umowy z wieloma polskimi uczelniami, na mocy których oferują one laureatom i finalistom Olimpiady preferencyjne warunki rekrutacji na kierunki związane z ubezpieczeniami społecznymi. Olimpiada i „Lekcje z ZUS” objęte są patronatami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.