Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Tokarczuk, Christensen i POPularność, czyli drugi dzień Krakowskiego Festiwalu Conrada

festiwal conrada 2018 zdjcie 1 300x200 - Tokarczuk, Christensen i POPularność, czyli drugi dzień Krakowskiego Festiwalu ConradaHasłem przewodnim drugiego dnia Festiwalu Conrada była popularność, o której rozmawialiśmy w kontekście zarówno literatury czy filozofii, jak i filmu. A na deser pojawiła się Olga Tokarczuk.

Festiwalowy wtorek rozpoczął się od spotkania z Marie Nyreröd, szwedzką reżyserką, autorką filmu dokumentalnego o Ingmarze Bergmanie „Bergman i film / Bergman i teatr” (2004), które poprowadził Jan Balbierz. Rozmówcy w stulecie urodzin reżysera zastanawiali się, w jaki sposób jego najważniejsze dzieła dziś komunikują się z odbiorcą.

Gośćmi kolejnego spotkania „O komiksach filozofów” byli Łukasz Musiał, Roma Sendyka i Steffen Thiemann. Rozmowa dotyczyła niezwykłej relacji pomiędzy filozofem Walterem Benjaminem oraz pisarzem Bertoltem Brechtem, którzy w 1933 roku postanowili napisać powieść kryminalną. Projektu nie udało im się zrealizować, ale po latach na podstawie pozostawionych przez nich notatek Steffen Thiemann stworzył powieść graficzną. Podczas dyskusji goście starali się odpowiedzieć na pytanie, do czego filozofowi lub pisarzowi potrzebny jest pop? Jaką korzyść mogą z niego mieć?

W dalszej części dnia pojawił się temat przegranej. Miljenko Jergović, chorwacki pisarz urodzony w Sarajewie i tłumaczka Magdalena Petryńskafestiwal conrada 2018 zdjcie 2 300x200 - Tokarczuk, Christensen i POPularność, czyli drugi dzień Krakowskiego Festiwalu Conrada zastanawiali się, kiedy przegrana może stać się wygraną i odwrotnie.

Późnym popołudniem miało miejsce długo wyczekiwane spotkanie z Olgą Tokarczuk, które poprowadził Szymon Kloska. Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dyskusja zatytułowana „O ruchu” nawiązywała do nagrodzonej Man Booker International Prize powieści „Bieguni”. – Książka jest podróżą przez podróż. To literacka monografia ruchu. Człowiek tkwi w odwiecznej potrzebie bycia w ruchu na różnych poziomach. Ludzie podróżują z rozmaitych powodów. Mogą to być pielgrzymki, podróże służbowe. Chcą zwiedzać, oglądać. Kiedyś to był sposób na wymianę dóbr. Dziś często podróżujemy, bo życie jest nie do zniesienia – mówiła Tokarczuk. Autorka przeczytała również fragmenty swojej powieści. W ramach eksperymentu dyskusja nie zakończyła się brawami, ale minutą ciszy dla myślenia.

Ostatnim gościem wieczornego cyklu był uznawany za jednego z najlepszych współczesnych prozaików norweskich Lars Saabye Christensen. W rozmowie zatytułowanej „O buncie” opowiadał o swojej najnowszej powieści „Magnes” i przebojowych „Beatlesach”. Spotkanie poprowadziła Sylwia Chutnik.

festiwal conrada 2018 zdjcie 3 300x200 - Tokarczuk, Christensen i POPularność, czyli drugi dzień Krakowskiego Festiwalu ConradaNa koniec dnia prawdziwą gratką dla miłośników kina był pokaz ostatniego filmu Ingmara Bergmana „Sarabanda”.

Warsztaty dla pokoleń

W ramach wtorkowych wydarzeń towarzyszących warsztaty pisania dla seniorów poprowadziła dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, Katarzyna Kubisiowska; odbyło się też spotkanie „Mieszkam w Mieście Literatury” z Barbarą Gawryluk i Jakubem Kornhauserem.

Festiwal Conrada nie zapomina o najmłodszych. Dziś w paśmie młodzieżowo-dziecięcym odbędą się warsztaty ilustratorskie z Piotrem Sochą, ilustratorem bestsellerowych „Pszczół i Drzew”. Z kolei młodych miłośników zwierząt zapraszamy jutro (25 października) do Pałacu Czeczotka na spotkanie z Agnieszką Taborską, autorką opowieści „Włóczykij”. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top