Connect with us
sdc5126 - Tęsknota za słowikiem

Kultura

Tęsknota za słowikiem

10 grudnia 2022 roku w Zofia Weiss Gallery odbył się koncert sopranistki Katarzyny Wiwer oraz harfistki Ireny Czubek-Davidson “Tęsknota za słowikiem”.

W programie koncertu znalazły się utwory:

  • Benjamin Britten Interlude (z cyklu A Ceremony of Carols),
  • Julian Tuwim Słowisień (recytacja),
  • Tadeusz Baird (1928–1981) W ogródku cichutko (Z pieśni dziecięcych), sł. Józef Czechowicz,
  • Stanisław Moniuszko (1819 – 1872) Ej Latał słowiczek, sł. Jan Czeczot,
  • Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) Oiseaux, si tous les Ans, sł. Antoine Ferrand,
  • Franz Schubert (1828–1797) An die Nachtigal, sł. Matthias Claudius,
  • Szkocka pieśń tradycyjna Ye banks and braes, sł. Robert Burns,
  • Julian Tuwim Spóźniony słowik (recytacja),
  • Franz Schubert Serenada (Ständchen), sł. L Rellstab,
  • Carlos Salzedo (1885–1961) Chanson dans la nuit,
  • Szkocka pieśń tradycyjna Morning has broken,
  • Deborah Henson-Conant (ur. 1953) Who will sing to the nightingale, sł. Deborah Henson-Conant.

sdc5133 - Tęsknota za słowikiem

Śpiew słowika, kojarzący się z majem, zapachem bzu i księżycową nocą od zawsze zachwycał artystów – a szczególnie muzyków i poetów. Jego niepowtarzalna pieśń rozlega się nocą i współgra z ludzkim sercem – jego rozterkami, marzeniami i nadziejami. Taką atmosferę posiada koncert przygotowany przez znakomite krakowskie artystki: Katarzynę Wiwer oraz Irenę Czubek-Davidson. Ideą, iskierką, od której zrodził się pomysł na taki koncert, jest jedna z pieśni, w której pada pytanie: kto zaśpiewa słowikowi, gdy ten skończy już swoją pieśń i zaśnie w promieniach słońca? W programie znalazły się utwory, których motywem przewodnim jest śpiew słowika. Rozpoczniemy od inwokacji do ptaków i do słowika, pobiegamy trochę po polach i gajach, aż do zapadnięcia nocy. A wtedy będziemy towarzyszyć słowikowi, który wtóruje kochankom, zaśpiewamy też serenadę pod okienkiem panienki, a kiedy wstanie świt będziemy śpiewać słowikowi, który śpi w blasku słońca. Wspomnijmy śpiew słowika właśnie teraz, na progu zimy, kiedy tęsknota za ciepłem i ptasim śpiewem jest największa.

sdc5147 - Tęsknota za słowikiem

Katarzyna Wiwer śpiewaczka i propagatorka kultury, pedagog śpiewu jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz studiów podyplomowych Monodii Liturgicznej na UPJPII w Krakowie. Specjalizuje się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej oraz w repertuarze pieśni. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, zarówno utworów nowych, jak i pierwszych, czasem po setkach lat, współczesnych wykonań utworów z dziedziny muzyki dawnej (m.in. archiwalia jasnogórskie, podolinieckie, staniąteckie i inne). Jako śpiewaczka ma swoim portfolio wiele autorskich recitali i programów koncertowych, których temat spaja sztukę słowa i muzyki w intrygującą całość. W programach tych współpracuje ze znakomitymi muzykami kameralistami, jak Andrzej Zawisza, Irena Czubek-Davidson, Agnieszka Kaczmarek-Bialic, Henryk Kasperczak, Marek Szlezer, czy Michał Rot. Ma w swoim dorobku wiele nagrań płytowych, m.in. z Ars Antiqua Austria, Capellą Cracoviensis, Polską Orkiestrą XVIII w., Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, Celtic Triangle, Flores Rosarum. Jej nowym dokonaniem jest nagranie z kwartetem smyczkowym The Time Quartet pieśni Wacława Geigera do tekstów w gwarze góralskiej. W 2021 roku ukazała się w jej przekładzie znakomita książka Johna Pottera i Neila Sorrella „Historia śpiewu”.

sdc5122 - Tęsknota za słowikiem

Irena Czubek-Davidson studiowała w klasie harfy Bogumiły Lutak-Modrinić w Akademii Muzycznej w Krakowie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Od roku 2002 jest członkiem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, z którą współpracuje także jako solistka. Występuje w repertuarze solowym i kameralnym z renomowanymi zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą, w tym z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrami filharmonii w Poznaniu i Wrocławiu, orkiestrą symfoniczną w Zurychu, Operą Krakowską, Tarnowską i Słupską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis. Ma w repertuarze liczne koncerty na harfę i orkiestrę oraz niemal wszystkie utwory na chór i harfę. Jako pierwsza zaprezentowała w Krakowie koncert harfowy A. Ginastery (2016). Dokonała prawykonań i rejestracji utworów na harfę m.in. dla Związku Kompozytorów Krakowskich. Brała udział w nagrywaniu programów edukacyjnych dla dzieci w Telewizji Krakowskiej. Irena Czubek-Davidson zajmuje się również działalnością pedagogiczną, m.in. prowadzi klasę harfy w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2020 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej Instrumentalistyka.

Zdjęcia: Vladimir Milanov, tekst: Zofia Weiss Gallery.

sdc5138 - Tęsknota za słowikiem

Continue Reading
You may also like...

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top