Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Taneczne urodziny Moniuszki – Balet Cracovia Danza

cracovia danza balet w miescie 2019 biblioteka jagiellonska fot. ilja van de pavert 300x240 - Taneczne urodziny Moniuszki - Balet Cracovia DanzaZapraszamy na urodziny Moniuszki świętowane happeningiem w ramach cyklu Cracovia Danza: balet w mieście. Choć dwusetne urodziny kompozytora wypadają dokładnie 5 maja, Balet zaprasza do wspólnej zabawy dwa dni później, we wtorek, 7 maja, o godz. 13,  przed dawnym hotelem Drezdeńskim (Kamienica Margrabska), Rynek Główny 47. To właśnie w tym miejscu mieszkał kompozytor będąc w Krakowie, to stąd słuchał hejnału mariackiego. W tym hotelu pisał też listy do żony, opisując swoje krakowskie wrażenia.

„Deszcz ze śniegiem prószył rzęsiście. Więc z kolei w zamkniętej hermetycznie doróżce kazałem siebie wieźć do Drezdeńskiego Hotelu. Tu nająłem sobie wygodny pokój z doskonałą pościelą, z widokiem na rynek za 4 zł i gr 10!! Taniość ta ujęła mnie za serce. Znacznie się ułagodziłem a pierwszy rzut oka przez szybę zupełnie rozbroił. Stanąłem jak wryty. Łzy zakręciły mi się w oku. Jestem u stóp Mariackiej wieży,  na środku wielkiego rynku Sukiennice, na które napatrzyć się nie mogę” – pisał 8 maja 1858 roku do żony Stanisław Moniuszko.

Warto przypomnieć, że Moniuszko odwiedził Kraków dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii naszego kraju.  Po raz pierwszy Moniuszko zatrzymał się w dawnej stolicy Polski w 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża. Spędził tu kilka dni, podczas których poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także pobyt na Skałce zaowocowały pracą nad operą Rokiczana, opowiadającą o królu Kazimierzu Wielkim, do libretta Józefa Korzeniowskiego.

Za drugim razem Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc, na przełomie lat 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy w Krakowie została wystawiona jego najsłynniejsza opera Halka, zaś 18 stycznia 1867 roku krakowska publiczność mogła zobaczyć operę Verbum Nobile. Także w styczniu 1867 roku, trzy razy został powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiała wówczas kantata Widma i uwertura koncertowa Bajka.

We wtorek, 7 maja Cracovia Danza zatańczy przed dawnym hotelem Drezdeńskim przedstawiając choreografie przygotowane przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego do muzyki Moniuszki. Zabrzmi fortepianowa Polka C-dur oraz Polonez i Kotyljon z opery Hrabina.

Balet Cracovia Danza, w tym roku swój cykl happeningów zdecydował się poświęcić Stanisławowi Moniuszce, a dokładnie związkom kompozytora z Krakowem. Cykl został zainaugurowany 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Happeningowi towarzyszył wówczas pokaz autografów kompozytora. Pokazana została aria z opery Verbum Nobile oraz jedna z najsłynniejszych pieśni – Prząśniczka.

Zapraszamy!

(opracowanie Agnieszka Malatyńska)

Kolejne odcinki happeningów odbędą się:

28.05.2019 – u stóp Wawelu, ul. Powiśle 11

25.06.2019 – ulica Moniuszki

Continue Reading
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

grudzień 2023
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top