Taneczne urodziny Moniuszki – Balet Cracovia Danza

by admin
0 comment

cracovia danza balet w miescie 2019 biblioteka jagiellonska fot. ilja van de pavert 300x240 - Taneczne urodziny Moniuszki - Balet Cracovia DanzaZapraszamy na urodziny Moniuszki świętowane happeningiem w ramach cyklu Cracovia Danza: balet w mieście. Choć dwusetne urodziny kompozytora wypadają dokładnie 5 maja, Balet zaprasza do wspólnej zabawy dwa dni później, we wtorek, 7 maja, o godz. 13,  przed dawnym hotelem Drezdeńskim (Kamienica Margrabska), Rynek Główny 47. To właśnie w tym miejscu mieszkał kompozytor będąc w Krakowie, to stąd słuchał hejnału mariackiego. W tym hotelu pisał też listy do żony, opisując swoje krakowskie wrażenia.

„Deszcz ze śniegiem prószył rzęsiście. Więc z kolei w zamkniętej hermetycznie doróżce kazałem siebie wieźć do Drezdeńskiego Hotelu. Tu nająłem sobie wygodny pokój z doskonałą pościelą, z widokiem na rynek za 4 zł i gr 10!! Taniość ta ujęła mnie za serce. Znacznie się ułagodziłem a pierwszy rzut oka przez szybę zupełnie rozbroił. Stanąłem jak wryty. Łzy zakręciły mi się w oku. Jestem u stóp Mariackiej wieży,  na środku wielkiego rynku Sukiennice, na które napatrzyć się nie mogę” – pisał 8 maja 1858 roku do żony Stanisław Moniuszko.

Warto przypomnieć, że Moniuszko odwiedził Kraków dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii naszego kraju.  Po raz pierwszy Moniuszko zatrzymał się w dawnej stolicy Polski w 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża. Spędził tu kilka dni, podczas których poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także pobyt na Skałce zaowocowały pracą nad operą Rokiczana, opowiadającą o królu Kazimierzu Wielkim, do libretta Józefa Korzeniowskiego.

Za drugim razem Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc, na przełomie lat 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy w Krakowie została wystawiona jego najsłynniejsza opera Halka, zaś 18 stycznia 1867 roku krakowska publiczność mogła zobaczyć operę Verbum Nobile. Także w styczniu 1867 roku, trzy razy został powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiała wówczas kantata Widma i uwertura koncertowa Bajka.

We wtorek, 7 maja Cracovia Danza zatańczy przed dawnym hotelem Drezdeńskim przedstawiając choreografie przygotowane przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego do muzyki Moniuszki. Zabrzmi fortepianowa Polka C-dur oraz Polonez i Kotyljon z opery Hrabina.

Balet Cracovia Danza, w tym roku swój cykl happeningów zdecydował się poświęcić Stanisławowi Moniuszce, a dokładnie związkom kompozytora z Krakowem. Cykl został zainaugurowany 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Happeningowi towarzyszył wówczas pokaz autografów kompozytora. Pokazana została aria z opery Verbum Nobile oraz jedna z najsłynniejszych pieśni – Prząśniczka.

Zapraszamy!

(opracowanie Agnieszka Malatyńska)

Kolejne odcinki happeningów odbędą się:

28.05.2019 – u stóp Wawelu, ul. Powiśle 11

25.06.2019 – ulica Moniuszki

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej