Szczerze i mądrze o własnych scenariuszach. Najlepsi filmowcy LIM zakończyli warsztaty w Przegorzałach

by admin
0 comment

Reżyserzy 16 międzynarodowych projektów pracowali nad swoimi autorskimi scenariuszami w krakowskich Przegorzałach. Podczas sesji plenarnych rozmawiali o swoich pomysłach, ale i wątpliwościach. Eksperci przez kilka warsztatowych dni doradzali i podpowiadali z czego zrezygnować, aby scenariusz odniósł sukces. To pierwsze spotkanie reprezentantów 20 krajów podczas tegorocznej edycji LIM – Less is More.

18 autorów scenariuszy i 12 Development Angels zostało wyłonionych w trzeciej już edycji LIM – Less is More. Zostali wybrani spośród 330 zgłoszeń, które napłynęły z 76 krajów. Wśród nich troje uczestników z Polski: Michał Bielawski z projektem „Accidents”/ ”Wypadki” oraz dwoje Development Angels Joanna Solecka i Michał Oleszczyk.

Przegorzały to miejsce pierwszego z trzech warsztatów, które przygotowano dla wszystkich uczestników. Miejsce wybrane nie bez przyczyny. Ma być z dala od miejskiego zgiełku i blisko natury, by jak mówią twórcy LIM – ma otworzyć umysły filmowców. A otwierać je i pobudzać kreatywnie mają tutorzy. Wśród nich dyrektor programowy LIM-u – Antoine Le Bos, który jest autorem i współautorem ponad 25 scenariuszy filmów fabularnych. W 2006 roku założył Le Groupe Ouest, która z czasem stała się najważniejszą we Francji instytucją kształcącą scenarzystów. Od 2007 r. regularnie współpracuje z Torino Film Lab. Pierre Hodgson – Brytyjczyk zamieszkały we Francji z wieloletnim doświadczeniem w produkcji filmowej oraz w pisaniu scenariuszy. Sygnowane przez niego projekty wielokrotnie trafiały do prestiżowych selekcji festiwalowych. Doświadczony wykładowca i konsultant scenariuszowy. Gwiazda kina i scenopisarstwa, twórca rumuńskiej nowej fali – Razvan Radulescu Jego filmografia obejmuje m.in.: „The Death of Mr Lăzărescu” (2005) w reż. C. Puiu; “Tuesday After Christmas” (2009) reż. R. Muntean. Jako konsultant pracował m.in. przy filmie „4 Months, 3 Weeks, 2 Days” w reż. C. Mungiu (2007). Yann Apperry to pisarz dzielący życie między Francję, Niemcy i USA. Laureat wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Goncourtów. Autor sztuk teatralnych wystawianych w Théâtre du Gymnase i Théâtre National de Chaillot, the Petit Odéon. Pracuje również jako librecista operowy i scenarzysta filmowy. Listę tutorów zamyka Claire Barré – francuska scenarzystka i pisarka, z wykształcenia również aktorka. Na co dzień wykłada scenariopsarstwo na La Fémis w Paryżu.

Wykładowcy spotykają się z uczestnikami warsztatów podczas sesji grupowych, ale także podczas rozmów oko w oko. To moment, by poradzić się ekspertów i zadać wszystkie pytania, które nasuwają jakiekolwiek wątpliwości. LIM – Less is More pomaga wdrożyć scenariusz w życie. Najlepszym tego dowodem są dwie produkcje. Pierwsza to „The Paths of My Father” w reżyserii Mauricio Osaki – uczestnika LIM w 2017 roku, który koprodukuje Aneta Zagórska, również uczestniczka LIM w 2017 roku. Właśnie zakończyły się zdjęcia do produkcji tego filmu. Na etapie postprodukcji są już „Maryjki” rozwijane przez Darię Woszek i Aleksandrę Świerk w ramach LIM-u w 2018 roku.

LIM – Less is More  to europejska platforma pomagająca w tworzeniu profesjonalnych scenariuszy niskobudżetowych projektów filmowych, wspierana przez unijny program Kreatywna Europa. Pozwala wyłonić najlepszych piszących reżyserów, producentów filmowych, konsultantów scenariuszowych i specjalistów ds. developmentu, którzy są zainteresowani procesem pracy nad scenariuszem w sytuacji, gdy ich budżet jest znacznie ograniczony.

Celem programu jest zgromadzenie najlepszych przedstawicieli nowego pokolenia filmowców, którzy dzięki LIM nabierają nowego rozmachu. Najlepszą charakterystyką programu jest zdanie Igora Strawińskiego: Im więcej ograniczeń w sztuce, tym bardziej jest wolna.

www: http://www.lim-lessismore.eu/

Facebook: https://www.facebook.com/LimProgramme/

Twitter: https://twitter.com/LimProgramme

Instagram: https://www.instagram.com/limprogramme/

lim tue 00293 m 585x390 - Szczerze i mądrze o własnych scenariuszach. Najlepsi filmowcy LIM zakończyli warsztaty w Przegorzałachlim tue 00371 m 585x390 - Szczerze i mądrze o własnych scenariuszach. Najlepsi filmowcy LIM zakończyli warsztaty w Przegorzałachlim wed 00530 m 1 585x390 - Szczerze i mądrze o własnych scenariuszach. Najlepsi filmowcy LIM zakończyli warsztaty w Przegorzałachlim wed 00538 m 585x390 - Szczerze i mądrze o własnych scenariuszach. Najlepsi filmowcy LIM zakończyli warsztaty w Przegorzałach

Zdjęcia: Robert Słuszniak dla KBF

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej