Connect with us
Syntezy fot. Paweł Kalina

Kultura

Syntezy#14: Spacer dźwiękowy. Kryptonim Gigant. Zza murów Kombinatu

Jak brzmi huta? Po raz kolejny wraz z Klubem 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, będziemy nasłuchiwać i odkrywać dźwięki charakterystyczne dla tej przemysłowej dzielnicy Krakowa. Już w sobotę (25.02, godz. 11:00) zapraszamy na Spacer dźwiękowy w ramach kolejnej edycji cyklu Syntezy.

michal wisniowski fot.pawel kalina 300x200 - Syntezy#14: Spacer dźwiękowy. Kryptonim Gigant. Zza murów Kombinatu

Michał Wiśniowski fot. Paweł Kalina

Bohaterem najbliższego spaceru będzie Kombinat Metalurgiczny Huta im. Lenina. Był on jednym z największych zakładów przemysłowych w Polsce. Na jego terenie zbudowano liczne drogi, linie kolejowe i tramwajowe. Współcześnie przypomina wymarłe miasto, tworząc postapokaliptyczny klimat. W jego bliskiej okolicy znajduje się Kopiec Wandy. Pierwsze wzmianki o istnieniu kopca sięgają XIII wieku. Legenda mówi o powstaniu mogiły w miejscu, gdzie z rzeki wyłowiono ciało córki założyciela miasta, księcia Kraka. Jego powstanie datuje się na VII w. Na szczycie kopuły od 1890 roku możemy zobaczyć marmurową rzeźbę orła projektu Jana Matejki.

„Kopiec Wandy to idealne miejsce na nasze spotkanie by spróbować się wsłuchać w dźwięki działalności przemysłowej. Przed rozpoczęciem będziemy „czyścić” uszy by uwrażliwić nas na otaczające dźwięki. Następnie będziemy kierować się w stronę Pleszowa – dawnej podkrakowskiej miejscowości” – mówi Michał Wiśniowski, pomysłodawca cyklu i prowadzący najbliższe spotkanie.

Podczas naszego spotkania uczestnicy odkrywać będą brzmienie terenów przemysłowych. Dochodzące do nas dźwięki będą chwilowe i przemijające. Przy pomocy rejestratora dźwięków, mikrofonów kontaktowych oraz własnego zmysłu słuchu spróbujemy odkryć jego niesamowity pejzaż dźwiękowy.

syntezy 7 4 fot. pawel kalina 300x200 - Syntezy#14: Spacer dźwiękowy. Kryptonim Gigant. Zza murów Kombinatu

Syntezy fot. Paweł Kalina

Prowadzenie: Michał Wiśniowski — instruktor Klubu 303, miłośnik nagrań terenowych i ambientu. Prowadzi warsztaty dźwiękowe przeznaczone dla różnych grup odbiorców. Interesuje się dźwiękiem i muzyką elektroniczną od lat wczesnoszkolnych. Prowadzi audycję Symfonia Somnambulika w Radiu Kapitał poświęconą muzyce ambient oraz eksperymentalnej. Ma na koncie trzy wydane albumy nagrań terenowych: „Zima nad Bałtykiem EP”, „Organism” oraz ,,Acts and Recitals”. W wolnej chwili produkuje muzykę i hydrofony.

Udział w spacerach jest bezpłatny, jednak obowiązują na nie zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/BamDKJm442H3hULs6

Prosimy o zabranie jednego biletu MPK, a także własnych słuchawek.

Syntezy#14: Spacer dźwiękowy. Kryptonim Gigant. Zza murów Kombinatu

25.02.2023 godz. 11:00, miejsce zbiórki: Kopiec Wandy


Patronem medialnym cyklu jest NN6T.

Organizatorem cyklu jest Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top