Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Święto Miłosierdzia w Łagiewnikach

Pinterest LinkedIn Tumblr

„Miłosierdzie źródłem nadziei” – to hasło Święta Miłosierdzia, które przeżywać będziemy w niedzielę – 11 kwietnia 2021 roku. W czasie uroczystości, jakie będą mieć miejsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zostaną poświęcone Dzwony Nadziei dla Oceanii: dla Wysp Tonga i dla Samoa.

Uroczystość tradycyjnie poprzedza Nowenna do Miłosierdzia Bożego, w której możemy uczestniczyć od Wielkiego Piątku oglądając codzienne transmisje w TVP3. W sobotę, 10 kwietnia na godzinę 20.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia zaplanowano Drogę Miłosierdzia, która będzie transmitowana na żywo przez TVP3 w paśmie ogólnopolskim. 
To już drugie Święto Miłosierdzia, które przeżywamy w czasie pandemii. Msze święte będą odprawiane z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych i ograniczoną liczbą wiernych. Dlatego zachęcamy do łączności z Łagiewnikami przez transmisje telewizyjne. O godz. 7.00 w TVP1 będzie Msza święta z Kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny, którą odprawi honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, bp Jan Zając. Główna Msza święta pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego będzie o godz. 10.00. Możemy w niej uczestniczyć również dzięki transmisji w TVP1. W czasie tej Mszy świętej zostaną poświęcone Dzwony Nadziei dla Oceanii: Samoa i Wysp Tonga. To niejako kontynuacja wydarzenia, które miało miejsce w czasie Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia 23 sierpnia 2020 r. kiedy poświęcono Dzwony Nadziei dla kościołów na trzech kontynentach /jeden z nich znajduje się w Bazylice Bożego Miłosierdzia/. Także modlitwa w Godzinie Miłosierdzia, która w tym dniu gromadziła zawsze rzesze wiernych będzie dostępna w TVP3 w paśmie ogólnopolskim od 15.00 do 15. 45. Pozostałe Msze święte w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będą o godz.: 0.00, 6.00, 8.00, 12.30, 16.00, 18.00 i 19.00. 
– W tym roku w przeżywaniu Święta Miłosierdzia towarzyszyć nam będą słowa „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Mimo że już od roku trwa czas pandemii to nie poddajemy się i zawierzając każdy dzień Bożemu Miłosierdziu pielgrzymujemy do Łagiewnik, fizycznie lub duchowo, właśnie po nadzieję. Symbolizują to poświęcane tutaj Dzwony Nadziei, symbolizuje to wizerunek Jezusa Miłosiernego, który w Wielki Piątek zeszłego roku umieściliśmy na naszej łagiewnickiej wieży. Słowa nadziei płynęły stąd w czasie Mszy świętych transmitowanych z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przez TVP1 od 16 marca do 30 czerwca ubiegłego roku. Zebraliśmy wszystkie kazania, które były głoszone w tym czasie przez biskupów i kapłanów i wydaliśmy je w formie książkowej. „Nadzieja płynie z Łagiewnik. Kazania czasu pandemii” to nasz prezent dla wszystkich Czcicieli Bożego Miłosierdzia na tegoroczne Święto Miłosierdzia. Mieliśmy nadzieję, że te kazania będą miały już tylko wartość historyczną, a okazuje się, że mogą być nadal umocnieniem w trudnym czasie zmagania z koronawirusem. Jeśli ktoś byłby zainteresowany tą lekturą to można ją zamawiać już teraz, prowadzimy sprzedaż wysyłkową. Będzie można ją nabyć także w czasie Święta Miłosierdzia. Chcemy by nadzieja płynęła z Łagiewnik do wszystkich polskich domów – mówi ks. Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Małgorzata Pabis
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach