Świętego Krzysztofa powrót do przyszłości – KONKURS na rzeźbę w Muzeum Krakowa

by admin
0 comment

Na fasadę odnawianego właśnie Pałacu pod Krzysztofory powróci postać św. Krzysztofa (choć może „powróci” nie jest w tym przypadku najbardziej precyzyjnym sformułowaniem). Zapraszamy do udziału w konkursie na jej zaprojektowanie i wykonanie.

Początki kamienicy przy Rynku Głównym 35, obecnie siedziby Muzeum Krakowa, sięgają wieku XIII. Jej nazwa pochodzić miała od zdobiącego ją – jak głoszą źródła – od 1380 r. posągu św. Krzysztofa. W materiałach archiwalnych brakuje niestety informacji o formie i umiejscowieniu rzeźby. Zgodnie z obiegową ikonografią figura miała przedstawiać świętego przenoszącego przez rzekę Dzieciątko Jezus. Co się z nią stało, nie wiadomo.

Pewne jest, że z końcem XVII lub na początku XVIII w. w trakcie prac remontowych w pałacu, należącym wówczas do Wawrzyńca Jana Wodzickiego, na wysokości drugiego piętra kamienicy powstała nisza na figurę św. Krzysztofa, która – jak pokazują badania – była wykonana w technice stiukowej. Inicjatorką takiego ozdobienia budynku mogła być Anna Maria Wodzicka, a wykonawcą być może Baltazar Fontana. Możliwe było też zapewne przeniesienie do niszy stojącej wcześniej w innym miejscu budynku postaci.

Rzeźba znajdowała się w niszy do chwili, gdy 30 kwietnia 1791 r. Jacek Kluszewski, Starosta Brzegowski, pomnik „od wieków na domie stojący” (jak donosili ówcześnie kronikarze) usunął, a niszę kazał zamurować. I znowu… losy rzeźby pozostają nieznane. Jedna z teorii głosiła, że to właśnie z Pałacu Pod Krzysztofory pochodzą fragmenty uszkodzonego posągu św. Krzysztofa znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (co miałoby potwierdzać opowieść, że rzeźby nie zdjęto, a zrzucono, co wywołało protesty mieszkańców i hierarchów kościelnych). Z najnowszych badań, związanych z odsłonięciem przed ośmioma laty niszy na fasadzie kamienicy przy Rynku Głównym 35 wynika jednak, że raczej nie była to ona.

Chcemy, aby święty powrócił do niszy na fasadę budynku, wewnątrz którego trwają właśnie prace remontowe (zakończą się w połowie 2021 r.). Ogłaszamy więc konkurs na projekt i wykonanie rzeźby, która ma w niej stanąć. Osoby zainteresowane udziałem w nim, mogą zgłaszać swój akces do 19 czerwca. W I etapie konkursu uczestnicy przedstawią część koncepcyjną (wizualizacja rysunkowa lub graficzna) oraz opisową, w II etapie – część modelową.

Prace konkursowe oceniali będą m.in.: dr hab. Monika Bogdanowska (Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków), dr Agnieszka Łakoma (Plastyk Miasta), prof. Czesław Dźwigaj, dr hab. Marek Walczak (profesor UJ) i prof. Wincenty Kućma (artysta rzeźbiarz).

Nagroda dla zwycięzcy to 4000 zł brutto oraz zawarcie umowy na wykonanie rzeźby. Wyróżnienia – po 2000 zł brutto – otrzymają wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do etapu II konkursu, którzy złożą prace w części modelowej oraz nie będą podlegali wykluczeniu z konkursu.

Maksymalny planowany koszt wykonania rzeźby i jej montażu szacowany jest na kwotę nieprzekraczającą 50 000 zł netto. Zgodnie z przyjętym harmonogramem zwycięzcę konkursu poznamy we wrześniu, a rzeźba jeszcze w tym roku ozdobi fasadę budynku.

REGULAMIN KONKURSU na rzeźbę św. Krzysztofa – pobierz

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej