Connect with us
fresco sonare - Świąteczno-noworoczne propozycje Dworku Białoprądnickiego

Kraków Pisze

Świąteczno-noworoczne propozycje Dworku Białoprądnickiego

Okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym miejskie instytucje kultury prezentują wyjątkowo bogatą ofertę wydarzeń. Pod tym względem, na tle Krakowa, już po raz kolejny przoduje Dworek Białoprądnicki, którego historia sięga XVI wieku.

W ostatnich miesiącach Prądnik Biały pojawia się w mediach głównie w kontekście trwających tu inwestycji infrastrukturalnych w postaci KST na Górkę Narodową, przebudowy al. 29 Listopada i budowy północnej obwodnicy miasta, ale dzielnica jest atrakcyjna również z innych względów. To najliczniejsza pod względem liczby mieszkańców część Krakowa, która już od dawna rozwija się w kierunku innowacyjnego, wygodnego „miasta 15-minutowego”. Prądniczanie mają blisko do sklepów, szpitali, przychodni zdrowia czy obiektów sportowo-rekreacyjnych (w najbliższych latach na prądnickiej Clepardii ma powstać m.in. nowoczesny, pierwszy publiczny kompleks sportowy w mieście).

Dzielnica od dawna stawia również na rozwój kultury, której centrum znajduje się na terenie Parku Białoprądnickiego. To tutaj znajduje się Dworek Białoprądnicki, z którego bogatej i różnorodnej oferty chętnie korzystają starsi i młodsi mieszkańcy – zarówno samej dzielnicy, jak i innych części miasta, a także gmin ościennych. Co Dworek ma im do zaoferowania w okresie świąteczno-noworocznym?

Kulturalny koniec roku

Kalendarz Centrum Kultury w ostatnich tygodniach wypełniały warsztaty, koncerty i inne utrzymane w świątecznej aurze wydarzenia kulturalne. W grudniu odbyły się tutaj spotkania dyskusyjne dla mieszkańców na temat świątecznych filmów pod hasłem „Kevin sam w Dworku” oraz Mikołajki, udostępniono też instalację artystyczną „To, czego nie ma”. Ponadto, miały miejsce wydarzenia muzyczne, takie jak: występ zespołu jazzowego Fuzzy Birds, prezentującego nowoczesne brzmienie fortepianu Kamila Serefki czy koncert akordeonisty, wokalisty i showmana Czesława Mozila. A co czeka mieszkańców w nowym roku?

Koncert noworoczny

Na niedzielę 8 stycznia o godz. 18:00 zaplanowany został uroczysty Koncert Noworoczny w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej. Wydarzenie odbędzie się w Sali Kominkowej Dworku. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć najpiękniejsze utwory kolędowe z całego świata, np. te oparte o staroangielskie pieśni ludowe czy „Suitę Św. Pawła” Gustava Holsta. Ponadto w repertuarze znajdą się znane utwory Antoniego Dworzaka i Johanna Straussa. Dworek Białoprądnicki sprawuje patronat nad Orkiestrą, która tego dnia zaprezentuje się przed zgromadzoną tu publicznością.

Dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu? – Orkiestra istnieje w krajobrazie muzycznym Krakowa już od 20 lat, ale wciąż zadziwia swoich fanów młodzieńczą pasją i energią. Porozumienie i przyjaźń między muzykami a dyrygentem zespołu zaowocowały profesjonalnym, unikatowym brzmieniem, a także nigdy niesłabnącą radością z grania. Warto się o tym przekonać, zwłaszcza że wstęp na koncert jest bezpłatny – zachęca Monika Szostek, specjalista ds. promocji Dworku Białoprądnickiego.

Opera i nie tylko

W poniedziałek 16 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się w Dworku kolejny Koncert Noworoczny, tym razem z cyklu „Spotkania z operą i nie tylko…”. W trakcie występu pojawią się znani i cenieni artyści scen krakowskich, którzy zaprezentują się w szerokim repertuarze. Monika Biederman-Pers (sopran) i Piotr Karzełek (tenor) zaśpiewają w duecie utwory z operetek, musicali i bajek dla dzieci. Nie zabraknie też muzyki filmowej i największych światowych przebojów. Z kolei pierwszy skrzypek i koncertmistrz Opery Krakowskiej Paweł Wójtowicz wykona najbardziej znane utwory muzyki skrzypcowej.

Tradycyjnie na fortepianie akompaniować będzie pianistka Opery Krakowskiej Kristina Kutnik. Koncert przygotował i poprowadzi, jak również zaśpiewa w jego trakcie, baryton Opery Krakowskiej Jan Migała. Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 30 zł od osoby.

Świąteczny nastrój w nowym roku

Świąteczno-noworoczna aura w Dworku Białoprądnickim utrzyma się niemal przez cały styczeń. Cykl zaplanowanych na ten miesiąc wydarzeń zakończy spektakl pt. „Szydełkowa szopka babci Klary”, który zaprezentuje Teatr Wędrowny Małe Mi w niedzielę 22 stycznia o godz. 16:00 w Sali Teatralnej Dworku.

Monika Szostek już dziś zaprasza na ten spektakl rodziny z dziećmi. – Będzie to jasełkowe przedstawienie z oryginalnymi lalkami i wspólnym śpiewaniem kolęd. Przy pomocy Włóczki i Szydełka babcia Klara wyczaruje wszystkie postaci znane z tradycyjnej szopki. Pojawi się Dzieciątko Jezus, Maria, Józef, Trzej Królowie, pasterze, zwierzęta i… duuużo aniołów. Aktorzy Teatru Małe Mi ożywią wszystkich bohaterów, opowiadając historię sprzed ponad 2 tysięcy lat. W trakcie sztuki będzie można dowiedzieć się m.in., dlaczego na czubku choinki umieszcza się gwiazdę, dlaczego łańcuchy powinny być jak najdłuższe i jak najbardziej kolorowe, a także skąd wzięła się tradycja pieczenia pierniczków – mówi specjalista ds. promocji Dworku. Bilety na jasełkowe przedstawienie dostępne są w cenie 25 zł od osoby na stronie ekobilet.pl, w kasie Dworku Białoprądnickiego lub – jeśli będą jeszcze wolne miejsca – również przed samym spektaklem.

Świąteczno-noworoczny czas warto urozmaicić sobie obcowaniem z kulturą, zapewniając jednocześnie ciekawą i pouczającą rozrywkę najmłodszym. Dworek Białoprądnicki jest idealnym miejscem, w którym można w atrakcyjny i wartościowy sposób spędzić zimowe popołudnia i wieczory. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń znajdują się na stronie: www.dworek.eu.

Continue Reading
You may also like...

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top