Connect with us
info prasowe - Świąteczne kino dla dzieci z Ukrainy w Krakowie

Biznes

Świąteczne kino dla dzieci z Ukrainy w Krakowie

W Mikołajki ruszyła świąteczna edycja projektu filmowego, skierowanego do najmłodszych dzieci z Ukrainy i ich opiekunów, realizowanego przez Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce ze środków Fundacji ORLEN. Projekcje zaplanowano w punktach pobytowych i centrach noclegowych dla uchodźców zlokalizowanych na terenie całego kraju, m.in. w: Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Żywcu, Łodzi, Lublinie, Kutnie i Bielsku-Białej. Inaugurację projektu zaplanowano w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie.

Podczas 50 dni projekcyjnych w miejscach tymczasowego pobytu uchodźców zostaną wyświetlone dla dzieci filmy animowane w języku ukraińskim z pozytywnym przesłaniem. Pokazom będą towarzyszyć działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci, które razem z rodzicami musiały uciec z Ukrainy oraz działania wspierające emocjonalnie rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji.

W związku z pobytem w Polsce bardzo dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy, widzimy potrzebę zorganizowania świątecznych spotkań dla dzieci i ich opiekunów. Oglądając wspólnie filmy, nie tylko pomagamy oderwać się od myśli związanych z tęsknotą, wojną i trudną sytuacją. Zależy nam, by każdy detal, składający się na niezwykłą atmosferę tych wydarzeń, komunikował dzieciom miłość, troskę i wsparcie, na które mogą liczyć nie tylko w okresie Świąt, ale w każdej sytuacji. Jednocześnie przekazujemy im niezwykle istotne treści, wzmacniające bezpieczeństwo dzieci wobec zagrożeń, na które są szczególnie narażone jako uchodźcy wojenni” – mówi Weronika Czajko, prezes Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce.

Stwórzmy razem świąteczną atmosferę

Podczas każdego z 50 wydarzeń odbędzie się wspólne ubieranie choinki z wykorzystaniem stworzonych własnoręcznie przez dzieci dekoracji, odnoszących się do uniwersalnych wartości takich jak miłość, pokój, nadzieja. Ozdoby zostaną przygotowane przez najmłodszych wraz z pomocą animatora. Wszyscy uczestnicy będą mogli również zrobić pamiątkowe zdjęcia w świątecznej scenerii, aby podzielić się nimi z bliskimi, niezależnie od tego gdzie będę spędzać tegoroczne Święta.

Przywracanie elementów życia sprzed konfliktu zbrojnego, wykorzystanie dobrze znanych symboli i możliwość uczestniczenia w wieczorze filmowym ma znaczenie nie tylko integracyjne, ale również terapeutyczne. Projekcje filmowe dla dzieci dają też możliwość wytchnienia opiekunom, którzy będą mogli w tym czasie skupić się na własnych bieżących potrzebach i zadaniach, co wpłynie pozytywnie na całe rodziny. W ramach projektu będą również dystrybuowane materiały na temat bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, skierowane do opiekunów, ale i samych dzieci. Wiele z nich przekroczyło bowiem granicę bez rodziców, pod opieką babć, cioć lub znajomych.

Radość z prawdziwego seansu filmowego, zwłaszcza w okresie świątecznym, to dla najmłodszych nie tylko źródło rozrywki, ale też nadziei na przyszłość. To istotne przypomnienie, że pomimo trudnych przeżyć, dzieci wciąż mają prawo do zabawy i rozwoju. Pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych i wojen jest jednym z podstawowych celów naszej Fundacji. Cieszymy się, że możemy dać namiastkę normalności i wesprzeć rodziny w czasie rozłąki, która jest szczególnie trudna podczas Świąt” – podkreśla Katarzyna Różycka, prezes Fundacji ORLEN.

Pomoc w kryzysie i bezpieczeństwo najmłodszych

Celem projektu „Świąteczne kino dla dzieci z Ukrainy” jest pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Zrodził się on z potrzeby organizowania czasu dla dzieci w centrach relokacyjnych i halach noclegowych oraz zwrócenia uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas podróży, poszukiwaniem transportu i zakwaterowania u nieznanych wcześniej osób. Kluczowym elementem każdego pokazu będzie lekcja bezpieczeństwa, podczas której dzieci i ich opiekunowie poznają zasady związane z bezpieczeństwem w nowym środowisku, dowiedzą się jak unikać zgubienia się, niebezpieczeństw (również w świecie wirtualnym), a także jak bronić się w sytuacji próby skrzywdzenia.

Pozytywny repertuar lekiem na stres

Na otwarcie kina w Mikołajki zaplanowano uwielbianą na całym świecie hollywoodzką animację muzyczną „Happy Feet 2” z ukraińskim dubbingiem, która uczy wiary we własne możliwości oraz pokazuje korzyści z działania w imię wspólnego dobra. W repertuarze świątecznych projekcji znalazła się również, prezentowana w języku ukraińskim, animacja „Szybcy i śnieżni” – opowieść o tym, czym jest gra fair play, o sile drużyny i uczciwej rywalizacji. Takie animacje pomagają zredukować stres, poprawiają samopoczucie i budzą nadzieję na przyszłość. Dla wszystkich małych widzów biorących udział w projekcjach przygotowano plecaki, zawierające materiały edukacyjne oraz książeczki i kolorowanki odwołujące się do przesłania „Nie bój się, jestem z tobą“. Dopełnieniem pozytywnych kinowych emocji będzie pyszny popcorn.

Kraków

W ramach projektu odbędą się cztery wydarzenia w Krakowie:

– 2 stycznia 2023, Punkt noclegowy Fundacji Wolno Nam ul. Piłsudskiego 13, godz. 18:00

– 3 stycznia 2023, SIEMACHA Spot ul. Facimiech 32, godz. 17:00

– 4 stycznia 2023, SIEMACHA Spot ul. Długa 42, godz. 17:00

– 5 stycznia 2023, SIEMACHA Spot ul. ul. T. Ptaszyckiego 6, godz. 17:00

 

Więcej o projekcie na stronie kino.ompolska.org

 

W projekcie biorą udział: 

Fundacja ORLEN

W kręgu zainteresowania Fundacji ORLEN są przede wszystkim dzieci, zwłaszcza te pozbawione naturalnej opieki rodzicielskiej. Dlatego Fundacja przeznacza znaczne środki na pomoc i rozwój rodzinnych domów dziecka, organizuje i finansuje dla nich letni wypoczynek, pomaga w bieżących potrzebach. Realizuje również cele edukacyjne poprzez inspirację i popieranie programów związanych z bezpieczeństwem najmłodszych, m.in. w drodze do, i ze szkoły. Prowadzi też działalność na rzecz mniejszości narodowych, ofiar katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą. Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie Fundacja ORLEN pomaga i wspiera uchodźców poprzez organizację miejsc noclegowych.

Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce

Polski oddział międzynarodowej, chrześcijańskiej organizacji założonej w 1957 r., która w 118 krajach świata organizuje działania humanitarne, prowadzi grupy samopomocowe, misje medyczne, zajmuje się edukacją, a na pokładzie statku Logos Hope prowadzi największą na świecie pływającą księgarnię. W związku z wojną w Ukrainie, działania Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce skupiły się na wsparciu matek z małymi dziećmi na przejściach granicznych, prowadzeniu zajęć edukacyjnych i wspieraniu bezpieczeństwa w miejscach tymczasowego zakwaterowania, integracji uchodźców oraz świadczeniu pomocy dzieciom, które doświadczyły traumatycznych przeżyć. 

Outdoor Cinema Ent.

Lider w organizacji projekcji kinowych zarówno na świeżym powietrzu, jak i w obiektach zamkniętych. Organizator tysięcy projekcji kinowych w Polsce, w tym największego w Polsce Profesjonalnego Kina Objazdowego docierającego do ponad 100 miejscowości, w których nie ma kina. Wszystkie projekcje filmowe organizowane są w najwyższej jakości obrazu i dźwięku przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu kinotechnicznego. Misją Outdoor Cinema Ent. jest wyrównywanie szans w dostępie do kultury na terenie całego kraju. Za swoją działalność firma została wielokrotnie nagrodzona.

 

Continue Reading
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

grudzień 2023
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top