SuperMOC pomagania!

by admin
0 comment

supermoc 200x300 - SuperMOC pomagania!W styczniu 2020 roku startuje kampania społeczna pod hasłem: „I Ty masz superMOC… pomagania!” Fundacji „Odzyskaj Nadzieję” i Fundacji “ORLEN – DAR SERCA”. Projekt skierowany jest do uczniów małopolskich szkół podstawowych. Celem kampanii jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych oraz wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Kampania ma rozpowszechniać wśród uczniów ideę wolontariatu oraz bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. W ramach akcji „I Ty masz superMOC… Pomagania!” odbędą się  m.in. spotkania w szkołach, podczas których prowadzący wraz z uczniami będą szukać odpowiedzi na pytania: czy warto pomagać, na czym polega wolontariat, czy pomaganie może być cool? W ramach projektu przygotowane zostały dedykowane materiały pomocnicze m.in. w formie konspektów lekcyjnych (dla wychowawców, nauczycieli,) oraz filmu edukacyjnego ukazującego ideę wolontariatu. Z myślą o głównej grupie docelowej, czyli dzieciach i młodzieży powstał kultowy komiks, którego bohaterem (a bardziej superbohaterem!) jest młody chłopiec Bronek, który każdego dnia ratuje świat dobrymi uczynkami. Komiks w ciekawy i bardzo przystępny sposób opowiada o tym jak można pomagać i dlaczego warto to robić.

Beata Kurek – Prezes Fundacji “Odzyskaj Nadzieję” – Młodzi ludzie, którzy robią coś na rzecz innych uczą się skutecznej komunikacji ze swoimi rówieśnikami i dorosłymi, uczą się współpracy, planowania, dotrzymywania terminów, zarządzania czasem, rozliczania siebie i innych z zadań, których się podjęli. Działanie na rzecz innych, solidarność międzyludzka i wspólne rozwiązywanie problemów to przecież kwintesencja odpowiedzialnego obywatelstwa. To również postawy, których nie da się nauczyć inaczej, niż w działaniu. Fundacja “Odzyskaj Nadzieję” mocno wspiera tę inicjatywę i podejmuje szereg działań na rzecz codziennej pomocy innym.

Bycie wolontariuszem czy wolontariuszką zwiększa szanse edukacyjne młodych ludzi, nie tylko dlatego, że podnosi ich poczucie wartości i poprawia wizerunek w oczach innych, ale także dlatego, że wolontariat sam w sobie jest wartościowym doświadczeniem edukacyjnym. Wolontariat to także szkoła odpowiedzialności za drugiego człowieka, szkoła inicjatywy i przedsiębiorczości. Wolontariat uczy podejmowania decyzji – na co poświęcić czas i uwagę, w co zaangażować swoją energię i emocje. Uczy podejmowania ryzyka w kontaktach z innymi ludźmi i w nowych sytuacjach społecznych.

Program „I Ty masz superMOC…pomagania!” realizowany jest przez Fundację “Odzyskaj Nadzieję”  w ramach dofinansowania z Fundacji “ORLEN – DAR SERCA”

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej