Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Strażacy w Łagiewnikach

W samo południe w niedzielę – 20 października – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach miała miejsce XVIII Pielgrzymka Strażaków z Małopolski. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Wiktor Skworc.

Wiernych zebranych w łagiewnickim Wieczerniku powitał ks. Zbigniew Bielas. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przywołał słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział 10 strazacy sanktuarium lagiewniki krakow 3 300x225 - Strażacy w Łagiewnikachwrześnia 2003 roku w czasie audiencji generalnej – papież przemawiając do rodaków wyróżnił szczególnie przedstawicieli straży pożarnej z różnych stron Polski. Podkreślił, że straż pożarna to instytucja, która szczyci się w Polsce bogatą tradycją: „Jak sięgam pamięcią zawsze utrzymywała żywy kontakt z parafią i Kościołem. Cieszę się, że ta więź trwa nadal. Wasza praca jest trudna i niebezpieczna. Wymaga hartu ducha i wielkiej odwagi. Pamiętajcie, że ratując człowieka i ludzkie mienie z narażeniem życia, macie swój udział w tej gotowości oddawania życia za braci, dzięki której Chrystus dokonał naszego odkupienia”.
– Serdecznie Was witam w Bazylice Bożego Miłosierdzia, świątyni którą konsekrował i w której zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu św. Jan Paweł II. Witam Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca, Metropolitę Katowickiego, który przewodniczy naszej modlitwie. Witam o. Władysława Kuliga, kapelana małopolskich strażaków, wszystkich księży kapelanów, przedstawicieli władz strażackich, poczty sztandarowe, wszystkich uczestników tej pielgrzymki. Niech modlitwa u Pana Jezusa Miłosiernego i wstawiennictwo świętych Patronów: św. Siostry Faustyny, św. Jana Pawła II, św. Jana Kantego i św. Floriana wyprosi potrzebne łaski – powiedział ks. Bielas.

W homilii ks. abp Skworc zauważał, że szeroki jest wachlarz obowiązków strażaków. – Do zadań specjalnych wykonywanych przez straż pożarną należy też ratownictwo: biologiczne; chemiczne; medyczne; poszukiwawcze; radiologiczne; techniczne, wodne, wysokościowe. Z tych rozlicznych obowiązków wywiązujecie się wzorowo, o czym świadczy zaufanie społeczne. W wielu raportach praca / służba strażaka określana jest, jako zawód wysokiego ryzyka, ale przede wszystkim zaufania społecznego – mówił i dodawał, że wśród najczęściej wymienianych zalet straży pożarnej znalazły m.in.: szybkość i skuteczność działania, dobra organizacja pracy, sprawność i gotowość do działania, a przede wszystkim dobrowolne poświęcenie innym. – Możemy się domyślać, że wasze postawy mają głębokie motywacje, również religijne, wszak zawsze byliście w Kościele i jesteście nim, o czym świadczy wasza tegoroczna pielgrzymka do tego szczególnego miejsca, w którym doświadczamy miłości Boga i Jego miłosierdzia, objawionego przez Jezusa Chrystusa, który życie dał – powiedział.

Jak mówił kaznodzieja, to strażacy wiedzą, jak bolesny jest widok ludzi tracących w pożarze cały swój dobytek. – Widok załamanych rąk najdobitniej wyraża ich duchową, emocjonalną i fizyczną reakcję wobec niszczącego żywiołu i katastrofy. Kiedy jednak mdleją ręce poszkodowanych, pojawiają się wasze! I są to zazwyczaj pierwsze ręce, które przychodzą z pomocą. Nie tylko w czasie pożaru, ale dziś, coraz częściej, w obliczu kataklizmów pogodowych i wypadków na drogach pełnicie waszą misję. Dzisiaj – tą Eucharystią – ofiarą Jezusa i naszą – dziękujemy Bogu za wasze ręce podtrzymujące poszkodowanych. Chcemy ogarnąć modlitewną wdzięcznością pokolenia strażaków, którzy czy to społecznie, ochotniczo, czy w sposób zawodowy tworzyli w Polsce formację niosącą pomoc w najtrudniejszych momentach życia poszczególnych ludzi i całych wspólnot – podkreślił.

Pasterz Kościoła katowickiego przypomniał bogatą historię Straży Pożarnej na ziemi małopolskiej. – To ukierunkowanie na służbę lokalnej i narodowej społeczności wydało później znakomite owoce, kiedy rodziła się Niepodległa. Strażacy myśleli o tym, by odradzające się państwo polskie zastało „strażactwo” silne jednością, gotowe do spełniania we własnym kraju swej zaszczytnej powinności – podkreślił abp Skworc i dodał: – Wspominając historię małopolskiej straży, składamy na

ołtarzu naszą wdzięczność za społeczne, patriotyczne zaangażowanie tylu pokoleń strażaków, z których wy wyrastacie pielęgnując to, co najlepsze, najbardziej wartościowe: troskę o dobro osoby i dobro wspólne.

Abp Skworc zwrócił się braci strażaków: – Jesteście spadkobiercami pięknej historii i tradycji straży pożarnej Małopolski. Jest ona przechowywana przede wszystkim w waszej pamięci i sercu – nie dla samego przechowywania tylko – również dla przekazywania – kolejnym pokoleniom strażackiej młodzieży. To pokolenie spadkobierców, którym dziś mówię jak św. Paweł do młodego Tymoteusza: „Trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz od kogo się nauczyłeś”.

Drodzy Młodzi Strażacy! Wiele się nauczyliście i ciągle się uczycie od pokolenia strażaków wieku średniego i starszych.. zarówno w przestrzeni strażackiego rzemiosła, jak również w przestrzeni relacji, wartości, szacunku i wiary, która uczy, że nie ma większej miłości niż jeśli ktoś daje życie za swoich przyjaciół. Wszyscy uczymy się takiej postawy, aby Syn człowieczy znalazł wiarę w sercach, gdy przyjdzie! Bracie i Siostro, to również Twoja misja.

mp

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top