Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium

laureat szz - Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium
Read Time:1 Minute, 30 Second

Szymon Zakrzewski, student warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych otrzymał stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego. Jest ono przyznawane młodym, zdolnym ludziom, którzy myślą oryginalnie i często działają pod prąd. Laureat otrzymał 12 tys. zł i wsparcie mentorów – członków kapituły Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego. Zaproszenie do programu mentoringowego otrzymało 10. finalistów. To drugie, od momentu powołania Stowarzyszenia, przyznane stypendium.

Co roku, 15 stycznia, w rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego Stowarzyszenie jego imienia będzie wyłaniało 10 finalistów, spośród których zostanie wybrany ten, kto otrzyma przelew na 12 tys. zł. W tym roku kapituła wyróżniła Szymona Zakrzewskiego, studenta wzornictwa na warszawskiej ASP. Szymon zajmuje się designem krytycznym,  projektuje przedmioty po to, by poprzez nie zadawać pytania i zwracać uwagę na problemy społeczne, ekonomiczne. Przykładowo zaprojektował półkę, która ugina się pod ciężarem jednej książki, by zwrócić uwagę na coraz niższy poziom czytelnictwa w Polsce.

“W tej edycji stypendium otrzymuje osoba, która wydaje mi się być bardzo bliska idei Stanisława Wyspiańskiego, bo łączy nonkonformizm i upór w czynieniu świata lepszym przez własne projektowanie i przez odsłanianie rzeczy, których nie chcemy widzieć. A na dodatek wygląda jak Stanisław Wyspiański” – z uśmiechem podsumował Krzysztof Głuchowski, członek kapituły przyznającej stypendium, dyrektor naczelny Teatru im. J. Słowackiego.

W skład jury weszli członkowie kapituły Stowarzyszenia: Piotr Buła, Michał Glijer, Krzysztof Głuchowski, Joanna Heidtman, Marek Kamiński,  Przemysław Powalacz,  Artur Rzepecki,  Zuzanna Skalska, Krzysztof Wróbel i Szymon Ziobrowski.

Stypendium przyznano po raz drugi. O jego uzyskanie walczyły 154 osoby, spełniające kryteria, a więc w wieku 18-26 lat, z których wybrano dziesięciu finalistów: siedmiu studentów (architektury, biologii, medycyny, badań nad sztuczną inteligencją, wzornictwa oraz szkoły filmowej) oraz trójkę wyróżniających się uczniów szkół średnich. Wszyscy finaliści będą mogli przez rok spotykać się z mentorami i korzystać z ich wsparcia. Laureat dodatkowo otrzymuje 12 tys. zł.

Więcej na https://stypendiumwyspianskiego.pl/

thumbs up - Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium 0 thumbs down - Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium 0
happy - Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium
Happy
0 %
sad - Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium
Sad
0 %
excited - Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium
Excited
0 %
sleepy - Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium
Sleppy
0 %
angry - Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium
Angry
0 %
surprise - Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego wybrało laureata stypendium
Surprise
0 %

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Sierpień 2020
Wrzesień 2020
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej