Connect with us
stanislaw tabisz  wystawa - Stanisławowi Tabiszowi – przyjaciele

Kultura

Stanisławowi Tabiszowi – przyjaciele

Pomysł wystawy: „Stanisławowi Tabiszowi – przyjaciele” zrodził się od serca, spontanicznie, by uczcić pamięć przedwcześnie zmarłego artysty malarza, grafika, scenografa, krytyka sztuki, pieśniarza, pedagoga, profesora i rektora ASP, prezesa ZO ZPAP, artystycznego kreatora.

Wystawa czynna od 1 kwietnia do 14 maja 2022 roku. Wernisaż wystawy 7 kwietnia 2022 r. godzina 18.30.

Organizując wystawę, chcieliśmy zaprezentować obrazy olejne, gwasze, rysunki, drzeworyty i litografie, jakie my, grono kolegów z czasów około-studenckich posiadamy w swych prywatnych zbiorach. Są to głównie juwenilia, dzieła niewielkich rozmiarów podarowane nam z przyjaźni i sympatii, bo Staszek chętnie i często dzielił się ze znajomymi swoją twórczością. Myślimy, że dla każdego widza może to być interesujące wrażenie, bo większość tych prac nie była dotąd eksponowana.

stanislaw tabisz  wystawa 300x209 - Stanisławowi Tabiszowi – przyjaciele

Przeciwwagą naszego zbioru jest cykl obrazów, zatytułowany „Wielki odpływ”, który zawisł w sypialni artysty. Jego wspólną cechą jest motyw morskiej wyprawy: żaglowce, łódki, statki, okręty. Wszystkie były dedykowane żonie, więc posiadają bardzo osobisty, na wpół intymny charakter. Zawieszone nad łóżkiem w konstelacji chmury te niewielkich wymiarów obrazy nabierają dziś nowego znaczenia  podróży, podróży w nieznane… teraz podróży jego duszy. Również one wypływają z domowego portu na szerokie wody masowej publiczności i będzie to niecodzienny, wyjątkowy rejs.

Stanisław Tabisz – obrazy

Trzecią częścią wystawy, takim kontrapunktem jest zestaw naszej twórczości. Nie jest to wystawa przeglądowa, podsumowująca nasz dorobek, ale fragmenty, wręcz okruchy twórczości, traktowane jako przykład startu czy wyjścia z tej samej uczelni, w mniej więcej w tym samym czasie, i pożeglowania swoim kursem, ku własnej przystani. Teraz w tej symbolicznej pętli czasu spotykamy się na wspólnej wystawie z nieżyjącym przyjacielem.

Obrazy przyjaciół Stanisława Tabisza

Drugim dnem i silnym podtekstem emocjonalnym tej ekspozycji jest fakt, że w tej placówce, w Staromiejskim Domu Kultury Staszek zaczął pracować i tu też spotkało się też grono jego uczniów i przyszłych przyjaciół. Wprawdzie galerii i pracowni plastycznej w dawnej synagodze Wolfa Poppera przy ul. Szerokiej już nie ma, ale jest to nadal ten sam ośrodek. Tak oto objawiają się koleje losu Stanisława Tabisza. Jeszcze nie ukończył studiów, a już zaczął pracować i, jak przyznawał po latach, było to miękko-twarde lądowanie w dorosłe życie i pierwsze marne źródło stałego zarobkowania. Powrócił w to miejsce po 35 latach w marcu 2017 roku wystawą „Kartki ze szkicowników”, a teraz żegnamy go wystawą pośmiertną.

W wystawie udział biorą: Stanisław Tabisz (pośmiertnie), Michał Baca, Zbigniew Cebula, Andrzej Niedoba, Władysław Podrazik, Jacek Taszycki (pośmiertnie), Piotr Wójtowicz.

Wystawa towarzysząca 3. Krakowskim Spotkaniom Artystycznym 2022 – Terytoria.

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top