Specjalny pokaz filmu „Siłaczki” z udziałem twórców filmu w kinie Pod Baranami.

Z okazji setnej rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce, w piątek, 30 listopada, zapraszamy na specjalny pokaz fabularyzowanego dokumentu Siłaczki w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Gościem pokazu będzie Maria Seweryn, odtwórczyni roli Marii Dulębianki. Przed seansem wystąpi Krakowski Chór Rewolucyjny.

“Siłaczki” to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający historię Polek, żyjących na przełomie XIX i XX wieku żołnierek, pozytywistek i patriotek, których upór i konsekwencja doprowadziły 28 listopada 1918 roku do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych dla wszystkich obywateli, bez różnicy płci.

Film pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych. Osią opowieści są losy kilku aktywistek z Poznania, Warszawy i Krakowa: Justyny Budzińskiej-Tylickiej – lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki –  pierwszej kandydatki do Sejmu, Kazimiery Bujwidowej – dzięki której staraniom w 1894 na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki, Pauliny Kuczalskiej nazywanej Hetmanką , która jako pierwsza publicznie podniosła kwestię praw politycznych kobiet, sióstr  Tułodzieckich: Anieli – organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii – założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet, Aleksandry Piłsudskiej – żołnierki, orędowniczki sprawy kobiecej. Film ukazuje ówczesne realia obyczajowe, polityczne i ekonomiczne, które determinowały powstawanie ruchów politycznych i działania na rzecz powszechnej edukacji i równości społecznej na ziemiach polskich.

Pokazuje trudną i niebezpieczną aktywność działaczek walczących o prawa w kraju, którego wówczas nie było na mapie. Podkreśla fakt, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z Marią Seweryn, oraz reżyserami filmu. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Sulava.

30.11.2018 roku , Kino pod Baranami, godz. 21.00

 

Oficjalny zwiastun filmu „Siłaczki”

 

Gatunek: dokument fabularyzowany

Produkcja: Polska 2018

Reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski

Scenariusz: Marta Dzido

Obsada: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka

Produkcja: Fundacja Obiektyw-Na

Koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe przy współpracy z Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” przy wsparciu Miasto Poznań i dzięki udanej akcji crowdfundingowej na Polak Potrafi