Connect with us
fot. materiały KBF

Kultura

Spaceruj, czytaj, dziel się książkami – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich z Krakowskim Biurem Festiwalowym

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypadający na 23 kwietnia można obchodzić na wiele sposobów. Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, będą szczególnie celebrować tę datę – damy nowe życie książkom, porozmawiamy o granicach nauki, czarnej materii i fantastyki oraz przespacerujemy się po wiosennym Krakowie śladem autora Ogniem i mieczem. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Zapraszamy!

sdk 300x164 - Spaceruj, czytaj, dziel się książkami – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich z Krakowskim Biurem FestiwalowymJeśli spojrzeć na całoroczny program działań KBF, można by stwierdzić, że dla nas Światowy Dzień Książki trwa cały rok – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. W przyszłym roku minie dziesięć lat odkąd Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO, ale dla naszego zespołu ma to wymiar nie tylko symboliczny. Programy wsparcia księgarń, twórców i wydawców, promocja czytelnictwa, festiwale literackie, rozwijanie współpracy wydawców z sektorem filmowym – to tylko wycinek z naszej codziennej pracy. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Książek szukajcie na… półkach!

Celebrując święto książki i literatury, koniecznie zajrzyjcie do krakowskich księgarń kameralnych, bo w wybranych lokalizacjach znajdziecie specjalnie oznaczone półki z książkami objętymi patronatem KMLU oraz wyróżnionymi Nagrodą KMLU.

W ramach akcji Kraków jak się pisze!, organizowanej jako część pomocowo-ochronnego programu Księgarnie Odporne, już od 22 kwietnia na półki w niezależnych krakowskich księgarniach kameralnych trafią kolejne pozycje krakowskich autorów i autorek… oraz wyjątkowe literackie opowieści z Krakowem w roli głównej.

Akcja ma na celu nie tylko zachęcanie do korzystania z bogatej oferty wydawniczej, ale również promowanie literackiego dziedzictwa Krakowa.

Drugie Życie Książki – na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Drugie Życie Książki to doskonale znana mieszkańcom Krakowa akcja bezpłatnej wymiany książek, która co roku pozwalała tysiącom tytułów odnaleźć nowych właścicieli. Po pandemicznej przerwie wydarzenie powraca, tym razem w pięknych wnętrzach Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

W każdej biblioteczce można znaleźć tytuły, po które już nie sięgamy. Książka nieczytana to książka nieszczęśliwa – kierując się tą myślą i wychodząc naprzeciw potrzebie sprawiania radości właścicielom książek z drugiej ręki, zapraszamy bibliofilów na pierwszą po pandemii odsłonę popularnej akcji Drugie Życie Książki. Od godziny 10.45 będzie można przynieść do Pałacu Potockich książki, a sama wymiana rozpocznie się o godzinie 11.00.

Zasady wymiany są proste. Wystarczy przynieść jedną książkę, a maksymalnie dziesięć. Należy zwrócić uwagę na ich stan – nie muszą być nowe, ale nie mogą być zniszczone czy niekompletne, wszak kolejny właściciel będzie chciał je przeczytać. Celem akcji jest wymiana pozycji o szeroko rozumianych walorach literackich, niekoniecznie zaś książek kucharskich czy poradników. Tytuły dzielimy na dwie kategorie – te wydane przed 1995 rokiem, które można wymienić na pozycje pochodzące z tego okresu i te opublikowane po tej dacie, za które zabrać możemy dowolne publikacje. Wymieniamy się książką za książkę – jeżeli przyniosłeś pięć pozycji, pięć innych możesz zabrać ze sobą do domu. Akcja potrwa do godziny 12.00, a bezpośrednio po niej zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu Fantastyka i Futurologia w Pałacu Potockich.


Fantastyczne wykłady i opowieści o ciemnej materii

W sobotnie popołudnie w Pałacu Potockich na wszystkich wielbicieli fantastyki czeka prawdziwe święto! W ramach pierwszego spotkania z cyklu Fantastyka i Futurologia uczestnicy wysłuchają wykładu dr hab. prof. Leszka Sokołowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowie o wyzwaniach dla nauki w XXI wieku – poruszy kwestie badania fal grawitacyjnych, ciemnej energii i ciemnej materii.

Po wystąpieniu będzie miała miejsce prelekcja Nowe wynalazki w science fiction pisarza i publicysty Wojciecha Guni, laureata nagród literackich im. Stefana Grabińskiego, im. Jerzego Żuławskiego oraz im. Macieja Parowskiego. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich autorów, który swoją odmiennością oraz nihilistycznymi skłonnościami uwiódł czytelników w kraju i za granicą, opowie o wizjach nowych wynalazków w fantastyce naukowej.

Na koniec obecni na spotkaniu specjaliści podejmą dyskusję Granica nauki. Kraniec wyobraźni dotyczącą wzajemnych powiązań pomiędzy nauką a fantastyką, w trakcie której zastanowią się między innymi nad rolą wyobraźni w inspirowaniu postępu. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Biliński, założyciel krakowskiego Wydawnictwa IX, gość licznych festiwali poświęconych literaturze i fantastyce. Po panelu dyskusyjnym przewidziany jest czas na zadawanie pytań oraz rozmowy z udziałem uczestników wydarzenia.

Cykl comiesięcznych spotkań Fantastyka i Futurologia jest organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z KBF i Krakowem Miastem Literatury UNESCO.

Na wykłady i panel dyskusyjny zapraszamy 23 kwietnia od godziny 12.00 do 16.00.
Wstęp na wydarzenie jest wolny – nie obowiązują wejściówki.

Pierwszy spacer literacki po Krakowie szlakiem Henryka Sienkiewicza

Jednym ze sposobów na poznanie bliżej sylwetek ulubionych twórców jest podążanie ich śladami w rzeczywistej przestrzeni. Dla miłośników literatury i przechadzek po Krakowie w tym roku po raz kolejny w ramach cyklu literackich spacerów po stolicy Małopolski organizowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowano trasy, które będą okazją do zanurzenia się w literacką historię miasta. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stanowi doskonałą sposobność do kontynuowania spacerowego cyklu – tym razem tropem Henryka Sienkiewicza!

Niejednego mógłby zdziwić wybór Henryka Sienkiewicza na bohatera wydarzenia, bo przecież pierwszy polski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury kojarzony jest bardziej z Warszawą i Oblęgorkiem niż ze stolicą dzisiejszej Małopolski. Jednak z grodem Kraka wiązały go nie tylko więzi rodzinne, ale także sentymentalne – często zatrzymywał się tutaj w drodze do Zakopanego lub zagranicznych uzdrowisk. W krakowskiej gazecie „Czas” ukazywały się jego powieści w odcinkach, które przyniosły mu, mówiąc językiem współczesnym, status celebryty. To tutaj zawarł zakończone skandalem małżeństwo. Często bywał także w hotelu Grand, gdzie pił ulubioną kawę ze śmietanką i czytał zagraniczne gazety. Podczas spaceru prowadząca Agnieszka Konior opowie również o tym, dlaczego Sienkiewicz nie zbił fortuny na Quo vadis i jak przeszkodziły mu w tym luki w prawie międzynarodowym.

Spacer odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 17.00.

Bezpłatne wejściówki są dostępne tutaj: https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/spacer-literacki-szlakiem-henryka-sienkiewicza.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top