Connect with us
ksiazki - Salon Książki Krakowskiej: Rozstania - poszukiwania. Wojenne losy krakowian

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Salon Książki Krakowskiej: Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowian

ksiazki 300x300 - Salon Książki Krakowskiej: Rozstania - poszukiwania. Wojenne losy krakowianFabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza na spotkanie wokół katalogu do wystawy Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowian.

8 września 2021, godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Wydarzenie będzie streamowane na profilu oddziału Fabryka Emalia Oskara Schindlera na Facebooku: https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera.

Publikacja towarzyszy wystawie czasowej prezentowanej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, która opowiada z perspektywy mieszkańców Krakowa o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Kluczowym momentem każdej z przedstawionych na wystawie historii jest chwila rozstania z bliskimi, a ich łącznikiem są poszukiwania prowadzone zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu.
Katalog stanowi uzupełnienie wystawy.

Katalog wystawy jest wyborem kilkudziesięciu fragmentów relacji, zapisów wywiadów ze świadkami historii, uzupełnionych o komentarz historyczny oraz liczne ilustracje. Relacje te układają się w wielowątkową opowieść o wojnie prezentowaną z perspektywy indywidualnej. Dobrano je w taki sposób, by ukazać zróżnicowane doświadczenia wojenne mieszkańców Krakowa, a także stworzyć pewien subiektywny portret zbiorowy krakowian. O tych indywidualnych losach, a także o wykorzystaniu mikrohistorii i skutkach wojny będą rozmawiać dr hab. Barbara Klich-Kluczewska z Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ oraz Bartosz Heksel, kurator wystawy i autor katalogu.

W spotkaniu udział wezmą:
dr hab. Barbara Klich-Kluczewska
(Zakład Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ)
Bartosz Heksel (Muzeum Krakowa)

Dr hab. Barbara Klich-Kluczewska pracuje w Zakładzie Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ. W swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. powojennym społeczeństwem polskim w ujęciu kulturowym, w szczególności historią rodziny i życia prywatnego, historią kobiet i dzieciństwa. Korzysta z perspektywy mikrohistorycznej. Jest autorką licznych publikacji i artykułów.

Prowadzenie: redaktor Marcin Baran.
Wstęp wolny.

Podczas spotkania będzie można zakupić katalog z 25% rabatem.

Źródło: Muzeum Krakowa

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top