Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Rzeczywistości polskiej literatury! Festiwal Conrada przedstawia pierwsze pasmo towarzyszące

Zapraszamy do rozmowy o kondycji rynku wydawniczego, długości życia książki czy najnowszych trendach czytelniczych, a także do poznania małych wydawnictw dziecięcych. To wszystko w ramach Przemysłów Książki, na których pojawią się wydawcy oraz badacze rynku książki. Pierwsze pasmo towarzyszące Festiwalu Conrada potrwa od 23 do 26 października.

 Podczas otwartych debat postaramy się rozpoznać faktyczne przestrzenie i rzeczywistości, jakie zajmuje dzisiaj literatura. Do dyskusji zaprosiliśmy osoby związane z przemysłem książki. W jakich rzeczywistościach funkcjonuje polska literatura? To pytanie będzie motywem przewodnim tegorocznych rozmów o kondycji rynku wydawniczego i krakowskim polu literackim.

 Otwarte spotkania skierowane do branży literackiej w ramach Przemysłów Książki zainauguruje panel Dramat czy życie? Wokół kondycji pola literackiego 23 października o godz. 16.00 w kawiarni De Revolutionibus Books & Cafe. Punktem wyjścia do dyskusji będą badania socjologiczne krakowskiego środowiska literackiego. Co raport mówi o życiu literackim i o samym mieście? Czy Kraków sprzyja literaturze? Co wymaga pilnej naprawy już teraz, a co należy zmienić w przyszłości? Wnioskami z raportu podzielą się Anna Fiń i Monika Miszczuk-Wereszczyńska. O godz. 18.00 zaprosimy na kolejną rozmowę, tym razem poświęconą doniesieniom z rynku książki, czyli trendom wydawniczym. Skąd bierze się popularność pewnych gatunków i tematów? Jak kreowane są gusta czytelnicze? Czy można przeciwdziałać krótkiemu życiu książki? O sposobach na rozwiązanie bolączek rynku książki opowiedzą Krzysztof Cieślik, tłumacz i krytyk literacki, Magdalena Dębowska, agentka literacka, założycielka wydawnictwa Karakter, oraz Sonia Draga, redaktor naczelna Wydawnictwa Sonia Draga.

24 października o godz. 9.00 przeniesiemy się do Pawilonu Wyspiańskiego na spotkanie prowadzone przez pracowników wydawnictwa Dwie Siostry, podczas którego zaprezentujemy zapowiedzi książkowe małych wydawnictw dziecięcych. Wydarzenie to jest przeznaczone dla księgarzy i bibliotekarzy, a także wszystkich miłośników literatury dziecięcej i młodzieżowej, którzy lubią wiedzieć, co w trawie piszczy. O godz. 14.00 w księgarni De Revolutionibus Books & Cafe rozpocznie się debata Miejsca czy muzea literatury?, która będzie dotyczyć domów literatury. Czym są i jaką rolę spełniają w miastach? Z jakimi problemami borykają się tego typu instytucje i jak powinny być zasilane finansowo? W jaki sposób mogą połączyć otwieranie się na potrzeby odbiorców z wysoką jakością oferty? Nad tymi pytaniami zastanowią się Marcin Hamkało, dyrektor Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, Szymon Kloska, koordynator programu Lem 2021 z ramienia Krakowa Miasta Literatury UNESCO, i Jáchym Topol, dyrektor programowy Biblioteki im. Václava Havla w Pradze. Dyskusji towarzyszyć będzie prezentacja studia JEMS Architekci – twórcy projektu architektonicznego Centrum Literatury i Języka Planeta Lem w Krakowie opowiedzą, jak przekładać strategie na realne projekty architektoniczne. Oba spotkania poprowadzi Marcin Wilk.

Po raz pierwszy w ramach Przemysłów Książki porozmawiamy też o korespondencji literatury i filmu, pod szyldem Word2Picture, przygotowanym wspólnie z Krakow Film Commission. Do udziału w dyskusji zapraszamy wszystkich uczestników z pola literackiego, ale nie tylko. To okazja do połączenia literackiego pióra i reżyserskiego oka. Szczegóły programu Word2Picture ogłosimy w osobnym komunikacie.

Więcej na stronie www.conradfestival.pl.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top