Fundacja K.I.D.S. w jubileuszowej 5. edycji konkursu pragnie wyróżnić inicjatywy, które z odwagą zmieniają system opieki zdrowotnej dla najmłodszych oraz innowacyjne projekty poprawiające procesy leczenia i zmniejszające stres dzieci związany z pobytem w szpitalu.
Fundacja K.I.D.S. od 5 lat wprowadza innowacje do szpitali pediatrycznych skupiając się zarówno na perspektywie personelu medycznego, jak i małych podopiecznych oraz ich rodziców. W ten sposób, wraz z partnerami, tworzy Dziecięce Szpitale Przyszłości – miejsca w których mali pacjenci czują się bezpiecznie, spokojnie i komfortowo – od momentu przygotowania do wizyty po życie z chorobą przewlekłą. By docenić i nagrodzić tych, którzy prężnie działają na rzecz wprowadzenia zmian w medycynie dziecięcej fundacja K.I.D.S. po raz piąty organizuje konkurs “Dziecięcy Szpital Przyszłości”. Lekarze, placówki i partnerzy zewnętrzni w każdej kolejnej edycji udowadniają, że zmiana jest możliwa, wprowadzając innowacje; od wdrażania nowych technologii i analiz danych przez działania edukacyjne, aż po zapewnienie dzieciom pozytywnych emocji w czasie leczenia.
– Jako Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali, wyróżniamy placówki i osoby, które tak jak my, chcą zmienić oblicze szpitali w całym kraju i poprawić doświadczenia małych pacjentów. Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom poprzednich edycji. Liczne zgłoszenia pokazały nam jak ważnym aspektem jest dla was to przedsięwzięcie. Zachęcamy do wzięcia udziału w 5. edycji konkursu. Wierzymy, że jubileuszowa edycja będzie równie wyjątkowa tak jak poprzednie. – powiedziała Paulina Ignatowska – Zaremba, Prezeska Fundacji K.I.D.S.
Inicjatywa Fundacji K.I.D.S. stała się ważnym głosem w debacie o przyszłości polskiej pediatrii, łącząc środowisko medyczne z biznesem, nauką i organizacjami społecznymi.
W jubileuszowej 5. edycji konkurs składa się z 9 kategorii:
I. Centrum Innowacji
Jest to kategoria dla szpitali, które wykorzystują najnowsze procesy i technologie zarówno w opiece pediatrycznej, jak i w wewnętrznych strukturach. Aby zostać nagrodzonym, dana placówka powinna być inteligentną organizacją bez zbędnej biurokracji, która wykorzystuje moc danych w celu poprawy opieki zdrowotnej.
II. Profilaktyka i edukacja prozdrowotna
W tej kategorii fundacja K.I.D.S. chce wyróżnić szpitale, które podejmują projekty i działania na rzecz wczesnej profilaktyki, wykrywalności wad wrodzonych i wyszczepialności. Zgłaszana placówka powinna prowadzić edukację prozdrowotną np. w celu zapobiegania nadwagi i otyłości, wczesnego wykrywania nowotworów, czy wsparcia programów opieki nad zdrowiem psychicznym.
III. Partner transformacji/dostawca rozwiązań
Partnerzy szpitala to firmy i organizacje, które wspierają transformację placówek w miejsca przyszłości przyjazne małym pacjentom. Fundacja w tej kategorii pragnie docenić tych, których innowacyjne rozwiązania, wiedza, zaangażowanie i środki w największym stopniu przyczyniają się do zmian na lepsze w dziecięcych szpitalach.
IV. Dziecięcy lekarz/lekarka przyszłości
Kategoria przeznaczona dla lekarzy, dla których ważne jest nowoczesne i innowacyjne podejście do pediatrii szpitalnej. Dziecięcy lekarz/lekarka przyszłości to osoba, która jest na bieżąco z najnowszymi trendami w swojej dziedzinie, wdraża innowacyjne metody i podejście do opieki nad młodym pacjentem, a poprzez swoje aktywne działanie bezpośrednio wpływa na zmiany w obszarze pracy w szpitalu lub na oddziale. Kandydaci i kandydatki do nagrody w tej kategorii muszą mieć zdany pierwszy egzamin specjalizacyjny w ostatnich 5 latach.
V. W szpitalu dzieci się nie nudzą
Pobyt w szpitalu często kojarzy się dzieciom i ich opiekunom z nudą i długim czekaniem. Placówka wyróżniona w tej kategorii pozwala pacjentom czuć się swobodnie, korzystać z różnych udogodnień i odgania nudę poprzez różne aktywności, dzięki czemu dziecko nie odczuwa pobytu w szpitalu jako przykrego doświadczenia, a raczej jako ciekawą przygodę.
VI. Wizjoner danych medycznych
Ta kategoria konkursowa skupia się na inicjatywach rozwijających i implementujących zaawansowane systemy analizy danych i algorytmy sztucznej inteligencji stosowane w medycynie. Celem tych projektów jest nie tylko dogłębne zrozumienie zgromadzonych danych medycznych i ich standaryzacja, ale również ulepszenie procesów medycznych. Kategoria promuje przedsięwzięcia, które efektywnie wykorzystują zdobyte dzięki zaawansowanej analizie dane, wspierając tym samym lekarzy i specjalistów w precyzyjnym i skutecznym stosowaniu metod diagnostycznych i terapeutycznych. Dzięki temu pacjenci zyskują dostęp do opieki medycznej w najwyższym standardzie.
VII. Ambasador/Ambasadorka pediatrii
W tej kategorii Fundacja K.I.D.S. chciałaby wyróżnić media, dziennikarzy i influencerów, którzy najbardziej przyczyniają się do popularyzacji potrzeb dziecięcych szpitali, innowacji wdrażanych w tych placówkach oraz niezwykłych przedsięwzięć przez nie podejmowanych.
VIII. Transformacja roku
Jest to kategoria dla szpitali, które w ostatnim czasie zrobiły największy i najbardziej zauważalny postęp we wdrażaniu innowacji i nowych rozwiązań technologicznych, w oparciu o takie kryteria jak: (i) skala i tempo wdrażanych innowacji, (ii) przełomowe technologie i metody leczenia pediatrycznego, (iii) zmiana infrastruktury i jej wpływ na jakość leczenia dzieci, (iv) zaangażowanie w badania kliniczne i współpracę naukową, (v) kompleksowa cyfryzacja procesów klinicznych, (vi) zrównoważony rozwój i innowacje ekologiczne.
IX. K.I.D.S.-formator na piątkę
Jest to nowa kategoria, która została stworzona by uczcić pięciolecie konkursu. Jej celem jest wyróżnienie spośród wybranych laureatów ostatnich edycji najciekawszego, najbardziej spektakularnego i innowacyjnego projektu, który cieszył się największą popularnością i był inspiracją do tworzenia kolejnych inicjatyw unowocześniających lecznictwo pediatryczne. Nagradzany będzie projekt, natomiast nagroda wręczona zostanie szpitalowi, w którym go zrealizowano lub gdzie się go aktualnie realizuje. Dziesięciu nominowanych wybierze Zarząd Fundacji, a laureata – publiczność gali.
Aby zgłosić szpital do konkursu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy online. Na zgłoszenia Fundacja czeka do 21 września 2025 roku.
Wyniki zostaną ogłoszone 21 listopada 2025 roku podczas uroczystej gali wręczenia nagród.
Regulamin konkursu oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie Fundacji.
Źródło: Materiały prasowe
Fundacja K.I.D.S.