Przyjazna przestrzeń Festiwalu Miłosza, czyli wydarzenia dla dzieci, seniorów i osób głuchych

by admin
0 comment

Gościnność Festiwalu Miłosza to otwartość na poetów z różnych kręgów kulturowych i dialog wielu języków. To także dostępność wydarzeń dla osób o utrudnionym dostępie do kultury i dążenie do tego, by festiwalowa przestrzeń była dla nich przyjazna. Wspólnie zadbamy o to, by między 6 a 9 czerwca w Krakowie wszyscy poczuli się jak w domu – domu wypełnionym poezją. Przygotowaliśmy wydarzenia dla dzieci i ich rodziców, seniorów i osób głuchych, wybraliśmy lokalizacje festiwalowe przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami i zaplanowaliśmy zieloną strefę relaksu na Placu Szczepańskim.

Między 6 a 9 czerwca Kraków stanie się stolicą światowej poezji, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Obok niepowtarzalnych spotkań z najważniejszymi współczesnymi autorami poezji światowej i prezentacji tego, co nowe i przyciągające na krajowej scenie poetyckiej w dźwiękowym otoczeniu czterech wyjątkowych koncertów, organizatorzy Festiwalu Miłosza przygotowali coś dla najmłodszych. Wyjątkowe zajęcia dla dzieci, które lubią rysować, poprowadzi Alicja Rosé, poetka, ilustratorka, tłumaczka. Kocia książka z jej ilustracjami nominowana była do nagrody Najpiękniejsza Książka Roku 2015 (PTWK). Za ilustracje do książki Ten i tamten las Magdaleny Tulli (2017) otrzymała Nagrodę Literacką m. st. Warszawy.

Po co i jak rysować kota i inne zwierzęta.

8.06.2019, godz. 14.00-15.00

Lubicie rysować? My także! Zapraszamy do wspólnej zabawy, w której pomogą nam kredki, flamastry, pastele, ale też klej i nożyczki – a całość osnuta wokół m.in. Kociej książki Jarosława Iwaszkiewicza.

Miejsce: Księgarnia Młoda. Warsztaty dla dzieci w wieku od 4 lat.

Dla dzieci, które odkryły w sobie poetyckiego ducha, jak i dla tych, które jeszcze nie poznały siebie od tej strony, w programie wydarzenia znalazły się warsztaty zlokalizowane w przestrzeni MICET Narodowego Starego Teatru (ul. Jagiellońska 1). Poprowadzi je Anna Kwiatkowska, doświadczona animatorka kultury i specjalistka od dziecięcej wyobraźni:

Literkowe figle – warsztaty językowo-plastyczne

8.06.2019, godz. 11.00-12.00

Jeśli lubicie łamańce językowe i zabawy z wyobraźnią, zapraszamy was do stworzenia słownika nowego języka. Podczas warsztatów będziemy bawić się słowami, tworzyć nowe – i je ilustrować. Zabierzcie ze sobą pomysłowość i dobry humor, bo mamy zamiar trochę pożartować sobie ze słówek.

Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat.

Kałużyści i rupaki – warsztaty poetycko-plastyczne

9.06.2019, godz. 11.00-12.00

Czy wiecie, jak wygląda wiatr? Albo chociaż – kto to są rupaki? Na pewno takie rzeczy wiedzą dzieci i… Danuta Wawiłow, która bardzo uważnie ich słuchała, opisując potem tę niezwykłą wizję świata w swojej twórczości. Zapraszamy was do stworzenia kolażu wyobraźni i poezji na podstawie jej wierszy. Może nawet użyjemy w naszych pracach niewidzialnej plasteliny?

Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. W zgłoszeniu przesłanym na adres warsztaty@fundacjamiastoliteratury.pl należy podać tytuł wybranego warsztatu, imię i wiek dziecka, imię i nazwisko opiekuna oraz dane kontaktowe: adres e-mail oraz numer telefonu. Zapraszamy na przygodę ze słowem!

To nie koniec niespodzianek czekających na dzieci podczas tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza. Te atrakcje, które znajdą się na poziomie -1 Starego Teatru, zostały zaplanowane także z myślą o młodych rodzicach. By mogli wziąć udział w festiwalowych wydarzeniach, a konieczność opieki nad dzieckiem nie była przeszkodą we wspólnym celebrowaniu krakowskiego święta poezji, powstała strefa przyjazna rodzicom. Organizatorzy wydarzenia zapewniają rodzicom komfort opieki nad najmłodszymi w specjalnej zaaranżowanej przestrzeni. Będzie w niej można nakarmić dziecko, odetchnąć od gwaru festiwalowej publiczności i zachęcić do zabawy wśród książek. W strefie znajdzie się także parawan i przewijak.

Organizatorzy Festiwalu Miłosza pamiętają też o seniorach. Część bogatego programu wydarzeń to spotkania szczególnie rekomendowane osobom starszym. Są wśród nich: spotkania autorskie z poetką i malarką Utą Przyboś, córką wybitnego poety Juliana Przybosia (czwartek, 6 czerwca) oraz z jedną z najważniejszych postaci współczesnej poezji rosyjskiej Eleną Fanailovą (piątek, 7 czerwca); spotkanie z poetami i poetkami nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (sobota, 8 czerwca); spotkanie „In memoriam: Świrszczyńska” prezentujące twórczość Anny Świrszczyńskiej uważanej przez Czesława Miłosza za jedną z najwybitniejszych współczesnych mu polskich poetek (niedziela, 9 czerwca). Dodatkowo, jeszcze przed festiwalem, 20 maja o godz. 14.00 w Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się spotkanie, które odpowiadając na postulat świadomego odbioru kultury w przystępny sposób wprowadzi seniorów w tematykę festiwalu.

Kultura musi być dostępna, by mogła kreować porozumienie ponad liniami społecznych podziałów – twierdzą organizatorzy wydarzenia. To dlatego obok festiwalowych propozycji skierowanych do dzieci i osób starszych dwa festiwalowe spotkania zostaną dedykowane osobom głuchym i będą tłumaczone na język migowy. Obydwa odbędą się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w pierwszy dzień festiwalu – w czwartek 6 czerwca. Będą to: wykład „Miłosz Lecture” wybitnego poety litewskiego Tomasa Venclovy (godz. 18.00-19.00, wprowadzenie: Olga Brzezińska, Dyrektor Programowy festiwalu i Krzysztof Siwczyk, Dyrektor Artystyczny festiwalu) oraz deba`ta o idei tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza „Zdobycie władzy”, której gośćmi będą Tadeusz Sławek i Karolina Wigura (godz. 19.15-20.30, prowadzenie: Krzysztof Czyżewski).

Budynek centrum festiwalowego, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzewskiej, w którym odbędzie się większość wydarzeń, jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym także poruszających się na wózkach (nie ma tu progów utrudniających przejazd). Budynek wyposażony jest w windę. Na poziomie 0 znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

Każdy będzie mógł złapać oddech między festiwalowymi wydarzeniami w zielonej strefie relaksu zaaranżowanej na placu Szczepańskim w części sąsiadującej z budynkiem Narodowego Starego Teatru. Tuż obok znajdzie swoje miejsce specjalna edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, zorganizowana także w związku z obchodzonymi w tym samym czasie Dniami Krakowa. 8 i 9 czerwca w godz. 10.00-20.00 na placu odbywać się będzie plenerowy targ antykwariuszy i bukinistów, który od 2016 roku regularnie zachęca do wspierania lokalnego rynku książki, ożywiając wybrane lokalizacje w historycznym centrum Krakowa. Dobra literatura nie starzeje się nigdy! Na uczestników i uczestniczki, obok szerokiego wyboru książek (ze szczególnym uwzględnieniem poezji) czekać będą dodatkowe atrakcje: plenerowe czytanie w ramach pasma OFF Festiwalu Miłosza, spotkania i warsztaty. Nieodłączną częścią kiermaszu są atrakcje czytelnicze dla najmłodszych, w tym specjalnie zaaranżowany kącik literatury dziecięcej. Kiermasz to także strefa rekreacji: przestrzeń do zatrzymania się, skosztowania kawy i sezonowych smakołyków, a w razie sprzyjających okoliczności pogody – spędzenia słonecznego popołudnia z książką na leżaku. Podczas festiwalu w przestrzeni Starego Teatru stanie również regał bookcrossingowy Drugiego Życia Książki, który umożliwi nam wymianę przeczytanych książek (nie tylko poetyckich!) na inne.

Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej