Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Przemysły Książki na 10. Festiwalu Conrada w Krakowie + harmonogram

W rozmowach środowiska literackiego pewne tematy uparcie powracają: sytuacja finansowa twórców, status małych wydawnictw, wpływ Internetu na pole literackie czy kondycja krytyki literackiej. To one będą dyktować rytm dyskusji podczas corocznych debat branżowych pod nazwą „Przemysły książki” w ramach Festiwalu Conrada, które odbędą się w dniach 25-27 X 2018.

O potrzebach i bolączkach środowiska literackiego rozmawiamy nieustanie – w kuluarach, przy stolikach po spotkaniach literackich, podczas warsztatów branżowych czy ogólnopolskich dyskusji na łamach prasy, a od pewnego czasu również na Facebookowych dyskusjach. Jak co roku, w ramach pasma Przemysły książki wyciągamy te istotne kwestie na światło dzienne i zapraszamy do dyskusji przedstawicielki i przedstawicieli branży, także wszystkich zainteresowanych, którym nieobojętne są losy literatury w Polsce. Rozmowy prowadzi Marcin Wilk, kurator pasma.

Przemysły książki otworzy o godz. 13.00 czwartkowe spotkanie „Magister krytykiem. O znaczeniu wykształcenia uniwersyteckiego”. Dr hab. Bernadetta Darska, blogerka i literaturoznawczyni, a także prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca oraz profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Śląskim, porozmawiają o tym, czy wykształcenie akademickie pomaga i czy przygotowuje do pracy krytyka  bądź krytyczki, a także jaka jest a jaka powinna być rola uniwersytetu w życiu literackim.  Bezpośrednio po tej dyskusji, o godz. 15.00 spotkamy się na „Egzaminie z liter”, czyli rozmowie poświęconej nauce pisania. Tym razem gośćmi Marcina Wilka będą: Iza Michalewicz, reportażystka i nauczycielka kreatywnego pisania, oraz Filip Modrzejewski, redaktor serii „Archipelagi” w wydawnictwie W.A.B., wieloletni wykładowca creative writing. Podzielą się z publicznością nie tylko swoim doświadczeniem dydaktycznym, lecz także zdradzą, czy można nauczyć się pisania i co decyduje o sukcesie takich zajęć.  Na czwartkowe dyskusje zapraszamy do Księgarni De Revolutionibus.

W piątek wspólnie zajrzymy do Internetu oraz… na konta bankowe twórców. O wpływie Internetu na życie literackie opowiedzą krytycy literaccy: Olga Wróbel, Justyna Sobolewska oraz Łukasz Najder. Wspólnie zastanowimy się, czy krytyk może być influencerem; jak odróżnić krytykę od hejtu oraz czy sieć faktycznie wytworzyła nową przestrzeń do mówienia o literaturze. Tuż po dyskusji „Potęga sieci” spotkamy się z Miłoszem Biedrzyckim, poetą i współzałożycielem Spółdzielni Ogniwo, a także Bogną Świątkowską, prezeską Fundacji Bęc Zmiana, którzy porozmawiają o stanie finansów w literaturze. Podczas dyskusji „Czekam na przelew” zastanowimy się m.in. nad tym, gdzie podziały się pieniądze dla twórców oraz co jest potrzebne, by znormalizować relacje między ekonomią a literaturą. Tego dnia będzie nas gościć Spółdzielnia Ogniwo na krakowskim Kazimierzu.

Z kolei w sobotę, w murach dawnej apteki „Pod Aniołem”, a obecnie Antykwariacie Abecadło spotkamy się najpierw z Ewą Bolińską-Gostkowską, managerką kultury i redaktorką w Wydawnictwie Znak, oraz Joanną Bator, autorką m.in. Piaskowej Góry, które opowiedzą o ekranizacjach literackich. Dyskusja „Z książki na taśmę filmową” będzie poświęcona powszechnej już praktyce współpracy pisarzy ze scenarzystami oraz tworzenia scenariuszy przez pisarzy. Z kolei o godz. 15.00 rozpocznie się ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Przemysłów książki – „Wydawczynie. O sile małych oficyn”, podczas którego spotkamy się z silną reprezentacją kameralnych wydawnictw: Kamą Margielską (Książkowe Klimaty), Julianną Jonek (Dowody na Istnienie) oraz Anitą Musioł (Pauza).

————————-

Festiwal Conrada, organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego, to największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. Jego celem jest prezentacja literatury światowej powstającej w różnych zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie intensywnych dyskusji artystycznych i społecznych. Tworzymy w Krakowie miejsce spotkania pisarek i pisarzy, czytelniczek i czytelników, profesjonalistów oraz amatorów. Festiwal był dwukrotnie nominowany do prestiżowych Excellence Awards Targów Książki w Londynie oraz został wymieniony na liście 10 najciekawszych wydarzeń literackich świata wydawnictwa Penguin Random House. Dotychczasowymi gośćmi wydarzenia byli m.in. nobliści Orhan Pamuk, Herta Müller i Swietłana Aleksijewicz, a także takie postaci świata literackiego, jak Jaume Cabré, Amos Oz, Paul Auster czy Eleanor Catton.

  1. edycja Festiwalu Conrada odbędzie się w dniach 22-28 października 2018. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „pop”, rozumiany jako rdzeń naszego aktualnego doświadczenia kulturowego i politycznego. Wśród gości znajdą się m.in. Arundhati Roy, Wells Tower, Martín Caparrós, Wojciech Jagielski, Olga Tokarczuk, Elisabeth Åsbrink, Michal Ajvaz. Pasmo Przemysły książki będzie towarzyszyć programowi głównemu festiwalu już po raz piąty.

 

PRZEMYSŁY KSIĄŻKI: POPĘD DO LITERATURY

W dyskusjach toczących się nieustannie w środowisku literackim powracają uparcie pewne tematy: sytuacja twórców, status małych wydawców, wpływ Internetu na pole literackie, kondycja krytyki, szanse na sukces. Rozmawiamy o nich często w kuluarach i przy stolikach po spotkaniach literackich. Debaty w ramach pasma Przemysły Książki wydobywają te istotne kwestie na światło dzienne.

Nie inaczej będzie w tym roku. Do festiwalowych spotkań jako ekspertów zaprosiliśmy przedstawicielki i przedstawicieli środowiska związanego z książką i literaturą. Do udziału
w rozmowie – jak zawsze zapraszamy wszystkich.

Kurator i prowadzenie: Marcin Wilk

Czwartek

KSIĘGARNIA DE REVOLUTIONIBUS

13-14.15

Tytuł: MAGISTER KRYTYKIEM. O ZNACZENIU WYKSZTAŁCENIA UNIWERSYTECKIEGO.

Goście: Bernadetta Darska, Ryszard Koziołek

Czy trzeba mieć wykształcenie uniwersyteckie, by pisać o książkach? Czy uniwersytet właściwie przygotowuje przyszłe krytyczki i przyszłych krytyków? Jaka jest, a jaka powinna być rola uniwersytetu w życiu literackim?

 

14.30-16.00

Tytuł: EGZAMIN Z LITER. O NAUCE PISANIA I PISARSTWA.

Goście: Filip Modrzejewski, Iza Michalewicz

Czy można nauczyć się pisania? Jak przebiega taki proces? Co decyduje o popularności zajęć creative writing?

Piątek

SPÓŁDZIELNIA OGNIWO

13.00-14.15

Tytuł: POTĘGA SIECI. O WPŁYWIE INTERNETU NA ŻYCIE LITERACKIE.

Goście: Łukasz Najder, Justyna Sobolewska, Olga Wróbel.

Czy krytyk może być influencerem? Jak odróżnić krytykę od hejtu? W jaki sposób Internet sprzyja życiu literackiemu? Czy sieć rzeczywiście stworzyła nową przestrzeń do mówienia o literaturze?

14.30-16.00

Tytuł: CZEKAM NA PRZELEW. O FINANSACH W LITERATURZE.

Goście: Miłosz Biedrzycki, Bogna Świątkowska.

Czy wieści o katastrofalnym stanie finansów w literaturze są prawdziwe? Gdzie się podziały pieniądze dla twórców? Co jest potrzebne, by znormalizować relacje między ekonomią a literaturą w polskim polu literackim?

Sobota

Antykwariat ABECADŁO

13.00-14.30

Tytuł: Z KSIĄŻKI NA TAŚMĘ FILMOWĄ. O EKRANIZACJACH.

Goście: Ewa Bolińska-Gostkowska, Joanna Bator

Czym się różni pisanie książek od pisania scenariuszy? Dlaczego tylko niektóre książki nadają się do adaptacji? Po co pisarzowi filmowe wersje jego opowieści?

Tytuł: WYDAWCZYNIE. O SILE MAŁYCH OFICYN.

15.00-16.30

Goście: Kama Margielska, Julianna Jonek, Anita Musioł

Czy łatwo w Polsce prowadzić małe wydawnictwo? Jak wygląda praca w kameralnej oficynie? Czy między wydawczyniami istnieje solidarność?

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top