Projekt: kultura

Festiwale, koncerty, gale i wydarzenia społeczne… Oglądając w przestrzeni miasta plakaty, przesuwając wzrok po internetowych bannerach, zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że za ich wyglądem – grafikami i obrazami czy kolorystyką i liternictwem – stoi wytężona praca nierzadko całego grona ludzi.

Plakaty, afisze, ulotki, cała kreacja wizualna związana z wydarzeniem to efekt syntezy przemyśleń zarówno w kategoriach estetycznych, jak i informacyjnych oraz szeroko pojętego marketingu – od konstruowania przekazu po budowanie i umacnianie marki. Dzięki współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego i Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki będziemy mogli przypomnieć sobie kreacje towarzyszące krakowskim wydarzeniom ostatnich lat. Festiwale Misteria Paschalia, Sacrum Profanum czy FMF, ale też Wianki, pikniki miejskie, pojedyncze koncerty i gala Dźwigaczy Kultury – wystawa Projekt: kultura. Projekty graficzne w działaniach Krakowskiego Biura Festiwalowego w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych (Rynek Główny 29, w dniach 6-18 września) zaprezentuje plakaty stworzone we współpracy z autorami koncepcji programowych poszczególnych wydarzeń KBF. Wystawa ma swoje miejsce – jako wydarzenie towarzyszące – w bogatym programie tegorocznego Międzynarodowego Triennale Grafiki.

– Naszą intencją jest pokazanie, że plakat nie musi być tylko ulotnym obrazem przez krótką chwilę funkcjonującym w przestrzeni publicznej, że może być traktowany jako obiekt sztuki sam w sobie: jest nie tylko świadectwem czasu, ale też dominujących w nim tendencji graficznych czy typograficznych – mówi Magdalena Łukasik, Zastępca Dyrektora KBF ds. marketingu. Podczas wernisażu wystawy 5 września o procesie tworzenia graficznej identyfikacji towarzyszącej najważniejszym krakowskim wydarzeniom opowiedzą sami twórcy, wśród których znajdują się uznane już postaci świata projektowania graficznego, jak i młodzi krakowscy artyści, często wnoszący powiew świeżości w kolejne edycje festiwali.

 

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną następujące kreacje (wydarzenie / twórca):

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, 2018 / Krzysztof Iwański

ArtBoom Festival, 2013 / Nikodem Pręgowski

Jarmark Świętojański, 2017 / Michał Stachowiak, Strzecha Design

Pasja wg św. Łukasza, 2012 / Witold Siemaszkiewicz

Rok Conrada, 2017 / Mateusz Kołek

Kraków Miasto Literatury UNESCO, 2013 / Jan Bajtlik

Wokół Szopki, 2016 / Łukasz Markiewicz

Wianki – Święto Muzyki, 2016 / Jan Kallwejt

Wianki – Święto Muzyki, 2017 / Dawid Ryski

Conrad Festival, 2016 / Platige Image

Sacrum Profanum, 2017 / NAWER/Parastudio

Piknik Miejski Nad Rzekę, 2015 / Dawid Ryski

Dźwigacze Kultury, 2017 / Krzysztof Iwański

ICE Classic: Max Richter, 2016 / Studio Polkadot

oraz cztery kreacje nadchodzącego festiwalu Sacrum Profanum 2018 / Patrycja Podkościelny

Projekt: kultura. Projekty graficzne w działaniach Krakowskiego Biura Festiwalowego

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki

Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych, Rynek Główny 29

Wystawa czynna w dniach 6-18 września 2018, poniedziałek-piątek, 10.00-15.30

Wstęp wolny