Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Poznaj tajemnice rzemiosła teatralnego

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W

imie rozy zza kulis 300x225 - Poznaj tajemnice rzemiosła teatralnego

Imię róży zza kulis

jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty i scenografia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów „Jak działa teatr?” organizowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzięki nim widzowie będą mogli poznać tajniki teatralnego rzemiosła, zobaczyć „Imię róży” i „Smoka” zza kulis i odwiedzić miejsca, które dotąd były dla widzów niedostępne!  

– Kiedy powstaje nowy spektakl, zwykle pojawiają się rozmowy z reżyserem, który mówi o tym jakie są jego założenia. Po premierze publiczność ocenia grę aktorów, scenografię i kostiumy. Tymczasem na efekt końcowy pracuje wielu osób których nie widać na scenie czy afiszach – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego „Myśląca ręka”, w ramach którego odbywają się warsztaty „Jak działa teatr?” – Mam na myśli rzemieślników teatralnych: inspicjentów, krawcowe, tapicera, modelatorów, stolarzy, oświetleniowców, akustyków – nazywam ich „duchami teatru”, ponieważ są dla widzów niewidzialni, ale bez ich pracy nie byłoby zarówno materii, jak i magii teatru. To właśnie im zawdzięczamy wykonanie kostiumów, rekwizytów i scenografii.

– W teatrze trzeba umieć uszyć wszystko. Od bielizny po futra. Od współczesnej spódnicy po suknię z epoki i bajkowy kostium. Praca z aktorami i scenografami jest czymś zupełnie innym niż zwykłe krawiectwo w konfekcji czy przy produkcji. Trzeba umieć nie tylko dobrze szyć, ale mieć otwartą głowę na nowe pomysły. – mówi Grażyna Cichy, kierowniczka damskiej pracowni krawieckiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

warsztaty dla mlodziezy 300x200 - Poznaj tajemnice rzemiosła teatralnego

Warsztaty dla młodzieży

Kulisy tworzenia kostiumów, rekwizytów i scenografii

Jak wygląda teatr z perspektywy rzemieślników teatralnych? W jaki sposób powstają ich prace? Można się o tym osobiście przekonać, biorąc udział w warsztatach „Jak działa teatr?”. Ich uczestnicy poznają nie tylko samych rzemieślników, ale również tajniki ich rzemiosła. Pod okiem teatralnych krawcowych zaprojektują, wykroją i uszyją oryginalne spódnice, kamizelki i peleryny. Tadeusz Sobucki, który od 20 lat jest teatralnym tapicerem, zdradzi, w jaki sposób powstają prawdziwe „kamienie”, drzewa, budynki, kotary i meble z epoki, a modelatorzy, garderobiane i charakteryzatorki opowiedzą o tajnikach swojej pracy najmłodszym widzom. Podczas prowadzonych przez nich warsztatów, dzieci wykonają oryginalne maski, „oswoją” sześciometrowego smoka, zobaczą, jak z nowych mebli i ubrań robi się w teatrze „zabytkowe graty” i poznają tajemnice charakteryzacji. Zachęcamy do udziału w warsztatach nauczycieli i uczniów. To doskonała okazja do wprowadzenia dzieci w przestrzeń teatru.

W programie przewidziane są również warsztaty dla profesjonalistów: Mirek Kaczmarek, jeden z najlepszych scenografów i autorów kostiumów w Polsce, zdradzi, w jaki sposób powstawała scenografia do spektaklu „Smok” w reżyserii Kuby Roszkowskiego. Opowie, jak zbudować scenografię do spektaklu, w których jedną z głównych ról odgrywają żywioły i sprawić, żeby sceniczny ogień „parzył” widzów. Marcin Chlanda, scenograf i reżyser światła, na przykładzie spektaklu „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” zaprezentuje jaką rolę odgrywa w teatrze światło i w jaki sposób się je reżyseruje, a Filip Marszałek, specjalista ds. oświetlenia pokaże, jak wykorzystać sztankiet, dimmer, sunstrip, hazer, obwód DMX512 i inteligentną lampę.

 

TERMINY WARSZTATÓW: WRZESIEŃ-LISTOPAD 2019 R.

WRZESIEŃ

ANATOMIA SPÓDNICY:

Kliny – 14.09, sobota, godz. 10.00

Tren zwany ogonem – 28.09, sobota, godz. 10.00

RZECZY TEATRALNE:

Odlotowe szmaty – 21.09, sobota, godz. 10.00

PAŹDZIERNIK

ANATOMIA SPÓDNICY:
Kontrafałda – 12.10, sobota, godz. 10.00

MANEWRY KRAWIECKIE:

Tradycja kamizelki – 26.10, sobota, godz. 10.00

KWESTIA CZASU:

Tropem kapelusza – 8.10, wtorek, godz. 10.00

Stukot obcasów – 17.10, czwartek, godz. 10.00

Wszystko o perukach – 24.10, wtorek, godz. 10.00

OD KULIS:
Oglądanie spektaklu „Smok” – 9.10, środa, godz. 12.00

RZECZY TEATRALNE:

Jak oswoić smoka – 5.10, sobota, godz. 10.00

Replika twarzy – 19.10, sobota, godz. 10.00

Prawdziwe kamienie – 11.10, czwartek, godz. 15.00

LISTOPAD

ANATOMIA SPÓDNICY:
Marszczenia i falbany – 9.11, sobota, godz. 10.00

MANEWRY KRAWIECKIE:

Tajemnice peleryny – 23.11, sobota, godz. 10.00

KWESTIA CZASU:

Tropem kapelusza – 13.11, środa, godz. 10.00

Stukot obcasów – 22.11, piątek, godz. 10.00

Wszystko o perukach – 29.11, piątek, godz. 10.00

OD KULIS:

Oglądanie spektaklu „Imię róży” – 26.11, wtorek, godz. 18.00

RZECZY TEATRALNE:

Luksusowe graty – 16.11, sobota, godz. 10.00

MATERIA:

„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” w świetle reflektorów – 27.11, środa, godz. 12.00

Okiem smoka – 30.11, sobota, godz. 12.00

Lista warsztatów i rezerwacja miejsc znajduję się pod adresem: jakdzialateatr.pl i teatrwkrakowie.pl (liczba miejsc jest ograniczona). Zajęcia są odpłatne ich koszt wynosi od 10 zł od osoby do 25 zł (oglądanie spektaklu zza kulis). Szczegółowe informacje można również uzyskać, dzwoniąc do działu rezerwacji biletów Teatr Słowackiego: (12) 424 45 28 i (12) 424 45 25. Na stronie jakdzialateatr.pl znajduje się również blog, który pokazuje teatr od strony kulis.

„Myśląca ręka”

Efekty pracy rzemieślników teatralnych można również zobaczyć na wystawie „Myśląca ręka” która znajduje się w Domu Rzemiosł Teatralnych przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. Na ekspozycji, zaaranżowanej przez Małgorzatę Szydłowską, znajdują się m.in. kostiumy, narzędzia i rekwizyty z wielu wybitnych przedstawień zrealizowanych w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Można ich dotknąć, przymierzyć i przy okazji odwiedzić Magazyn Kostiumów, który znajduje się w tym samym budynku i posiada w swoich zasobach 9 tysięcy kostiumów teatralnych.

 Więcej informacji na temat projektu „Jak działa teatr?”:

Małgorzata Wach

e-mail: m.wach@jakdzialateatr.pl

tel. 603 641 045

Magdalena Urbańska

e-mail: m.urbanska@jakdzialateatr.pl

tel. 609 520 099

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top