Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Poznaj gości 8. edycji Festiwalu Miłosza!

goscie festiwalu milosza 300x137 - Poznaj gości 8. edycji Festiwalu Miłosza!Już między 6 a 9 czerwca Festiwal Miłosza będzie gościł wyjątkowych poetów i poetki z Polski i zagranicy. W tegorocznym centrum festiwalowym, Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, w księgarniach festiwalowych, kawiarniach i klubach, w których poezja będzie w te dni najważniejsza – wszędzie tam brzmieć będzie poetycki wielogłos naszych gości. Dzisiaj prezentujemy ich sylwetki i twórczość i przypominamy, że największy festiwal poetycki w tej części Europy jest tuż za rogiem!

Odbywający się w tym roku pod hasłem „Zdobycie władzy” Festiwal Miłosza to przede wszystkim żywe forum dialogu toczącego się w wielu językach i na styku wielu kultur. Kto dostarczy temu dialogowi wysokooktanowego, lirycznego paliwa? Swoją obecność na festiwalu potwierdził jeden z najważniejszych współczesnych poetów angielskich i laureat bodaj wszystkich ważnych nagród poetyckich w Wielkiej Brytanii. Simon Armitage, bo to o nim mowa, jest profesorem Uniwersytetu Oksfordzkiego i komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego: wie wszystko o upadku tego imperium i znienawidzonym słowie „Brexit”. Jego niepokojąca, dynamiczna i sięgająca po prozatorskie formy poezja wciąż oddziałuje na poezję polską. Z Wysp przyjedzie do Krakowa także Denise Riley – poetka, a zarazem badaczka teorii politycznych, wykładowczyni angielskich uniwersytetów i znawczyni historii feminizmu. Autorka głośnej książki Wojna w żłobku: teorie dziecka i matki i tomu Marksizm dla niemowląt to intrygująca poetka, łącząca w wierszach liryzm z chłodnym impulsem teoretycznym.

Zaproszeni twórcy podzielą się z nami doświadczeniami wyniesionymi z miejsc, gdzie panuje odbierająca wolność cenzura, o losach obywateli często decyduje przemoc i gdzie toczyły bądź toczą się konflikty zbrojne. Pochodząca z Bośni i Hercegowiny Ferida Duraković swój najgłośniejszy tom wierszy nazwała Serce ciemności. Oblężenie Sarajewa i obrazy wojny materializują się w jej wierszach i esejach. Jedna z najbardziej prominentnych postaci współczesnej rosyjskiej poezji, Elena Fanailova, laureatka prestiżowej Nagrody im. Andrieja Biełego, w swojej zaczepnej, demaskującej mechanizmy życia społecznego poezji manifestuje intelektualny „ruch oporu” przeciwko przemocy symbolicznej i polityce agresji. Saleh Diab, urodzony w Aleppo, mieście-symbolu i miejscu stanowiącym poligon doświadczalny dla międzynarodowych interesów wojennych, od wielu lat mieszka we Francji, niestrudzenie promując i przekładając poezję syryjską. W swojej twórczości łączy doświadczenie cierpienia i nadzieję. Krakowskiej publiczności zaprezentuje się urodzona w irańskim Teheranie Athena Farrokhzad – jeden z najważniejszych i najmłodszych głosów współczesnej poezji szwedzkiej. Jej debiutancki tomik Cykl biały został przełożony na dwanaście języków, w tym polski, oraz kilkukrotnie wystawiony w teatrze. Jej poezja to polifonia głosów pełnych złości i żalu, proszących się wręcz o wykrzyczenie ze sceny. Na festiwalu nie zabraknie odważnych, radykalnych gestów. Cypryjsko-australijska poetka i aktorka Koraly Dimitriadis, autorka tomiku Love and Fuck Poems, obecnie stypendystka programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO, bezkompromisowo sprzeciwia się w swojej twórczości kulturowej i religijnej represji. Poezja stała się podstawą stworzonego przez nią spektaklu teatralnego i serii filmów krótkometrażowych, w których sama zagrała. Jeśli już mowa o artystach niepokornych, warto przywołać muzyczny duet Landschaft. Grigory Semenczuk ze Lwowa i Ulrike Almut Sandig z Berlina łączą swoje niemieckie i ukraińskie wiersze z muzyką hiphopową, elektropunkiem i popem. W oparach gęstych, klaustrofobicznych dźwięków wyrażają pokoleniowy bunt, niezgodę na wzrost znaczenia ruchów prawicowych i kryzys migracyjny w Europie.

Festiwal Miłosza to także prezentacja twórczości autorek i autorów, których głosy zachwycają i zaskakują, rozbudzając ciekawość czytelników współczesnej polskiej poezji. Festiwal będzie okazją do spotkania Krystyny Dąbrowskiej. Najnowszy tom laureatki pierwszej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Ścieżki dźwiękowe, doprowadza do perfekcji oszczędną poetykę obserwacji świata, w którym drobne poruszenia i sytuacje momentalnie odsyłają do sensów ogólnych i zawsze dyskusyjnych, egzystencjalnych diagnoz naszego „tu i teraz”. Do otaczającego nas świata odnosi się również Maciej Melecki, zajadły awangardzista i autor „radykalnego smutku” pomieszkującego w każdym z pisanych przez niego wierszy. Jego twórczość jest ekspresją niezgody na zastany świat społecznych, politycznych i metafizycznych ułud. Magdalena Kicińska to bez wątpienia jeden z najbardziej obiecujących głosów młodej poezji. Brawurowy debiut poetycki Środki transportu natychmiastowo ustawia autorkę w niewygodnej roli – drugą książką będzie musiała potwierdzić swój literacki talent, którym zachwyciła w Pani Stefie. Swój performans przedstawi na festiwalu Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, krytyk literacki i literaturoznawca, kolejny laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w gronie tegorocznych gości festiwalu. Na każdym z tych pól zanurzony w dziedzictwie awangardy, ze szczególnym uwzględnieniem surrealizmu i poezji konkretnej (czyli gatunku łączącego elementy poezji i sztuk wizualnych) krajów romańskich i środkowoeuropejskich.

W ogniu literackiej polemiki, w kawiarnianej scenerii przy lampce wina czy w gwarze zmieszanych głosów klubowego tłumu – zapraszamy do aktywnego obcowania z najaktualniejszą poezją i jej wybitnymi reprezentantami. Taka okazja zdarza się tylko raz w roku!

Przypomnijmy: bogaty program Festiwalu Miłosza obejmuje m.in. spotkania autorskie, debaty panelowe, warsztaty przekładu poetyckiego, a także pasmo OFF prezentujące poezję eksperymentalną i performatywną. By dowiedzieć się więcej o gościach tegorocznej edycji, warto zajrzeć na stronę www.miloszfestival.pl i profil festiwalu na Facebooku. Zapraszamy!

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top