Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Powołani do świętości – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków – Łagiewniki

W osiemnastą rocznicę kanonizacji św. Ojca Pio Mszę świętą w Sanktuarium Bożego Miłosiedzia sprawował dziś o. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.  Wiernym w czasie Eucharystii towarzyszyły relikwie Świętego Stygmatyka.

W homilii o. Marszałkowski przypomniał, że wszyscy jesteśmy zaproszeni na szczyty świętości i doskonałości i to jest nasze powołanie. – Świadectwo świętych pokazuje nam, że ten szczyt jest w zasięgu każdego z nas, a może nawet bardziej to jest cel naszej drogi – powiedział i wskazał na przykład św. Ojca Pio. – Mały pięcioletni chłopiec wstaje od stołu w czasie niedzielnego obiadu w skromnej rodzinie na południu Włoch i oświadcza: „Kochana mamo i kochany tato, ja będę zakonnikiem”. 10 lat później 15- letni młodzieniec zgodnie z tym oświadczeniem wstępuje do nowicjatu Braci Mniejszych Kapucynów i przybiera imię Pio. Gdy ma 23 lata zostaje wyświęcony na kapłana. Jego stan zdrowia bardzo się pogarsza, bracia boją się, że za chwile umrze i posyłają go do domu rodzinnego. Tam przebywa kilka lat i w czasie modlitwy i mistycznych spotkań z Panem dowiaduje się, że przez całe swoje życie zakonne i kapłańskie będzie się wspinał na wysoką górę, która nazywa się Golgota i otrzyma znamiona męki Chrystusa, stygmaty. Ojciec Pio spowiada i odprawia Msze świętą. W tej prostej posłudze kapłańskiej i prostych obowiązkach odkrywa moc Bożego działania i odkupienia, uwolnienia, błogosławieństwa – podkreślił kapucyn.

Kaznodzieja przywołał słowa św. Jana Pawła II z homilii kanonizacyjnej: „Często powtarzał: «Jestem ubogim bratem, który się modli», przekonany, że «modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga». Ta podstawowa cecha jego duchowości przetrwała w założonych przez niego grupach modlitewnych, które ofiarowują Kościołowi i społeczeństwu wspaniały dar nieustającej i ufnej modlitwy. Ojciec Pio łączył modlitwę z intensywną działalnością charytatywną, której niezwykłym wyrazem jest «Dom ulgi w cierpieniu». Modlitwa i miłosierna miłość to niezwykle konkretna synteza nauki Ojca Pio, która dziś jest na nowo proponowana wszystkim”.

Jak mówił  o Marszałkowski, ten rys duchowości realizuje krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. – To Dzieło ma już w tym roku 16 lat. Modlimy się i pochylamy nad ludzką biedą i bezdomnością. I tak jak zapowiedział Ojciec Pio, dzieją się cuda. Ludzie biedni odnajdują tutaj swoją godność dzieci Bożych i otrzymują pomoc i wsparcie. Bezdomnych w Krakowie jest ponad 2 tysiące osób. To często pojednanie z Bogiem i ludźmi jest kluczem do uzdrowienia ich sytuacji i historii. Pamiętam bezdomnego Mirka, który mieszkał na wagonach, który kiedyś zaczepił mnie na ulicy z okrzykiem radości: „Bracie pojednałem się z moim ojcem, po 40 latach!”. Widziałem radość i łzy wzruszenia w jego oczach. Mirek odszedł do Pana w wieku 64 lat. Pan dał mu łaskę pojednania ze wszystkimi przed odejściem. Ojciec Pio, który udając się do prezbiterium na Msze św. mawiał: „idę z Jezusem na Golgotę” uczy nas wrażliwości na ludzki krzyż i cierpienie. Jest wiele historii osób bez domu, którzy odnaleźli swoją godność i swój dom dzięki posłudze pracowników, wolontariuszy i braci kapucynów posługujących w Dziele Pomocy św. Ojca Pio oraz dzięki darczyńcom, którzy nas regularnie wspierają. A szczególnie dzięki wstawiennictwu naszego Patrona św. Ojca Pio dzieją się prawdziwe cuda pośród nas i na naszych oczach – powiedział.    

Na zakończenie homilii kapucyn modlił się za wstawiennictwem Ojca Pio, słowami  homilii kanonizacyjnej wygłoszonej 18 lat temu przez św. Jana Pawła II: „Prosimy cię, naucz także nas pokory serca, abyśmy zostali zaliczeni do grona prostaczków z Ewangelii, którym Ojciec obiecał objawić tajemnice swojego Królestwa. Pomóż nam, byśmy modlili się niestrudzenie i byli pewni, że Bóg wie, czego nam potrzeba, zanim jeszcze Go o to poprosimy. Daj nam spojrzenie wiary, abyśmy potrafili od razu rozpoznawać w ubogich i cierpiących oblicze samego Jezusa. Wspieraj nas w godzinie walki i próby, a jeśli upadniemy, spraw, abyśmy doświadczyli radości płynącej z sakramentu pojednania. Przekaż nam twoje serdeczne przywiązanie do Maryi, Matki Jezusa i naszej. Towarzysz nam w ziemskiej pielgrzymce do szczęśliwej Ojczyzny, do której również my mamy nadzieję dojść, aby na wieki kontemplować chwałę Ojca, Syna i Ducha Świętego”.

Małgorzata Pabis

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top