Connect with us
1winieta ukraina 2022 turystyka easy resize.com  0 - Polsko-Ukraińska Aktywizacja Turystyczna W Sercu Małopolski

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Polsko-Ukraińska Aktywizacja Turystyczna W Sercu Małopolski

ukr6img 0716 wieliczka easy resize.com  4 150x150 - Polsko-Ukraińska Aktywizacja Turystyczna W Sercu Małopolski ukr520221204 123424 easy resize.com  3 150x150 - Polsko-Ukraińska Aktywizacja Turystyczna W Sercu Małopolski ukr220221203 091338 easy resize.com  1 150x150 - Polsko-Ukraińska Aktywizacja Turystyczna W Sercu Małopolski ukr3img 0740 niepolomice easy resize.com  2 150x150 - Polsko-Ukraińska Aktywizacja Turystyczna W Sercu Małopolski 1winieta ukraina 2022 turystyka easy resize.com  0 150x150 - Polsko-Ukraińska Aktywizacja Turystyczna W Sercu Małopolski

Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Projekt Fundacji „Maximum”, zrealizowany dzięki wsparciu władz samorządowych województwa małopolskiego, polegał na aktywizacji turystycznej w sercu i Stolicy Małopolski ukraińskich beneficjentów z ośrodków pomocy dla uchodźców i placówek edukacyjnych oraz goszczących w Polsce rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie. Celem projektu był także rozwój produktów turystycznych i oferty turystycznej w zakresie turystyki kulturowej oraz religijnej i pielgrzymkowej (m.in. śladami Jana Pawła II), szlaków dziedzictwa kulturowego, historycznego, jak również upowszechnianie form aktywnego wypoczynku.

Projekt adresowany do osób w różnym wieku przyczynił się do pogłębienia wiedzy o Polsce wśród uchodźców z Ukrainy, integracji między Ukraińcami a Polakami, między pokoleniami, promocji wartości turystycznych regionu, przybliżania dziedzictwa kulturowego Polski i Małopolski, zwłaszcza Krakowa. Cały grudzień i początek Nowego Roku był zatem okazją dla gości z Ukrainy na poznanie atrakcji i walorów turystycznych stolicy regionu i okolic.

Goście z Ukrainy w pierwszym dniu wycieczki zebrali się pod królewską katedrą na Wawelu. Zwiedzając katedrę wsłuchali się w głos przewodniczki, która w skrócie przedstawiła historię poszczególnych władców spoczywających w podziemiach oraz opisała miejsce koronacji królów Polski, podkreślając, że dawniej Polska i Ukraina stanowiły jeden organizm państwowy. Głównym punktem każdej wawelskiej wycieczki jest również wejście na dzwonnicę i dotknięcie serca dzwonu Zygmunta i wypowiedzenie życzenia, które ma się spełnić. Wielu gości z Ukrainy nie kryło, że pragną rychłego zakończenia wojny, pokoju i jedności z tak gościnną dla nich „Polszczą”.

Jednakże pierwszorzędną atrakcją projektu turystycznego było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Tutaj dzieci z Ukrainy sprawdzały języczkami, czy rzeczywiście ściany kopalni są słone. Podziw wzbudzały solne komnaty i kaplice. Z Wieliczki udaliśmy się do Niepołomic. Na zamku w Niepołomicach turyści z Ukrainy obejrzeli wystawę Muzeum Narodowego z Sukiennic. Tutaj zdumienie wzbudził eksponowany tamże niezwykle cenny obraz Pietera Bruegla Młodszego “Kazanie św. Jana Chrzciciela” oraz obrazy XIX-wiecznych artystów. W zamkowych salach goście spożyli też tradycyjne polskie danie: rosół i kotlet schabowy. Z zainteresowaniem wysłuchano historii polowania w Puszczy Niepołomickiej króla Zygmunta Starego i królowej Bony, podczas którego to poniesiona na spłoszonym przez sprowadzonego specjalnie z Litwy olbrzymiego niedźwiedzia koniu, brzemienna królowa upadła i poroniła syna, który zmarł po trzech dniach. Uczestniczący w zdarzeniu słynny błazen Stańczyk na zarzut króla, że poczynił sobie jak błazen uciekając przed niedźwiedziem, miał odrzec: „Większy to błazen, co mając niedźwiedzia w klatce wypuszcza go na swoją zgubę”. Miejsce zdarzenia do dziś nosi nazwę „Posynie”.

W drugim dniu Beneficjenci mieli okazję zobaczyć „Szafirową Pracownię” Wyspiańskiego wysłuchując wykładu dra Dariusza Piotra Klimczaka nt. tradycji młodopolskich i wątków ukraińskich w „Weselu” oraz uczestniczyć w warsztacie krajoznawczym prowadzonym przez Katarzynę Batko. Z „Szafirowej Pracowni” goście pośpieszyli do Muzeum Narodowego zwiedzić wystawę stałą rzemiosła polskiego oraz poświeconą Tamarze Łempickiej. Tutaj miły gest ze strony dyrekcji Muzeum Narodowego – dla każdego uchodźcy z Ukrainy po przedłożeniu paszportu bilet kosztował symboliczną złotówkę. Ukraińców zainteresował obraz Łempickiej pt. „Uchodźcy” – jakże aktualny i poruszający dla nich.

Ukraińscy turyści zapoznali się też z dziedzictwem Jana Pawła II zwiedziwszy Muzeum Archidiecezjalne przy ul. Kanoniczej oraz wystawę lwowskich ikon. Zainteresowanie wzbudziła kardynalska szata tzw. capa magna ks. Karola kard. Wojtyły długa na 7 metrów oraz olbrzymi kapelusz kardynalski wystawiony w gablocie. „Czy on się w niej nie potknął” – zapytywali Ukraińcy. Owe szaty już dawno wyszły z kościelnej mody – poinstruował przewodnik, a do ołtarza poły kardynalskiej szaty podtrzymywali specjalnie oddelegowani kościelni szatniarze. Z kolei sutanna papieska sprawiła wrażenie, jakby niedawno została dopiero zdjęta z papieża Jana Pawła II. Udając się na krakowski Rynek Główny goście zwrócili uwagę na oryginalne dla nich szopki krakowskie umieszczone w przeszklonych gablotach. Tłumaczka znalazła odpowiednie słowo dla szopki w języku ukraińskim „jasła”.

Udział naszych sióstr i braci z Ukrainy był niezwykle wzruszający dla organizatorów, partnerów i polskich turystów uczestniczących w projekcie, zwłaszcza po wysłuchaniu relacji Nataszy z Chersonia, w której rodzinny blok uderzyła rosyjska bomba niszcząc cały dobytek jej życia. Zdumienie wzbudziła prostota i pokora ukraińskich dzieci. Na pytanie, co chciałby otrzymać od św. Mikołaja pod choinkę, 10-letni Dima odparł, że pragnie dostać „velykyy shokolad z lisovym horikhom” (dużą czekoladę z orzechami laskowymi), Marija zaś czekoladową bombkę. Oczywiście, św. Mikołaj (w innych regionach Polski, m.in. w Wielkopolsce, zwany Gwiazdorem) nie omieszkał w wigilię obdarować Dimy i Mariji słodkościami, za co dzieci odwdzięczyły się przesłaniem nagrania polskiej kolędy „Dzisiaj w Betlejem” ubrane w piękną ludową ukraińską płócienną koszulę soroczkę wyszywaną charakterystycznym haftem krzyżykowym. Miłym akcentem były wyśpiewane w autokarze przez uchodźców dumki ukraińskie oraz pieśń rodem z Ukrainy „Pisna Pro Rusznyk”, popularna dzięki filmowi z 1958 roku „Lata młode” z muzyką Platona Majboroda do słów Andrija Małyszko. W Polsce spopularyzował ją zmarły niedawno bas 98-letni Bernard Ładysz („Moja matko ja wiem, wiele nocy nie spałaś”).

Gościom z Ukrainy towarzyszyło przesłanie projektu: Siostry i Bracia z Ukrainy! Poznajcie Serce Polskie w Sercu Małopolski! Gość w dom – Bóg w dom! Niech opromieni was polski duch wolność, blask Boskiego Miłosierdzia z Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach i doda sił do walki z wrogiem. Sława Ukrainie i Polsce!

Główne kamienie milowe Projektu „POLSKO-UKRAIŃSKA AKTYWIZACJA TURYSTYCZNA W SERCU MAŁOPOLSKI”:

  1. Warsztaty krajoznawcze dla Beneficjentów pt. „A czy znaczy ty bracie młody, te ziemie, wody, płody?” nt. atrakcji turystycznych i dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu.
  2. Aktywizacja turystyczna w formie 4 wycieczek z udziałem przewodnika:

a) Dziedzictwo Korony Polskiej (Wawel, Kraków – Stare Miasto, w tym zwiedzanie Muzeum Narodowego, Muzeum Archidiecezjalnego, Muzeum Katedralnego, Szafirowa Pracownia Wyspiańskiego),

b) Solna Rekreacja (Wieliczka, zwiedzanie kopalni i Muzeum Żup Solnych),

c) Śladami Papieża Polaka (ul. Kanonicza w Krakowie, Sanktuarium Łagiewniki, Sanktuarium JPII).

d) Duch Puszczy (Zamek Królewski w Niepołomicach i Puszcza Niepołomicka).

 Projekt Fundacji „Maximum” dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego z programu „Małopolska Gościnna” (edycja V).

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top