Policjanci z powiatu krakowskiego zatrzymali złodziei samochodowych i zlikwidowali ich „dziuplę”

by admin
0 comment

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymali 2 osoby związane z przestępczością samochodową. W trakcie przeszukania „dziupli” policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt części  samochodowych pochodzących z kradzieży. Członkowie grupy są podejrzewani o kradzież ekskluzywnych samochodów o wartości ponad 2 milionów złotych.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie od kilku miesięcy prowadzili sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami pojazdów wysokiej klasy i sprzedawaniem ich na części. 13 maja br.  przy wsparciu funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, antyterrorystów oraz biegłych z laboratorium kryminalistycznego, wkroczyli jednocześnie na teren kilku posesji. Przeszukali adresy na terenie Krakowa, powiatu krakowskiego, nowotarskiego i woj. świętokrzyskiego. W trakcie działań kryminalni zatrzymali 43-letniego lidera grupy z powiatu krakowskiego i jego 24-letniego wspólnika z powiatu kazimierskiego. Policjanci zlikwidowali też „dziuplę” złodziei, znajdującą się na terenie powiatu nowotarskiego, w której ujawnili i zabezpieczyli ponad 50 różnych części od ukradzionych samochodów. Zabezpieczone zostały także telefony, gps-y, dokumenty oraz gotówka w łącznej kwocie ponad 200 tysięcy złotych, która jak podejrzewają policjanci, pochodzi z przestępstwa. U jednego z zatrzymanych kryminalni znaleźli i zabezpieczyli ostrą amunicję i karabinek pneumatyczny.

Członkowie grupy działali od prawie roku, głównie na terenie województwa małopolskiego. Mają na swoim koncie kilkanaście kradzieży. Kradli głównie ekskluzywne marki takie jak Audi i Bmw, zarówno  z ulic i posesji. Kradli m.in. metodą na tzw. walizkę przechwytując sygnał nadawany z kluczyka właściciela pojazdu. Suma strat związanych z działalnością grupy to ponad 2 miliony złotych.

43-latek i 24-latek w prokuraturze usłyszeli zarzuty udziału wspólnie z innymi osobami w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się kradzieżami z włamaniem do samochodów, ich demontażu i sprzedawaniu na części. Dodatkowo, starszy z nich usłyszał zarzuty kradzieży 11 samochodów. Młodszy z kolei  zarzuty dotyczące pomagania w ukryciu i zbyciu części z 2kradzionych pojazdów. W piątek (15 maja br.) sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na okres 3 miesięcy. Za kradzież samochodów kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności, a za udział w zorganizowanej grupie przestępczej do 5 lat więzienia. Czynności policjantów nadzoruje Prokuratura Rejonowa Kraków- Prądnik Biały.  Sprawa jest rozwojowa, badane jest pochodzenie części samochodowych, skala działalności grupy i liczba osób zamieszanych w proceder.

Źródło: Małopolska Policja

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej