Connect with us
uwaga - Policjanci z krakowskiego Zarządu CBZC zatrzymali podejrzanych o oszustwo ponad 160 osób.

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Policjanci z krakowskiego Zarządu CBZC zatrzymali podejrzanych o oszustwo ponad 160 osób.

KOMUNIKAT POLICJI

Funkcjonariusze Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 3 osoby w sprawie oszustw dokonywanych przy zakupie towarów w sieci Internet. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu.

Sprawcy, korzystając z fikcyjnych kont utworzonych na popularnym portalu społecznościowym oraz sprzedażowym wyszukiwali oferty sprzedaży limitowanych wersji butów sportowych renomowanych firm. W wielu przypadkach cena jednej pary butów sięgała kilku tysięcy złotych. Następnie w trakcie negocjacji z pokrzywdzonymi cyberprzestępcy oferowali opcję przesyłki za pobraniem, którą zamówią i opłacą sami. Ofiary miały podać tylko adres mailowy, na który zostanie wysłana etykieta do nadania paczki. Przesłana wiadomość mailowa była jednak fałszywa, a przesyłki przestępcy mogli odebrać bez żadnej opłaty. Wyłudzone w ten sposób buty, były przez oszustów ponownie sprzedawane w sieci.

Przestępcy działali w ten sposób co najmniej od lutego 2023 roku. W tym czasie wyłudzili kilkaset paczek, których wartość szacuje się na kwotę ponad 400.000 zł. Sprawcy czuli się bezkarnie, ponieważ przesyłki były zamawiane, wykorzystując fałszywe dane, a w momencie odbioru paczki zawsze byli zamaskowani, co uniemożliwiało ich identyfikację.

Skrupulatnie zbierane informacje i ich analiza przez funkcjonariuszy Zarządu w Krakowie CBZC pozwoliły na wytypowanie 2 osób odpowiedzialnych za te czyny.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo, w ramach którego włączono dotychczas ponad 60 wcześniej umorzonych postępowań z terenu całego kraju.

W wyniku szeroko zakrojonych działań na polecenie prokuratora prowadzącego postępowanie z Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu na terenie jednego z powiatów województwa dolnośląskiego funkcjonariusze Zarządu w Krakowie CBZC zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który odbierał kolejne 3 wyłudzone przesyłki. Wraz z nim zatrzymano 47-letniego mężczyznę, u którego na posesji ujawniono dziesiątki zniszczonych kartonowych paczek po wyłudzonych butach oraz odzież, w której sprawca odbierał przesyłki. Tego samego dnia w miejscu zamieszkania zatrzymano 18-latka, drugiego ze sprawców oszustw. W trakcie przeszukań w miejscach zamieszkania i pobytu podejrzanych zabezpieczono nośniki cyfrowe, na których ujawniono liczne dowody ich przestępczej działalności.

Trójkę zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, gdzie Prokurator dwójce nastolatków przedstawił blisko 60 zarzutów dotyczących oszustw a 47 latkowi zarzut paserstwa. Nadto Prokurator uznał, że dwaj młodociani sprawcy uczynili sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, co znacznie wpłynie na wysokość grożącej im kary.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, Sąd Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec dwójki nastolatków tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Śledczy zbierają dalszy materiał dowodowy i niewykluczone, że zarzuty wobec podejrzanych będą rozszerzone.

Zalecamy, aby osoby, które dokonują sprzedaży lub zakupu przedmiotów na różnego rodzaju portalach sprzedażowych, korzystały tylko z mechanizmów wysyłki proponowanych przez te serwisy.

Komunikat znajduje się również na stronie internetowej CBZC

https://cbzc.policja.gov.pl/bzc/aktualnosci/337,Policjanci-z-krakowskiego-Zarzadu-CBZC-zatrzymali-podejrzanych-o-oszustwo-ponad-.html

Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

czerwiec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top