„Podgórzanin” – finisaż wystawy w Muzeum Podgórza, 22 września 2019

by admin
0 comment

22 WRZEŚNIA 2019, MUZEUM PODGÓRZA, UL. LIMANOWSKIEGO 51,  KRAKÓW

To już ostatni tydzień żeby zobaczyć wystawę Podgórzan, która konfrontuje ze sobą krakowskiego robotnika fabrycznego przełomu XIX i XX wieku ze współczesnym pracownikiem rozwijających się pod Wawelem korporacji.
W niedzielę, 22 września br., wystawy Podgórzanin oraz Miasto pod kopcem Kraka specjalnie dla Was będą wyjątkowo otwarte do godz. 18.00.

W programie:

10.00-15.00

Postaw sobie fabrykę 

Zapraszamy na wspólne granie w karciankę Postaw sobie fabrykę, przygotowaną specjalnie na potrzeby wystawy Podgórzanin. W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w postaci XIX wiecznych podgórskich fabrykantów, dążąc do tego by pierwszemu ukończyć budowę zakładu. Ale budynki to nie wszystko, każdy z graczy będzie musiał zatrudnić odpowiednią ilość robotników, w końcu bez nich żadna fabryka nic nie wyprodukuje.   

12.00

Do fabryki lub za ocean. Emigracja wewnętrzna i zewnętrzna z Galicji Zachodniej

Wykład dr Konrada Meusa, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN

Migracje, zarówno te wewnętrzne, krajowe, jak i zewnętrzne, to jedno ze zjawisk determinujących rozwój miast w epoce industrialnej. Nie inaczej było w Krakowie. Jednak dla ludności galicyjskich wsi i miasteczek Kraków był tylko jedną z możliwości na odmianę losu. Wielu wyjeżdżało do pracy sezonowej w Niemczech, niektórzy nawet za ocean… Podczas spotkania przyjrzymy się nie tylko przyczynom XIX- wiecznej galicyjskiej emigracji  i kierunkom, jakie obierali ci, którzy decydowali się szukać szczęścia poza granicami zaboru austriackiego,  ale także społecznymi konsekwencjami tego zjawiska.

14.00

Oprowadzanie kuratorskie

18.00

„Wydrążeni ludzie” działania teatralne inspirowane spektaklem “Peregrinus” –  Teatr KTO

Dziedziniec Muzeum Podgórza

Peregrinus to wędrujący spektakl uliczny, inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota, który pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie “zawieszone” jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji “drogę przez życie” identyfikuje z “drogą do pracy”. Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja “cyfrowa” – smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią –konsumpcją.
Domem Peregrinusa XXI w. jest witryną sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.

Spektakl prezentowany był w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

W tym dniu wstęp na wystawę stałą i czasową oraz wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

22 września wszystkie wydawnictwa własne MK oraz gra karciana “Postaw sobie fabrykę!” będą sprzedawane w Muzeum Podgórza z 50% rabatem


(promocja nie dotyczy publikacji wydanych w ramach dofinansowań ze środków zewnętrznych).

KONKURS!

Weź również udział w naszym konkursie Daj głos bohaterom wystawy “przeMieszczanie. Podgórzanin” prezentowanej w Muzeum Podgórza. Do wygrania: wybrane reprodukcje zdjęć prezentowane na wystawie; voucher na kolację; karty do gry, karty wstępu do wszystkich oddziałów. Zachęcamy do udziału!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej