Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Pochód Lajkonika… na Wiśle! Widzimy się już 10 czerwca!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę od Zwierzyńca do Rynku Głównego rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok. W 2020 roku z powodu pandemii orszak nie wyszedł na ulicę Krakowa, lecz sam Lajkonik zaprezentował swoje harce w Internecie. W tym roku jednak pochód Lajkonika powraca! Ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwie, aby Konik Zwierzyniecki harcował wśród tłumów. Z Lajkonikiem i jego orszakiem będzie można się jednak spotkać 10 czerwca na żywo w wyjątkowej formie. Lajkonik ponownie obdarzy wszystkich szczęściem!
laj - Pochód Lajkonika... na Wiśle! Widzimy się już 10 czerwca!Pierwszymi organizatorami pochodu Konika Zwierzynieckiego byli flisacy wiślani zwani w Krakowie włóczkami. Włóczkowie na co dzień zajmowali się spławianiem towarów Wisłą, głównie drewna. Do żeglugi używali wielkich galarów, które niegdyś zapełniały Wisłę pod Wawelem. Włóczkowie powoływali się na legendę, zgodnie z którą uratowali miasto przez najazdem Tatarów, a następnie przebrali się w stroje pokonanych wrogów, aby w triumfalnym pochodzie zaprezentować się mieszkańcom. Pochód Lajkonika miał być corocznym odtworzeniem tych wydarzeń. Kapryśna Wisła czasami przeszkadzała w urządzaniu pochodu. Zdarzające się w czerwcu i lipcu powodzie zmuszały mieszkańców przedmieść Krakowa do przemieszczania się na łodziach i tratwach. Wśród mieszkańców Zwierzyńca i Półwsia krąży opowieść, że w taki to sposób i sam Lajkonik musiał dotrzeć pewnego razu do miasta. Jak zapisał pod koniec XIX wieku aranżer pochodu – Teofil Miciński:

            „W 1813 roku ów konik galarami dopłynął do ulicy Wiślnej, a przecież uroczystość ta, jak zwykle odbyła się świetnie jak należy”

            W 2021 roku, powołując się na ten precedens z przeszłości, orszak Lajkonika pokona trasę swojego pochodu Wisłą. Z wiślanych bulwarów będzie można podziwiać korowód galarów i innych flisackich jednostek. Lajkonik tradycyjnie przyjmie podarunek od Prezydenta Miasta Krakowa i pokłoni się mieszkańcom. Wszystko odbędzie się na pokładzie krakowskiego galara i przy dźwiękach krakowskich melodii wygrywanych przez kapelę Mlaskoty. Przypomniane zostanie też legendarne starcie włóczków z Tatarami.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Lajkonikiem na wiślane bulwary na odcinku między klasztorem Sióstr Norbertanek a kładką Ojca Bernatka.


Program:

17.30 – 19.00 – spływ orszaku Lajkonika na trasie bulwar Rodła – bulwar Kurlandzki
19.30 – główne uroczystości przed Przystanią Wawel
20.00 – 20.30 powrót Wisłą na bulwar Rodła


Główny Partner Wydarzenia:

Wodociągi Miasta Krakowa


Partnerzy wydarzenia:

  • Cracovia Danza
  • Fundacja Ardente Sole
  • Fundacja Osada nad Wisłą
  • Stowarzyszenie Ryza
  • Galar Boudicca
  • Fundacja WYSPA

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.