Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Piotr i Paweł – filary Kościoła

Dziś – w uroczystość świętych Piotra i Pawła – Mszy świętej przewodniczył ks. dr Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Na początku homilii ks. Bielas przywołał obraz namalowany pod koniec XVI wieku. – Domenikos Theotocopulos zwany El Greco namalował obraz “Św. Piotr i św. Paweł”. Artysta chciał pokazać, że ci święci wzajemnie się uzupełniają. Można powiedzieć, że prowadzą oni przed oczami widza rozmowę. Świadczy o tym swobodna gestykulacja. Kluczową rolę pełnią w obrazie ręce obu Apostołów. Św. Paweł opiera lewą rękę na otwartej księdze. Był człowiekiem wykształconym, jego myśl jest bardzo ważna dla Kościoła. Dlatego w sztuce bardzo często przedstawiano go z księgą. Święty Piotr patrzy na tę księgę, a prawą rękę kieruje w stronę Pawła. Pokazuje w ten sposób, że myśl i teologia Pawła powinny nas inspirować. W lewej ręce Piotr trzyma klucz, symbolizujący daną mu przez Chrystusa najwyższą władzę nad Kościołem. Prawa ręka Pawła wskazuje właśnie w stronę tego klucza. Jego gest sprawia, że widz łatwiej zauważa ten atrybut, podkreśla też jego znaczenie.

Kaznodzieja mówił także o obrazie, jaki znajduje się w jego rodzinnej miejscowości w Leńczach, w kościele parafialnym pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. – W prezbiterium są trzy duże figury – pośrodku Chrystus – po Jego prawej stronie św. Piotr z kluczem w ręku, po lewej zaś św. Paweł trzymający księgę. Za figurami Apostołów, niejako w tle znajdują się dwa witraże. Jeden z nich przedstawia scenę znad Jeziora Galilejskiego i dialog Chrystusa z Piotrem, drugi – wydarzenie spod Damaszku i nawrócenie św. Pawła.

Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w dniu kiedy oddajemy cześć świętym Apostołom, filarom Kościoła postawił pytanie: – Czego uczy nas spotkanie z nimi?

– Szymon, skromny rybak, który usłyszał Chrystusowe wezwanie „Pójdź za mną”. Pozostawia barkę swego życia i z Chrystusem zaczyna nowy łów… Po wyznaniu „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” pod Cezareą Filipową Chrystus zmienia mu imię – „Ty jesteś Piotr, czyli Opoka i na tej opoce zbuduję Kościół mój…”/. Piotr uczy nas odważnego wyznania wiary, ale Piotr to również doświadczenie słabości trzykrotnego zaparcia się Chrystusa i drugi egzamin, któremu zostaje poddany: Czy mnie miłujesz? Tak Panie, Ty wiesz, że Cię kocham… Ty wszystko wiesz… Wiara i miłość, pomimo słabości… Św. Augustyn mówił w jednym z kazań: „Nie smuć się Apostole! Odpowiedz Panu po raz drugi i trzeci. Niechaj zwycięży trzykrotne wyznanie miłości, albowiem nadmierna pewność trzy razy zwyciężona została przez lęk. Trzy razy masz rozwiązać to, co zawiązałeś trzy razy. Rozwiąż miłością, co zawiązałeś lękiem” – powiedział.

Jak dalej mówił kaznodzieja, Szaweł to faryzeusz walczący w uczniami Chrystusa, świadek kamienowania Szczepana. – Jego życie zmieniło się po nawróceniu pod Damaszkiem, gdy oślepiony niezwykłą światłością pytał: „Kto jesteś Panie?”. I usłyszał odpowiedź samego Jezusa… „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz”. Następuje całkowita przemiana Szawła w Pawła, z prześladowcy wyznawców Chrystusa staje się Apostołem Narodów… „Biada mi gdybym nie głosił Ewangelii”, „Dla mnie żyć to Chrystus”, „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” i wreszcie „w dobrych zawodach wystąpiłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia” – zapisze później w swoich listach. Znosi prześladowania i trudy odbywając podróże misyjne i głosząc Chrystusową Ewangelię – powiedział. – Piotr i Paweł – filary Kościoła – kontynuował ks. Bielas. – Obaj zginęli śmiercią męczeńską: Piotr został ukrzyżowany głową w dół, bo uważał, że nie jest godzien umierać tak jak jego Mistrz. Natomiast Paweł jako obywatel rzymski został ścięty mieczem. Dziękując dziś za tych Świętych Patronów prośmy, aby wybłagali nam łaskę mocnej wiary, nadziei i miłości oraz gorliwości w głoszeniu Chrystusowej Ewangelii. Abyśmy potrafili odważnie przyznać się do Chrystusa i mimo naszych słabości byli Jego wiernymi świadkami. 

Małgorzata Pabis

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top