Miejsce wydarzenia: kościół Przemienienia Pańskiego, Pijarska 2, Kraków
Termin: niedziela, 6 października br., g. 16.00
Wstęp wolny
Często myśli człowieka kierują się ku znanym i lubianym wyobrażeniom maryjnym naszej zachodnio-europejskiej sztuki, ale nie do tych Madonn z kościelnych ołtarzy, lecz tych ze ścian w naszych domach czy w zbiorach muzealnych, które zachwyciły nas swoim pięknem.
Ponieważ odmiennie od chrześcijańskiego Wschodu malarze zachodni na swych obrazach próbują stworzyć iluzję rzeczywistości, więc ich Madonny mają najczęściej konkretną twarz. Dążąc do tego, aby na ich obrazach postacie wyglądały „jak żywe”, robili pewien wyjątek w przypadku malowanej przez nich postaci Matki Bożej, niemal zawsze przedstawiali ją jako swoiste uosobienie kanonu piękna, starając się przedstawić ją jako najpiękniejszą z kobiet, jaka kiedykolwiek pojawiła się na ziemi. Jej piękno duszy, utożsamiali z pięknem jej ciała. A ponieważ na płótnie duszę trudno przedstawić, skupiali się na jej wyglądzie zewnętrznym.
Ponieważ jednak gusta i kanony są zmienne jak sam czas, to i wygląd wizerunków Madonny się zmieniał i to nie tylko w perspektywie poszczególnych epok historycznych, ale również w zależności od geograficznego położenia miejsca, skąd pochodził malujący Madonnę artysta, a nawet zależne od tego, jaki gust miał on sam. Bo ilu jest mężczyzn na ziemi, tyle jest różnych preferencji estetycznych wyglądu kobiecego. Mamy więc pośród Madonn blondynki, brunetki i szatynki, a nawet mamy wizerunki Madonny, która ma rude włosy.
O Madonnach opowie o. EUGENIUSZ GRZYWACZ ‒ historyk sztuki i kulturoznawca, długoletni pedagog, dyrektor krakowskiego pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego. Badacz historii idei europejskich, inicjator Studium Podyplomowego „Paideia”. Przez 12 lat dyrektor Centrum Wiara i Kultura w XII wiecznym klasztorze w Hebdowie i organizator wystaw i muzycznych wydarzeń artystycznych. Pasjonat piękna.
Wykład uświetni występ CHÓRU POLSKIEGO RADIA działającego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, który jest jednym z najwybitniejszych zespołów wokalnych w Polsce. Złożony jest z wybitnych wokalistów, ludzi młodych i pełnych energii oraz doświadczonych śpiewaków poruszających się w meandrach niełatwej sztuki wokalnej z perfekcją i finezją.
Chór Polskiego Radia współpracuje regularnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, czy Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.
Dyrektorem artystycznym zespołu jest Maria Piotrowska-Bogalecka.