Partnerstwa Festiwalu Misteria Paschalia

by admin
0 comment

Co jest dobre dla kultury? Służą jej synergia, współpraca, budowanie wspólnoty. To w różnorodności tkwi siła, która rusza kołem zamachowym ewolucji. Dlatego Festiwal Misteria Paschalia także otwiera się na nowe partnerstwa, dzięki którym może się rozwijać. I dzięki którym – mamy nadzieję – rozwijać się będzie całe środowisko związane z muzyką dawną i jej rolą, którą gra zarówno w świecie nauki, literatury, dyplomacji, mediów, instytucji kultury, festiwali, Kościoła, jak i w naszym codziennym życiu – we wzruszeniu, barwach, w jakich widzimy świat, duchowości, wartości intelektualnej czy po prostu abstrakcyjnym pięknie. Lista partnerów, który zdecydowali się współtworzyć wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym Festiwal Misteria Paschalia jest długa niczym droga z Krakowa do Florencji. Nie znaczy to jednak, że nie warto jej przebyć – wręcz przeciwnie! Każda taka wyprawa jest ekscytująca, toteż zacznijmy nasz spacer!

Uniwersytet Jagielloński – tutaj prowadzą przynajmniej dwie ścieżki. Pierwsza wiedzie do Collegium Maius, czyli Muzeum UJ, gdzie do 19 kwietnia zobaczymy wystawę fotografii prof. Sztompki Pocztówki z Włoch i gdzie świętowaliśmy z Quartetto Nero Europejski Dzień Muzyki Dawnej. Druga ścieżka kieruje nas do Instytutu Muzykologii – tu wysłuchamy wykładów towarzyszących festiwalowi. Odkryjemy także drogę do Biblioteki Jagiellońskiej, którą tymczasem niech okrywa mgła tajemnicy, zaś latem rozświetli światło niespodzianki.

Krakowski Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Pontificio Istituto di Musica Sacra w Watykanie – ich przedstawiciele w gościnnych progach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka dyskutować będą o roli muzyki sakralnej we współczesnym świecie.

Kromer Biecz Festival i tarnowski Festiwal Paschalny Musica Poetica – dzięki nim zainaugurowany w zeszłym roku cykl Misteria Paschalia in tournée mógł pokazać Quartetto Nero także poza Krakowem, odpowiednio 7 i 14 kwietnia. Lokalna sieć zrzeszająca festiwale muzyki dawnej staje się faktem!

Sieć – do niej dołącza także festiwal Musica Divina organizowany przez fundację InCanto. Wraz z nimi Misteria Paschalia wracają do źródeł muzyki sakralnej, osadzając ją w pierwotnym kontekście dzięki Ciemnym Jutrzniom, które zaśpiewa zespół Jerycho pod dyrekcją Bartosza Izbickiego, i wielkanocnych nieszporach z muzyką w wykonaniu Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis, które odprawione zostaną podczas festiwalu.

Jest jeszcze jeden festiwal, który zdecydował się zbliżyć w tym roku do Misteriów. To EtnoKraków/Rozstaje – bo granica między muzyką dawną a tradycyjną w wielu miejscach się zaciera. Tak ma się sprawa między innymi z tarantellą, której warsztaty 28 kwietnia w klubie Strefa poprowadzi Chiara Scarfato. Ten łącznik z koncertami festiwalowymi w Wielką Sobotę i Poniedziałek Wielkanocny jest więcej niż naturalny.

Także Kraków – Miasto Literatury UNESCO nie będzie podczas Misteriów samotną wyspą: zagwarantują to trzy spotkania literackie niosące refleksję nad sensem męki, ofiary czy rozważające znaczenie i genezę Wielkanocy. Wybitni rozmówcy i mnóstwo ważnych pytań!

Włoska i europejska muzyka byłaby uboższa, gdyby nie Claudio Monteverdi. Program Festiwalu Misteria Paschalia z rozmysłem pomija jego muzyczne dziedzictwo, koncentrując się na barwach Neapolu, niemniej nie zapomina o tym najważniejszym kompozytorze pierwszej połowy XVII wieku, a to za sprawą spotkania autorskiego z Ewą Obniską, której książka o Monteverdim ukaże się niebawem nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, z którym krakowski festiwal wszedł w alians.

Nie można już wyobrazić sobie Misteriów bez telewizji Mezzo i Programu Drugiego Polskiego Radia. Festiwal obecny w 60 krajach dzięki Dwójce, Europejskiej Unii Nadawców i najsłynniejszej stacji telewizyjnej poświęconej muzyce klasycznej – czy można wyobrazić sobie inne równie korzystne dla festiwalu medialne partnerstwo?

Wreszcie Włoski Instytut Kultury w Krakowie i Konsulat Honorowy Republiki Włoskiej – bez ich wsparcia festiwal nie mógłby rozwijać się w latach ubiegłych, bez ich wsparcia nie byłby dziś tym, czym jest. I nie sposób pomyśleć, by przy okazji włoskiej odsłony Festiwalu Misteria Paschalia mogło ich zabraknąć.

Festiwal Misteria Paschalia to nie ucinanie pępowiny czy budowanie zasieków. To zderzenie, twórczy dialog, wymiana doświadczeń, nowe zjawiska. W różnorodności szukamy wspólnie z partnerami źródeł innowacji, by nie pozostać samotnymi wyspami na oceanie pustki, by działać razem na rzecz piękna i rozwoju. Jak się nam to udaje? Sprawdźcie sami.

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej