Otwórz uszy, tu i teraz #12: Nowe ścieżki dźwięków. O współczesnej muzyce filmowej

Otwórz uszy, tu i teraz #12: Nowe ścieżki dźwięków. O współczesnej muzyce filmowej

otworz uszy 212x300 - Otwórz uszy, tu i teraz #12: Nowe ścieżki dźwięków. O współczesnej muzyce filmowej25 lutego 2019 r., godz. 18.00 Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Spotkanie muzyczne w ramach cyklu Otwórz uszy. Tu i teraz. Prowadzenie: Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

Gdyby losowo napotkanej osobie na ulicy zadać nieco prowokacyjne pytanie: „W jakich okolicznościach zazwyczaj słucha Pan(i) muzyki współczesnej?” – większość respondentów bez większego zawahania odpowiedziałaby: „Nie słucham muzyki współczesnej.” Prawda wygląda jednak trochę inaczej. Otóż mnóstwo elementów charakterystycznych dla klasycznej muzyki nowej jest obecnych w ścieżkach dźwiękowych pełnometrażowych filmów, i to zarówno tych najnowszych, jak też produkcji klasycznych. Film, jak żadna inna dziedzina sztuki, od samych początków kina dźwiękowego na szeroką skalę czerpie z osiągnięć muzyki współczesnej.

Muzyka filmowa to – teoretycznie – dźwięk w tle, który powinien wzbogacać film, podkreślając jego emocje, tempo akcji czy nastrój. Jednakże, od zarania kinematografii, muzyka odgrywa w nim rolę znacznie większą niż bycie tylko tłem. Każdy z nas ma w pamięci choć jeden film, gdzie muzyka jest porywająca, dostarcza licznych przeżyć, natomiast bez niej sam obraz nieszczególnie nadaje się do oglądania.

W kolejnej odsłonie cyklu „otwórz uszy, tu i teraz” przybliżymy historię muzyki filmowej, a w szczególności muzyki współczesnej w kinematografii, i rozbierzemy dźwięk w filmie na czynniki pierwsze – pokażemy jak dopełnia obraz i jakimi sposobami potrafi modyfikować jego znaczenie bez ingerencji w warstwy tekstową i wizualną.

OTWÓRZ USZY, TU I TERAZ – to cykl spotkań edukacyjnych przy muzyce współczesnej. Raz w miesiącu Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zaprasza do nowohuckiego Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, gdzie opowiada o najważniejszych nurtach i najciekawszych zjawiskach muzycznych XX i XXI wieku.

Wcześniej w cyklu
#11: ile teatru w muzyce?
#10: muzyka Północy
#9: muzyka po imperium
#8: muzyka improwizowana
#7: muzyka konkretna
#6: polski postmodernizm
#5: minimalizm
#4: Salvatore Sciarrino
#3: Helmut Lachenmann
#2: Luciano Berio
#1: George Crumb

Szczegółowe informacje:

Dział Animacji i Promocji Kultury

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

  1. Górali 5, 31-959 Kraków

tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl

www.okn.edu.pl

www.facebook.com/oknorwid

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *