Connect with us
obraz1 1 - Oszczędne organizowanie pogrzebu, czyli pochówek przy ograniczonych możliwościach finansowych

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Oszczędne organizowanie pogrzebu, czyli pochówek przy ograniczonych możliwościach finansowych

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle bolesny moment w życiu, trzeba stawić czoła trudnym emocjom, a także wielu zabiegom i wydatkom. Sprawdź ile kosztuje pogrzeb i co powinieneś wiedzieć o zorganizowaniu pogrzebu.

Procedury pogrzebowe

Załatwienie niezbędnych formalności związanych z pogrzebem w tak trudnym czasie może być ogromnym wysiłkiem. Jest to jednak konieczne, aby móc pochować bliskich i odpowiednio ich upamiętnić. Jeśli Twój bliski umrze w domu, musisz natychmiast zawiadomić lekarza, a lekarz wystawi akt zgonu. Powinien to być miejscowy lekarz, który leczył zmarłego w ciągu 30 dni przed śmiercią, ale jeśli nie jest to możliwe, należy wezwać karetkę pogotowia. Jeżeli zmarły zmarł w szpitalu, placówce opiekuńczej lub wypadku, kartę zgonu wystawia oddział lub inna agencja usługowa. Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z przedsiębiorcą pogrzebowym, który przewiezie ciało do kostnicy i pomoże zorganizować pogrzeb. Zakładowi pogrzebowemu Kraków będą potrzebne pewne dokumenty, takie jak: Karta zgonu, dowód osobisty zmarłego, Zaświadczenie o zatrudnieniu lub ostatni pokwitowanie emerytury lub renty – jeżeli zmarły je otrzymuje, Kopia dowodu osobistego osoby organizującej pogrzeb.

Zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4000 zł i jest wypłacany przez ZUS. Można go przekazać każdemu, kto zapłaci za pogrzeb. Wystarczy zebrać wymagane dokumenty i złożyć je w ZUS-ie. Jeśli ponosisz koszty pogrzebu członka rodziny, zatrudniony przez Ciebie zakład pogrzebowy Kraków może złożyć w Twoim imieniu wszystkie niezbędne dokumenty.

Koszty pogrzebu  w Krakowie

Do podstawowych usług domu pogrzebowego należy odbiór zwłok z domu lub szpitala i przewiezienie ich do chłodni, przygotowanie zwłok do ceremonii, oraz zorganizowanie uroczystości. Koszt transportu zwłok to zazwyczaj kilkaset złotych, podobnie jak przygotowanie zwłok. Przechowywanie zwłok w chłodni może kosztować kilkadziesiąt złotych dziennie, podczas gdy ceremonia będzie kosztować co najmniej tysiąc złotych. Do usługi domu pogrzebowego trzeba doliczyć również koszt trumny – od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Coraz powszechniejsze staje się kremowanie zwłok, co wiąże się z nieco innym, ale jednocześnie niższym kosztem. W tym przypadku korzystanie z urn zamiast trumien i pochówków z urnami zwykle kosztuje nie więcej niż kilkaset złotych. Koszt samej kremacji, czyli spalenia zwłok, to zazwyczaj mniej niż 1000 zł (wliczając w to zakup specjalnej drewnianej lub tekturowej trumny do kremacji).

Dodatkowe koszty pogrzebu w Krakowie

Ze względu na małą liczbę cmentarzy cena pochówku może być bardzo wysoka. Trzeba być przygotowanym na koszty rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych, które płaci się za  20 lat z góry.  Jeśli chcesz również zorganizować czuwanie dla najbliższej rodziny, aby wspominać zmarłych i wspierać się nawzajem w tym trudnym czasie, musisz wziąć pod uwagę koszty, zwykle jest to koszt kilkudziesięciu złotych. Dodatkowe koszty związane z pogrzebami to zakup wieńców i kwiatów pogrzebowych, a także urny czy talerze do trumien. Być może zastanawiasz się, ile będzie kosztował wieniec pogrzebowy. Są bardzo drogie, bo trzeba za nie zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Bardziej efektowne wieńce kosztują nawet ponad tysiąc złotych.

Różnica między kremacją a tradycyjnym pochówkiem w Krakowie

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę w tym zakresie, są oczywiście życzenia zmarłego. Jeśli jednak nie pozostawi żadnych wskazówek co do charakteru swojego pogrzebu, decyzja należy do jego bliskich. Chociaż w latach 60. Kościół katolicki oficjalnie uznał kremację za dopuszczalną formę pochówku, to pochówek tradycyjny jest w Polsce bardziej popularny. Wynika to głównie z powodów religijnych i społecznych – palenie zwłok może budzić kontrowersje, dlatego konieczne jest wyjaśnienie żałobnikom powodów tej decyzji. Zalety tradycyjnych pogrzebów to przede wszystkim wygodniejsze zorganizowanie ceremonii i nie będzie obwiniana przez krewnych. Śmierć bliskiej osoby to zawsze smutna sytuacja, a jeszcze trudniej jest odłożyć na bok żałobę i zorganizować pogrzeb. Jednym z problemów, z jakimi się zmierzyliśmy, był wybór między kremacją a tradycyjnym pochówkiem.  Jednak fakt, że pochówek tradycyjny jest nadal preferowaną formą pochówku w Polsce, nie oznacza, że kremację przeprowadza się w odosobnieniu. Wręcz przeciwnie – w ostatnich latach Polacy coraz częściej decydują się na palenie zwłok. Jaki jest powód tej decyzji? Czynnikami, które wpływają na wybór są przede wszystkim względy ekonomiczne – pogrzeby to zawsze spory wydatek, a kremacja jest zwykle tańsza od tradycyjnych. Dotyczy to również oszczędności miejsca – mała urna zajmuje znacznie mniej miejsca niż trumna, co oznacza, że w tym samym miejscu można pochować kilku zmarłych (rodzinę). Osoby, które muszą przywieźć ciało z innego kraju, zazwyczaj decydują się na jego spopielenie. Międzynarodowy transport trumien jest znacznie droższy i kłopotliwy niż transport małych i lekkich urn z prochami.

Tani Zakład Pogrzebowy w Krakowie

Jednym z lepszych zakładów pogrzebowych działających w małopolsce jest firma pogrzebowa Pana Marka Zadory. Jest to już sieć zakładów pogrzebowych, która działa w kilku miastach na terenie województwa. Jednym z nich jest właśnie Kraków. Pan Zadory świadczy usługi pogrzebowe tanio oraz solidnie. Posiada flotę kilku karawanów pogrzebowych z pod znaku Mercedes-Benz. 

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

kwiecień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top