Connect with us
zus krakow - Ostatni moment na roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Biznes

Ostatni moment na roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Poniedziałek, 22 maja, to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Rozliczenie trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku.

Osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność i w 2022 r. podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz rozliczały dochody według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dziś mają ostatni dzień, by złożyć deklarację ZUS DRA za kwiecień 2023 r., w której rozliczą składkę zdrowotną za ubiegły rok.

tt formatka zdrowotna 22.05.2023 300x150 - Ostatni moment na roczne rozliczenie składki zdrowotnejJeśli przedsiębiorca ma pytania, pomoc może otrzymać podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem 22-560-16-00 lub e-mailem cot@zus.pl. Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek.

Składkę zdrowotną należy rozliczyć w dokumencie za kwiecień 2023 r.: w ZUS DRA (jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo) lub w ZUS RCA (jeżeli opłaca składki za inne osoby, np. za pracowników, zleceniobiorców).

Osoby, które korzystają z Płatnika powinny pamiętać o aktualizacji danych. Program przy uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Aby wysłać ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień br., trzeba zrobić aktualizację. Wtedy Płatnik pobiera dane niezbędne do rocznego rozliczenia składki.

Ważne!

Ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą płatnik opłacił przez cały rok.

Jeśli po rozliczeniu jest niedopłata – trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku.

W przypadku nadpłaty – na swoim profilu na PUE ZUS płatnik składek znajdzie gotowy wniosek o zwrot. Będzie musiał go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. Jeżeli nie będzie mieć innych zobowiązań wobec ZUS, nadpłatę otrzyma do 1 sierpnia 2023 roku.

 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy:

– płatników na karcie podatkowej,

– twórców i artystów,

– wspólników spółki komandytowej,

– jednoosobowej spółki z o.o.,

– osób współpracujących.

W sobotę, 20 maja, w kilkudziesięciu placówkach ZUS w kraju eksperci pomagali osobom, które muszą zrobić roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok.

Wcześniej, 16 maja, ZUS zorganizował kolejne w ostatnim czasie bezpłatne webinarium na temat tego rozliczenia. Osoby, które nie mogły uczestniczyć, mogą obejrzeć nagranie na stronie ZUS i na kanale YouTube.

Anna Szaniawska
regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top