Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

Opera Rara 2019 – program wydarzeń towarzyszących

Kolejna edycja festiwalu Opera Rara rozpocznie się już 31 stycznia w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Festiwal zainauguruje “Hippolyte et Aricie” w reżyserii Sjarona Minailo, a w programie oprócz wystawień scenicznych (oprócz wspomnianego także “Cassandra & Just”, “A Madrigal Opera” oraz “Così fan tutte) oraz mistrzowskich recitali wokalnych mozna znaleźć również szereg spotkań towarzyszących festiwalowi Opera Rara. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

1 lutego 2019 (piątek), 17.00
De Revolutionibus Books&Cafe | ul. Bracka 14
Niekończący się dramat – antyczne miłości 

Jak wyewoluowała antyczna idea miłości? Jakie to miało odbicie w europejskich tekstach kultury różnych epok? Jak się ma do tego wszystkiego opera? Na kozetce pojawią się miedzy innymi: Amor, Jowisz, Hipolit, Aricia, Fedra, Tezeusz, bohaterowie Pieśni nad Pieśniami i Edyp z mamusią. W roli seksuologów literatury i sztuki wystąpią:  Aleksandra Klęczar i Agnieszka Fulińska. Prowadzenie Krzysztof Bielawski. W przygotowaniu tego spotkania włączyli się Aleksandra Klęczar (znawczyni nie tylko antyku, ale i popkultury) & Krzysztof Bielawski.

2 lutego 2019 (sobota), 12.00
Księgarnia muzyczna Kurant | Rynek Główny 36
Spotkanie z Tomaszem Cyzem

Tomasz Cyz jest człowiek orkiestrą – wybitnym eseistą, charyzmatycznym redaktorem, czułym czytelnikiem i widzem. Szereg jego aktywności łączy wspólny mianownik, to jest ogromna wrażliwość na muzykę, wrażliwość na piękno. To czyni go jednym z najciekawszych współczesnych reżyserów. Spotkanie z Tomaszem Cyzem poprowadzi Agata Drotkiewicz.

6 lutego 2019 r. (piątek), godz. 21.30
BAL Kraków | ul. Ślusarska 9
Spotkanie z Krzysztofem Garbaczewskim

Krzysztof Garbaczewski przed 2017 rokiem nie próbował mierzyć się z materią opery. Jako pierwsze wyzwanie przyjął propozycję wyreżyserowania otwartego dzieła Philipa Glassa – A Madrigal Opera – minimalistycznej, transowej, repetytywnej kompozycji pozbawionej tekstu, didaskaliów czy jakichkolwiek pozamuzycznych wskazówek mogących sugerować reżyserowi, jaki kierunek interpretacji mógłby obrać. Po premierze sprzed dwóch lat Festiwal Opera Rara i Krzysztof Garbaczewski wznawiają spektakl, co daje doskonały przyczynek, by wypytać reżysera o jego debiut w świecie teatru muzycznego. Spotkanie z reżyserem poprowadzi Justyna Nowicka.

8 lutego 2019 r. (piątek), godz. 16:30
BAL Kraków | ul. Ślusarska 9
Tak czynią wszyscy. O miłości, przywiązaniu i zdradzie z profesorem Bogdanem de Barbaro rozmawia Agnieszka Drotkiewicz

Pożądanie, zdrada, potrzeba nowości, potrzeba bycia uwielbianym, potrzeba bezpieczeństwa, inscenizacja w związku. To tylko część tematów, które podrzuca nam libretto Così fan tutte. Dwie (a właściwie trzy!) pary, w ciągłej grze pomiędzy sobą. Czego o sobie, czego o naszych związkach możemy się dowiedzieć dzięki tej operze? W nierealistycznej przestrzeni opery łatwiej jest nam być prawdziwym w uczuciach, kostium pozwala nam być nagimi wobec siebie nawzajem, zaś piękno muzyki otula trudne tematy i pomaga nam się z nimi zmierzyć. Ta szczerość opery przypomina szczerość gabinetu psychoterapeutycznego. Do rozmowy o dynamice pary, ryzyku zmian i ryzyku braku zmian zaprosiliśmy profesora Bogdana de Barbaro, wybitnego humanistę, lekarza psychiatrę i terapeutę, autora publikacji.

8 lutego 2019 r. (piątek), godz. 18:00
BAL Kraków | ul. Ślusarska 9
Spotkanie z Cezarym Tomaszewskim

Cezary Tomaszewski dostał zadanie nie lada – jak z opery, która nie jest „rara” – wszak Così fan tutte to sceniczny hit – zrobić coś nietuzinkowego. Śledząc jego dotychczasowe dokonania i biorąc za przykład choćby to, co zrobił z naszą narodową Halką, możemy spodziewać się, że jego odczytanie jednej z najbardziej znanych oper autorstwa duetu Mozart i da Ponte będzie aktualne, zaskakujące i na wskroś dotyczące nas i otaczającego nas świata. Zdradzenia inspiracji i znaczeń będzie domagać się od Cezarego Tomaszewskiego krytyk teatralny Tomasz Domagała.

10 lutego 2019 (niedziela), 13.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków, sala S4 | ul. Marii Konopnickiej 17
Warsztaty baletowe z Adamem Kozalem

Trudno pewnie znaleźć dziewczynkę, która nie marzyłaby o tym, żeby być baletnicą. Nie byłam wyjątkiem, ale niepowodzenie przy próbie szpagatu podczas zajęć dla dzieci zniechęciło mnie i odłożyłam to marzenie na długo. Niedawno odkryłam, że marzenie to (w pewnym zakresie) można realizować w każdym wieku. Zajęcia z tańca z klasycznego dla dorosłych to wspaniała przygoda – ustawienie ciała w klasycznych pozycjach baletowych pozwala poczuć choć trochę smaku poezji gestu baletnic i baletmistrzów. Poza tym, kiedy doświadczamy na własnym ciele, jak wiele wysiłku wymaga ustawienie ciała w podstawowej pozycji – taniec klasyczny przestaje być zupełną abstrakcją i potrafimy lepiej wyobrazić sobie ile trudu wymaga to, co widzimy na scenie w wykonaniu tancerzy.

Adam Kozal, który tańczył między innymi w Hamburg Ballett Johna Neumeiera i był wieloletnim solistą Polskiego Baletu Narodowego uczy baletu z wielkim wdziękiem i poczuciem humoru. Zapraszamy serdecznie na godzinę euforyzującej poezji gestu. To jak szampan bez efektów ubocznych!

Uwaga! Aby uczestniczyć w zajęciach NIE JEST POTRZEBNE doświadczenie w tańcu klasycznym. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Jak się ubrać? Jak na zajęcia sportowe, czyli wygodnie. Jak mówi Adam Kozal: „Baletki nie są wymagane, ale sprzyjają dobremu samopoczuciu – skarpetki będą równie dobre!”

Aby uczestniczyć w warsztatach, należy pobrać bezpłatną wejściówkę dostępną pod linkiem: https://warsztatybaletowe.evenea.pl/

14 lutego 2019 (piątek), 21.00
Cocon Music Club | ul. Gazowa 21
Istota z fantazją.

O kobietach, które chcą się kochać i wiedzą jak i dlaczego. Spotkanie wokół komiksu ISTOTA (pierwszego polskiego komiksu erotycznego stworzonego wyłącznie przez kobiety). Udział wezmą Aleksandra Hirszfeld (która o TYM pisze), Alicja Długołęcka (która o TYM mówi) Tomasz Z. Majkowski (który chciałbym się o TYM czegoś dowiedzieć). Wprowadzenie teoretyczno-praktyczne: Janelle Monae (która o TYM śpiewa).


Festiwal Opera Rara odbędzie w Krakowie w dniach 31 stycznia-17 lutego 2019 r.
Na festiwal zaprasza Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Capella Cracoviensis.

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top