Connect with us
emaus2022 set 8 - ODPUST EMAUS 2022 Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia 2022

Kultura

ODPUST EMAUS 2022 Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia 2022

Tegoroczny Odpust Emaus po raz pierwszy zostanie w całości zorganizowany przez miejską instytucję – Krakowskie Forum Kultury. Nowa odsłona wydarzenia jest ukierunkowana na pielęgnowanie tradycji ludowej oraz propagowanie rzemiosła artystycznego i koncentruje się przede wszystkim na eksponowaniu oraz promowaniu dziedzictwa kulturowego. Zasadniczo zmieni się estetyka wydarzenia, a tradycyjnemu Odpustowi towarzyszyć będzie bogaty program kulturalno-edukacyjny. Bardzo istotną sprawą jest także zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa podczas wydarzenia.

emaus2022 set 8 300x157 - ODPUST EMAUS 2022 Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia 2022Wydarzenia artystyczne będą bardzo zróżnicowane. Dom Zwierzyniecki, oddział Muzeum Krakowa, przygotowuje warsztaty z tworzenia dawnych zabawek emausowych i pokazy tradycyjnego rzemiosła. Pod klasztorem Norbertanek będzie można znaleźć także stragan muzealny, gdzie będzie można zakupić wszystkie wydawnictwa własne z 25% rabatem. Między stoiskami, w przestrzeni Odpustu, będzie można spotkać aktorów przebranych za gazeciarzy i andrusów minionych epok. Ponadto w Domu Zwierzynieckim będzie można zwiedzić wystawę plenerową poświęconą tradycjom wielkanocnym.

Muzeum planuje również VIII Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Jego wyniki zostaną ogłoszone w dniu Odpustu o godzinie 12:00 w Domu Zwierzynieckim, ul. Królowej Jadwigi 41 oraz na stronie Muzeum na Facebooku. Wystawa pokonkursowa będzie dostępna w Pałacu Krzysztofory od 20 kwietnia do 22 maja 2022 r. W przestrzeni miejskiej już na długo przed Poniedziałkiem Wielkanocnym będą pojawiać się trzymetrowe drzewka oraz te, które zostały zgłoszone do poprzednich konkursów. Wszystkie informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie www.muzeumkrakowa.pl.

Krakowskie Forum Kultury przygotowało trzy wydarzenia koncertowe.

Pierwszym z nich będzie misterium wokalne a’capella PASSUS et RESURREXIT w wykonaniu OCTAVA ensemble pod kierownictwem artystycznym Zygmunta Magiery. Program koncertu został ułożony tak, by zaprezentować́ kompozycje powstałe specjalnie na poszczególne dni Męki Pańskiej, które wraz z czytaniami ewangelicznymi tworzą wyjątkową mistyczną całość prowadząc słuchacza przez drogę wydarzeń z tamtych lat, zwracając jego uwagę̨ na wartości, naukę̨ i piękno jakie ze sobą̨ niosą̨.

Podczas Odpustu Emaus wystąpi też Trinus Ensemble w składzie Adrianna Bujak–Cyran, Liliana Pociecha, Maria Klich. To trzy głosy żeńskie wzbogacone głębokim brzmieniem liry korbowej, która mogła towarzyszyć tej muzyce, pozwolą wczuć się w świat średniowiecznych pielgrzymów. W programie Wstąpmy na górę Pana pojawią się utwory katalońskie, włoskie i francuskie pochodzące z epoki średniowiecza.

Ostatnim z artystów muzycznych podczas Emausu będzie Tango Trio. To projekt oparty na  klasycznym składzie kameralnym tanga: Grzegorz Frankowski – kontrabas i prowadzenie, Jacek Bylica – fortepian oraz Piotr Kopietz – bandoneon, akordina. Zaprezentują oni program Tango anioła złożony z utworów cyklu Del angel Astora Piazzolli. Należą do nich popularne Milonga del angel i La muerte del angel (milonga i śmierć anioła) w aranżacji na trio.

KFK zorganizuje też lubiane warsztaty i aktywności dla dzieci i całych rodzin: malowanie twarzy, zajęcia plastyczne, skręcanie balonów, puszczanie wielkich baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, zagadki i quizy, a także rodzinne zabawy taneczne.

Organizując tegoroczny Odpust Krakowskie Forum Kultury zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo i uporządkowanie przestrzeni. Wszyscy wystawcy będą korzystać ze stoisk zapewnionych przez organizatora posiadających odpowiednie zaplecze. Podczas wydarzenia służby porządkowe będą monitorować jego poprawny przebieg i interweniować w przypadku pojawiania się tzw. „dzikich stoisk”. Wszystkie aktywności dla dzieci będą prowadzone przez doświadczonych animatorów.

Wszystkie informacje dotyczące Odpustu Emaus 2022 będą pojawiać się na stronie krakowskieforum.pl oraz na stronie wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/odpustemaus


Informacja o zmianach w Organizacji Ruchu podczas Odpustu Emaus

Krakowskie Forum Kultury jako organizator wydarzenia Emaus 2022, informuje że w związku z Odpustem Emaus i wprowadzoną na dzień 17 i 18 kwietnia 2022 r., zmianą organizacji Ruchu wystąpią następujące utrudnienia:

Od godziny 18.00 w dniu 17 kwietnia 2022 r., wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się – dotyczy również miejsc wyznaczonych, w związku z powyższym nie będzie możliwe parkowanie

  • na ulicy Senatorskiej na odcinku od ulicy Mlaskotów do w kierunku skrzyżowania z ul. Kościuszki.
  • na ulicy Kościuszki na odcinku od nr 57 do skrzyżowania z ul. Senatorską

W dniu 18 kwietnia od godziny 6 rano

  • zostaje zamknięta ul. Kościuszki od ul. Komorowskiego do ul. Królowej Jadwigi w obu kierunkach dla ruchu kołowego z wyłączeniem tramwajów.
  • zostaje zamknięta ul. Senatorska od ul. Mlaskotów do ul. Kościuszki
  • wystąpią utrudnienia w ruchu rowerowym na ul. Kasztelańskiej na odcinku od ul. Salwatorskiej do ul. Senatorskiej.
  • na ul. Królowej Jadwigi zostanie wprowadzony ruch dwu kierunkowy i zakaz zatrzymywania się
    (w tym na miejscach wyznaczonych.

Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona po godzinie 24.00 – 18 kwietnia 2022 r.

W wyjątkowych przypadkach dojazd mieszkańców i ewentualnie firm odbywać się będzie za zgodą Policji.

Ruch tramwajowy na ul. Kościuszki będzie utrzymywany jego ewentualne wstrzymanie pozostanie w gestii Policji w zależności od narażenia ruchu pieszego.
Warszawa Wiadomości i Wydarzenia z miasta

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top