Ocalić od zapomnienia – pracownia konserwatorska bazyliki Mariackiej

by admin
0 comment

Poddasze kamienicy przy pl. Mariackim 2 jest szczególnym miejscem na mapie Krakowa. To właśnie w poświęconej w maju pracowni konserwatorskiej drugie życie otrzymują dzieła sztuki od stuleci zdobiące wnętrze bazyliki Mariackiej, ale nie tylko.  

– Pracownia sprawuje pieczę głównie nad dziełami, które znajdują się w bazylice, jednak naszą działalność rozszerzamy o dzieła spoza niej, tak żeby pracownia mogła służyć też innym – mówi Katarzyna Pakuła-Major, konserwator zbiorów artystycznych bazyliki Mariackiej. W ostatnim czasie kompleksowej konserwacji został poddany m.in. portret bł. Michała Giedroycia, podchodzący z krakowskiego kościoła św. Marka, a specjaliści pochylali się także nad dziełami z kościoła św. Wojciecha w Niedźwiedziu. Jak zdradza Katarzyna Pakuła-Major chodzi o dwa dwustronnie malowane, wczesnorenesansowe obrazy na drewnie. Awers przedstawia scenę pokłonu trzech króli, natomiast rewers upadek pod krzyżem.

Obecnie konserwatorzy mariackiej pracowni pracują nad obrazem Matki Boskiej Łaskawej, zdjętym z północnej fasady krakowskiej fary. – To dzieło niezwykle ważne dla naszego miasta. Obraz został zawieszony na bazylice od strony ul. Floriańskiej w czasie, gdy miasto nawiedzały wielkie zarazy, które pochłaniały nawet 1/3 populacji Krakowa. Właśnie przy tym wizerunku Matki Bożej modlili się w tym strasznym czasie mieszkańcy – podkreśla archiprezbiter bazyliki Mariackiej, ks. dr Dariusz Raś. Jak dodaje dr Aleksandra Hola, kierująca zespołem konserwatorów pracowni, dzieło, z racji na swoje umiejscowienie, było narażone na szkodliwe działanie światła słonecznego, które bardzo mocno wpłynęło na jego obecny stan. – Teraz Matkę Bożą będzie chronić szyba laminowana, która zapobiegać będzie niszczeniu obrazu – tłumaczy dr Hola. Prace konserwatorskie nad cudownym wizerunkiem Maryi potrwają do grudnia, kiedy dzieło powróci na swoje miejsce.

Pracownia konserwatorska bazyliki Mariackiej została poświęcona przez metropolitę krakowskiego, abp Marka Jędraszewskiego i oddana do użytku 6 maja 2019, po dwóch latach prac. Jest efektem współpracy pomiędzy parafią, a krakowską Akademią Sztuk Pięknych. Pracownia może poszczycić się najnowocześniejszymi systemami i rozwiązaniami, które stosowane są przez wiodące instytucje zajmującymi się ochroną zabytków.

Karolina Zając | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Related Posts

Ta strona korzysta z ciasteczek (plików cookie) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz instalować tych plików, przejdź do ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej