Connect with us

Miasto Kraków Wiadomości Wydarzenia

O kapłaństwie wiernym – msza święta w krakowskich Łagiewnikach

Ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Collegium Joanneum przewodniczył w niedzielę porannej Mszy świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Ks. Pawlina nawiązał do Ewangelii i przypomniał, że kapłaństwo nie jest pomysłem ludzkim, ale to Chrystus postanowił wybrać niektórych ludzi i włożył w ich ręce trzy dary, którymi powinni dzielić się ze światem. – To są dary od Boga, ale rozdawanie namaszczonymi rękami kapłanów – podkreślił i dodał, że pierwszym darem jest Ofiara. – Ofiara Chrystusa na krzyżu zamknięta dzisiaj w kawałku eucharystycznego Chleba. Ona daje nam wszystkim życie wieczne. Bóg sam walczy o nasze życie i pragnie, aby kapłani składali tę ofiarę i rozdawali ludziom Chleb życia wiecznego – powiedział kaznodzieja.
Kapłan dał osobiste świadectwo i opowiedział o doświadczeniu, kiedy w czasie wakacji odprawił niespodziewanie Mszę świętą, gdy na nią nie dotarł inny kapłan. – Kapłaństwo niespodziewanie potrzebne. Wieczorem ucałowałem miejsca moich dłoni, które kiedyś były namaszczone podczas święceń. (…) A później w modlitwie do Boga powiedziałem: „Panie, jestem. Zawsze prowadź tam, gdzie potrzeba Ciebie uobecniać”– wyznał.
Jak mówił ks. Pawlina, drugi Boży dar, który niosą kapłani to Ewangelia, światło naszego życia, przepowiadanie Słowa Bożego. – Mówić o Bogu rozkrzyczanemu światu… Jak to robić dzisiaj? – pytał. – Dziś jest tyle słów, które są komentarzem, opinią, czasem mędrkowaniem, ale nie słowem Boga. Dlatego trzeba najpierw zamilczeć, uklęknąć, usłyszeć i dopiero głosić – wskazał kaznodzieja.
Kapłani niosą również trzeci dar – miłosierdzie dla świata. – To miłosierdzie przywraca nam nie tylko wiarę w życie wieczne, ale zaprasza również, by ocierać ludzie łzy – mówił i dodawał, że trzeba dziś powoli, z troską ocierać ludzkie rany. – Kościół został powołany by, wpatrywać się w niebo, ale także po to, by zaradzić wszystkim nieszczęściom, które ranią człowieka. Im dłużej wpatrujemy się w niebo, tym więcej widzimy bolesnych cierni. A może oczy się nam zmęczyły? Za mało patrzący w Boga i niedowidzący potrzeby innych ludzi – mówił.
Aby być wiernym Bożemu wybraniu i posługiwać ludziom tymi darami, które powierzył nam Chrystus, trzeba się dzisiaj namęczyć – kontynuował ks. Pawlina. – Zmieniły się czasy, zmieniły się sposoby męczeństwa i trzeba nam powiedzieć, że jest męczeństwo krwi, ale jest też męczeństwo ducha i wielu cierpi duchowe udręki, aby dochować wierności, by być wierzącym, uczciwym człowiekiem. Nas nie ścigają dzisiaj prześladowcy i może nie grozi nam śmierć za wiarę. Jednak wieje wokół nas wiatr wydmuchujący szlachetne postanowienia, pragnienie świętości, a nawet pragnienie nieba. I żeby je w sobie utrzymać, trzeba się niekiedy namęczyć. Tej walki nie widać, bo ta walka dokonuje się w duszy, ale trzeba ją podejmować, by zachować szlachetność i dobroć. I właśnie ten wysiłek bywa dla nas męczarnią. Być przyzwoitym człowiekiem.
Ks. Pawlina opowiedział o kapłanie, który walczył o swoje kapłaństwo, o siebie. – Powiedział mi kiedyś: „odmawiając Brewiarz, uderzył mnie werset Psalmu 16, który brzmi tak – ‘wzbudził On we mnie miłość przedziwną’. Ten werset poruszył mnie do głębi. I chcę być wierny tej miłości. Dlatego na biurku przy krzyżu postawiłem sobie małą karteczkę z napisem: będą zawsze stawiał sobie Pana przed oczy”. I pytam go: pomaga ci. Bardzo. Kiedy uderza we mnie świat ze swoimi pokusami, powtarzam zawsze: będę zawsze stawiał sobie Pana przed oczy… Bezkrwawa walka o miłość przedziwną – powiedział kaznodzieja.
Kończąc homilię ks. Pawlina podsumował: – Będę zawsze stawiał sobie Pana przed oczy… Z taką miłością każda walka jest do wygrania. I w takiej miłości te trzy dary: ofiara, Ewangelia i miłosierdzie, złożone w ręce kapłanów są bezpieczne. A wtedy wszyscy doświadczamy Kościoła wrażliwego, wiernego Chrystusowi i spieszącego z pomocą. Oto Chrystus w swoim Kościele
 
Małgorzata Pabis

Continue Reading
You may also like...
Avatar photo

Krakowskie Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia Drobne. Wolne Media Niezależny serwis internetowy poświęcony miastu Kraków. okrakow.pl to serwis tworzony wspólnie z Krakowską społecznością!

Krakowski Kalendarz Wydarzeń

marzec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
To Top