nowe czyzyny fot newbridge 6 300x200 - Nowe Czyżyny wspierają dziuplaki i dzikie zapylaczeKrakowskie centrum handlowe postanowiło zadbać o los owadów i ptaków w swojej najbliższej okolicy. Efekt? W otoczeniu obiektu pojawiła się łąka kwietna przyjazna cennym zapylaczom oraz budki lęgowe, będące schronieniem dla dziuplaków oraz ich piskląt.

Coraz więcej galerii handlowych w Krakowie stawia na działania eko. Jednym z przykładów są Nowe Czyżyny, które postanowiły wesprzeć lokalną faunę i florę. W tym celu centrum handlowe zainstalowało na sąsiadujących drzewach cztery budki lęgowe dla ptaków, które uzupełniły już wcześniej obecne tutaj karmniki.

Skąd taka inicjatywa? Ornitolodzy alarmują, że wraz z ubywaniem naturalnych siedlisk liczebność wielu gatunków ptaków drastycznie spada. Ratunkiem może być montaż specjalnych skrzynek lęgowych dla tzw. dziuplaków, czyli ptaków gnieżdżących się w dziuplach drzew, w tym gatunków zimujących w Polsce.

Do tej grupy należą choćby pogromcy komarów i meszek – jerzyki, których populacja zmniejszyła się w ostatnich latach o połowę. Teraz ci najlepsi ptasi lotnicy będą mogli zamieszkać w budkach lęgowych przy CH Nowe Czyżyny, podobnie jak znajdujące się pod ścisłą ochroną sikory, muchówki żałobne i białoszyjne, wróble, mazurki, pleszki, bogatki, kowaliki czy krętogłowy.

– Budki lęgowe to najskuteczniejsza forma ochrony dziko żyjących ptaków i zwiększenia ich lokalnej populacji, ponieważ tworzą warunki najbardziej zbliżone do naturalnej dziupli, a co za tym idzie pozwalają naszym skrzydlatym przyjaciołom w okresie lęgowym złożyć jaja i wychować swoje potomstwo. Budki będą także schronieniem przed drapieżnikami oraz mrozem. To ważne działania mające na celu poprawę warunków bytowania ptaków wyjaśnia Anna Brzozowska, przedstawicielka Nowych Czyżyn.

Przedstawiciele centrum handlowego przypominają, że Kraków, w tym okolice Nowej Huty, w której położone są Nowe Czyżyny, to rejon odznaczający się bogactwem lokalnej awifauny. Przykładem jest Kopiec Wandy, Lasek Mogilski czy Łąki Nowohuckie, tylko te ostatnie zasiedla 69 gatunków ptaków, w tym takie zagrożone wyginięciem w skali Europy.

Nowe Czyżyny nie zapominają także o pożytecznych owadach. Od strony ul. Medweckiego we wrześniu zasiano dziką łąkę kwietną, która niesie wiele korzyści dla środowiska. Po pierwsze, ze względu na obecność miododajnych kwiatów, będzie w porze kwitnienia stanowiła idealne środowisko do bytowania pszczół miodnych oraz dzikich zapylaczy m.in. trzmieli, chrząszczy i motyli, niezbędnych do zapylania wielu gatunków roślin.

Wiemy, jak kluczową rolę w naszym ekosystemie pełnią owady zapylające. Dlatego to już kolejna inicjatywa, jaką podejmujemy w ramach akcji ratowania cennych owadzich populacji. Dziko rosnąca zieleń sprzyja także bioróżnorodności zwierząt i roślin, do tego poprawia komfort życia mieszkańcom dużych miast. Dlatego do podobnych działań np. zasiania łąki kwietnej w ogródku lub na działce, zachęcamy również naszych klientów – mówi Anna Brzozowska.

I rzeczywiście, wysoka trawa oraz bujnie rosnące rośliny, oprócz niewątpliwej poprawy estetyki krajobrazu miejskiego, są schronieniem (szczególnie zimą) i źródłem pożywienia dla zwierząt, m.in. drobnych gryzoni oraz ptaków, które znajdziemy również na terenach zabudowanych. Pasy kwietne ograniczają emisję spalin do środowiska oraz pomagają w dużo większym stopniu od trawników, oczyszczać powietrze i walczyć ze smogiem. 

To nie pierwszy raz, gdy krakowskie centrum handlowe wspiera ekologię i działa na rzecz zagrożonych gatunków. Wzdłuż budynku oraz przy strefie chill out przed obiektem można znaleźć także 68 donic ze specjalnie wyselekcjonowanymi gatunkami roślin przyjaznych pszczołom i ptakom.

Nowe Czyżyny organizują także wspólne akcje z m.in. fundacjami WWF oraz Greenpeace, podczas których klienci mogą się dowiedzieć, jak dbać o oceany czy chronić przez wyginięciem żubry, sowy śnieżne oraz lisy arktyczne. Centrum Handlowe Nowe Czyżyny jest także inicjatorem i pomysłodawcą programu edukacji ekologicznej klientów Eco Smart, który szerzył wiedzę o tym, jak zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko.

 

 ***                                

Centrum Nowe Czyżyny zlokalizowane jest w Krakowie przy ul. Medweckiego 2. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię 31 tys. m kw. GLA i liczy sobie 77 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Leroy Merlin, Jysk, RTV Euro AGD, home&you, Douglas, Rossmann, Orsay, Big Star, Pepco, KFC i CCC. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji ponad 850 miejsc postojowych. Centrum handlowe znajduje się w portfolio Newbridge Poland. Zarządcą jest Apsys Polska S.A./ nowe-czyzyny.pl

Newbridge Poland to spółka założona w 2015 roku przez międzynarodową grupę Somerston, skupiająca się na inwestowaniu w centra handlowe typy ‘convenience’ oraz parki handlowe.  Obecnie w portfolio Newbridge Poland znajduje się 6 obiektów handlowych w Polsce: Centrum Nowe Czyżyny w Krakowie, Centrum Nowe Bielawy w Toruniu, Centrum Nowa Górna w Łodzi oraz Parki Handlowe Newbridge, zlokalizowane w Grodzisku Mazowieckim, Włocławku i Namysłowie. Więcej informacji: newbridge.com.pl

Źródło: Nowe Czyżyny/Newbridge